Siekiant dialogo su demokratų visiškai kontroliuojamu Kongresu, Dž.V.Bušui teks „aukoti” Rusiją, prognozuoja analitikai
Tuo metu, kai europiečiai džiaugiasi didelėmis permainomis Jungtinėse Valstijose, Rusijoje į jas žiūrima su neslepiamu nerimu.
Apžvalgininkai Maskvoje beveik vienu balsu teigia, kad tiek Atstovų rūmus, tiek Senatą užvaldžius demokratams, dviejų šalių santykiai smarkiai pablogės.
Bus linksniuojama dažniau
Laikraščio „Novyje izvestija” ekspertas Eduardas Lozinskis tvirtina, kad artimiausiu metu Kongrese Rusija bus linksniuojama daug dažniau nei iki šiol, pirmiausiai dėl žmogaus teisių pažeidimų ir žiniasklaidos suvaržymų.
Tokios pat nuomonės yra JAV ir Kanados instituto direktoriaus pavaduotojas Viktoras Kremeniukas. Jis, duodamas interviu radijo stoties „Svoboda” korespondentei, sakė, kad prezidentui Džordžui V.Bušui, jeigu jis norės dialogo su Kongresu, teks aukoti asmenines simpatijas prezidentui Vladimirui Putinui.
Dž.V.Bušas ir V.Putinas vienas kitą vadina draugu, ir daugelį dvišalių santykių klausimų prezidentai galėdavo išspręsti bendraudami asmeniškai. Tačiau daug kam Amerikoje toks bendravimas atrodė nepriimtinas, kaip naudingas vien Kremliaus šeimininkui.
Ekspertas teigė, kad puikūs dviejų lyderių tarpusavio santykiai didele dalimi neleisdavo dviem šalims stoti į atviro priešiškumo kelią. Padėtis po rinkimų gali pasikeisti.
Demokratai ir dalis respublikonų jau anksčiau ragino peržiūrėti JAV politiką Rusijos atžvilgiu, siekė, kad Dž.V.Bušas griežčiau įvertintų tai, kas Rusijoje įvyko V.Putino valdymo metais, persvarstytų, ar bičiulystė su Kremliaus šeimininku atitinka Amerikos interesus.
Kartu V.Kremeniukas mano, kad JAV administracija savo kursą Rusijos atžvilgiu gali pakoreguoti tik nedideliu mastu, nes tam ji jau neturi laiko.
Kritikai jausis saugiai
Pergalę šventusiems demokratams debatuose Irako klausimu teks būti labai atsargiems, bijantis kaltinimų, kad jie išdavė armiją ir gėdingai taikstosi su pralaimėjimu. Užtat Rusija bus priskiriama prie tų temų, kurios tiesiogiai nepaliečia rinkėjų interesų, todėl čia Baltųjų rūmų kritikai, priekaištaujantys dėl nuolaidžiavimo Kremliui, jausis visiškai saugiai, tvirtina BBC rusų tarnybos Maskvos biuro redaktorius Konstantinas Egertas.
Kremliaus kritikų nestigo ir respublikonų gretose. Pakanka paminėti viceprezidentą Diką Čeinį, kuris pavasarį Vilniuje griežtai kritikavo Maskvos politiką posovietinėje erdvėje už vis dažniau naudojamą energetinį vėzdą.
Dabar Maskvos ir Vašingtono santykiai yra gana šalti. Po pastarųjų rinkimų jie gali pastebimai pablogėti, mano K.Egertas.
Komitetui vadovaus T.Lantosas
Demokratų pergalė rinkimuose Vašingtono ir Maskvos santykius padarys daug sudėtingesnius, tvirtina mokslinio centro „Heritage Foundation” atstovas Arielis Koenas. Pasak jo, tam didelės įtakos turės tai, kad Atstovų rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininku taps demokratas Tomas Lantusas. Šis politikas yra žinomas kaip griežtas Rusijos politikos kritikas.
Pasak A.Koeno, „T.Lantuso arkliukas – žmogaus teisės”. Daug tarptautinių žmogaus teisių gynimo organizacijų jau kuris laikas skambina aliarmo varpais, kad Rusijoje vis dažniau žudomi imigrantai, persekiojamos valdžiai neįtinkančios visuomeninės organizacijos, o rinkimų sistema – visiškai suvulgarinta, nes iš esmės neliko opozicijos.
T.Lantusas 2005 metais buvo vienas iniciatorių pareiškimo, kuriuo JAV įstatymų leidėjai užstojo verslininką Michailą Chodorkovskį, teigdami, kad „su „Jukos” vadovu buvo susidorota politiniais sumetimais”.
Maskvos laikraštis „Kommersant” irgi rašo, kad T.Lantusas, kaip svarbiausio Atstovų rūmų komiteto pirmininkas, Rusijos politikams neduos ramybės.
„Iki šiol JAV administracija T.Lantuso „antirusiškas iniciatyvas” galėjo ignoruoti. Dabar Baltieji rūmai į jas atsainiai numoti ranka jau negalės”, – nurodo laikraštis.
Jau minėtas ekspertas E.Lozinskis teigia, kad, kai Atstovų rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininku taps T.Lantusas, JAV įstatymų leidėjai daug dažniau svarstys Rusijos problemas, o Baltieji rūmai nepajėgs tam pasipriešinti.
Gresia rimtais nemalonumais
Maskvos laikraštis „Vremia novostej” tvirtina, kad respublikonų pralaimėjimas gresia rimtais nemalonumais ne tik prezidentui Dž.V.Bušui, bet ir Rusijai, turint galvoje tai, kad dauguma demokratų į ją žiūri daug kritiškiau, negu jų oponentai respublikonai.
Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas interneto svetainės „NEWS.ru.com” korespondentui sakė manantis, kad „rinkimų Amerikoje rezultatai padarys neigiamą poveikį Rusijos ir JAV santykiams”.
K.Kosačiovas išreiškė nuomonę, kad respublikonų pralaimėjimas dar labiau sukomplikuos Rusijos įstojimą į Pasaulinę prekybos organizaciją, į kurią patekti Maskva svajoja jau 13 metų.