Nors diplomatinė žinyba dievagojasi kandidatus į Lietuvos pasiuntinius užsienyje siūlanti tinkamai, vis dažniau pastebima, kad daugelis tokių kandidatų – tėvynėje retai užsibūnantys asmenys
Užsienio reikalų ministerijos (URM) nesusikalbėjimas su Seimo Užsienio reikalų komitetu (URK) pasiekė kritinę ribą. Trūkusi trijų parlamentarų kantrybė lėmė, kad dviejų naujų ambasadorių kandidatūras komitetui vakar teikti turėjęs užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas to padaryti negalėjo.
Atstovauti mūsų šaliai Baltarusijoje pretenduojantis Edminas Bagdonas ir nuo kitų metų sausio vidurio iš pasiuntinio pareigų Suomijoje atšaukiamas Audrius Brūzga, kurį norima pasodinti į ambasadoriaus JAV kėdę, liko it musę kandę.
Trijulės protestas
Tiesa, prieš Seimo URK posėdį Vaitiekūnas žurnalistams neatskleidė teikiamų kandidatūrų pavardžių, motyvuodamas nenorįs pažeisti įstatymų, mat informacija apie kandidatus yra riboto naudojimo. Ministro atsargumas pasiteisino su kaupu – Bagdonas ir Brūzga į Seimą atvyko be reikalo.
Jų kandidatūrų URM parlamentinę kontrolę vykdantis komitetas net nesvarstė, kai trys jo nariai – konservatoriai Audronius Ažubalis ir Emanuelis Zingeris bei „pilietininkas” Henrikas Žukauskas protestuodami paliko posėdžių salę. Joje likusiems parlamentarams taip pat teko išsiskirstyti, nes nebebuvo kvorumo.
Tris komiteto narius papiktino ministerijos pateikta diplomatinės tarnybos raidos strategija, kurios paprašyta lapkričio 10-osios posėdyje bendrai sutarus ligtol nesvarstyti naujų Lietuvos pasiuntinių kandidatūrų. Priminsime, kad ambasadorių skyrimo politika URK susidomėjo, kai ministerija, iš pradžių pateikusi socialliberalo Antano Valionio kandidatūrą į ambasadoriaus Baltarusijoje postą ir sulaukusi komiteto pritarimo, vėliau apsigalvojo, nes esą gavo neigiamų signalų iš Minsko.
Ne mažesnį pasipiktinimą sukėlė ir minėtoji strategija, tačiau vakar komitete pasigirdo raginimų vis dėlto svarstyti ambasadorių kandidatūras. Tai ir sukėlė trijų parlamentarų protestą. „Apgailestaudamas turiu pasakyti, kad informacija buvo ne visa, neišsami ir neatitiko mūsų įsivaizdavimo, nes pusantro puslapio nėra strategija. Tiesiog nematėme galimybės likti ir tęsti tai, kas prasilenkia su anksčiau komiteto priimtu sprendimu”, – sakė Ažubalis.
Priekaištus atmeta
Ministras Vaitiekūnas teigė negalįs sutikti su parlamentarų priekaištais dėl atmestinai parengto dokumento, esą jame informuojama apie visus numatomus pokyčius ir rotacijas.
Tačiau URM vadovas užsiminė, kad ambasadorių skyrimo klausimas turėtų būti adresuojamas ne ministerijai, nes procedūroje dalyvauja keli subjektai. „Ji griežtai reglamentuota, ir kokios nors strategijos parašymas dėl asmenybių kažin ar tikslingas”, – kalbėjo ministras.
Nors ir pažadėjęs komitetui per savaitę ar dvi pateikti 2007-2009 metų diplomatinės veiklos strategiją, Vaitiekūnas teigė manantis, kad ambasadorių skyrimo vizijos neturėtų būti. „Vizijos ir strategijos susijusios su darbais, o ne žmonėmis. Kaip įstatymai nekuriami tam tikriems žmonėms, taip ir vizija nekuriama tam tikriems žmonėms. Strategijos skiriamos valstybės, Vyriausybės darbams atlikti, o žmonių turime tris su puse milijono. Rasime”, – aiškino ministras.
Keista rotacija
Tačiau optimistinis ministro nusiteikimas kiek disonuoja su realybe. Šiuo metu laisvos net 8 ambasadorių pareigybės, o kai kurie aukšti diplomatai keliauja iš ambasados į ambasadą, kitaip tariant, kur kas daugiau laiko praleidžia užsienyje nei Lietuvoje.
Tarp tokių asmenų dažniausiai minimi dabartinis Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Giedrius Čekuolis, ambasadorius Jungtinėse Tautose Dalius Čekuolis, ambasadorius Norvegijoje Alfonsas Eidintas, ambasadorius Čekijoje Oskaras Čiukšys, ambasadorius Graikijoje Artūras Žurauskas.
Beje, ketverius metus pasiuntiniu Estijoje dirbęs Antanas Vinkus iškart gavo analogiškas pareigas Latvijoje, o penkerius metus Vašingtone rezidavęs Vygaudas Ušackas neseniai pradėjo ambasadoriauti Jungtinėje Karalystėje.
Tuo metu kiti ambasadoriai, baigę kadenciją užsienyje, paprastai grįžta padirbėti į ministeriją.
Aistros dėl Bagdono
Šiuo metu daugiausia aistrų kelia URM ambasadoriaus ypatingiems pavedimams Bagdono galimas siuntimas ambasadoriauti į Minską. Nors prezidentas teigiamai įvertimo buvusio savo pavaldinio profesionalumą, premjeras Gediminas Kirkilas yra pareiškęs, kad būdamas Bagdono vietoje nesiektų atstovauti Lietuvai užsienyje.
Bagdonas buvo priverstas atsisakyti prezidento patarėjo pareigų kilus vadinamajam Turniškių skandalui, kai paaiškėjo, kad diplomatas įsigijo būstą šiame prestižiniame sostinės rajone.
Pagal galiojančią tvarką, ambasadorius skiria ir atleidžia prezidentas Vyriausybės teikimu, kai tam pritaria Seimo URK.