Keistas vizitas už Atlanto

Buvęs Rusijos prezidento administracijos vadovas su aukšto rango JAV pareigūnais aptarė V.Putino būsimojo įpėdinio kandidatūras

Tarptautinė žiniasklaida atkreipė dėmesį į buvusio Rusijos prezidento administracijos vadovo Aleksandro Vološino kelionę anapus Atlanto. Maskvos laikraštis „Kommersant”, remdamasis savo šaltiniais, skelbia, kad „svečias susitiko su Baltųjų rūmų aukšto rango pareigūnais ir Centrinės žvalgybos valdybos karininkais, kad aptartų būsimojo Rusijos prezidento įpėdinio kandidatūrą”.

Anoniminiai ekspertai mano kitaip

A.Vološinas, kuris dabar yra AB „Rusijos vieningosios energetinės sistemos” direktorių tarybos pirmininkas, „Kommersant” korespondentui tvirtino, kad apie jokį galimą Vladimiro Putino įpėdinį su JAV pareigūnais nesikalbėjo, o anapus Atlanto lankėsi Karnegio centro kvietimu.

Tačiau anoniminiai laikraščio ekspertai pareiškė, kad buvęs prezidento administracijos vadovas „galėjo ginti interesus Rusijos vyriausybės vadovo pirmojo pavaduotojo Dmitrijaus Medvedevo, kurį remia grupuotė, vadovaujama Anatolijaus Čiubaiso”.

„Kommersant” duomenimis, nors A.Vološinas neigia bet kokius savo kelionės politinius niuansus, jis išdėstė savo požiūrį į valdžios perėmimo Rusijoje problemą, kai dalyvavo uždaroje vakarienėje, surengtoje Karnegio centre. Laikraščio korespondentas, dirbantis JAV, teigė, jog per centro pirmojo aukšto langus buvo matyti, kad vakarienėje, užtrukusioje tris valandas, dalyvavo buvę JAV ambasadoriai Rusijoje ir Ukrainoje Džimas Kolinzas ir Stivenas Paiferis, taip pat CŽV aukšto rango atstovė Fiona Hil, nacionalinėje žvalgybos tarnyboje kuruojanti Rusijos problemas.

Ieško jauno įpėdinio

Pasak „Kommersant” korespondento, klausimą A.Vološinui dėl V.Putino būsimojo įpėdinio pateikė Karnegio centro direktorius Endis Kačinsas. Svečio atsakymą laikraštis, remdamasis anoniminiu šaltiniu, išdėstė taip: „Putinas nori surasti kažkokį vidurį tarp Medvedevo ir gynybos ministro Sergejaus Ivanovo. Bet kai tokio žmogaus nėra, yra tikimybė, kad Kremliaus šeimininkas vieną iš jų kels į prezidento postą, kitą – į vyriausybės vadovo pareigas”.

Kito „Kommersant” šaltinio duomenimis, A.Vološinas taip pat pareiškė, kad „Putinas ieško pakankamai jauno įpėdinio, protingo, gerai išmanančio karines problemas, sugebančio įsiklausyti į jo patarimus, taip suteikiančio dabartiniam prezidentui galimybę išsaugoti savo įtaką ir po ketverių metų galbūt sugrįžti į turėtą postą”.

Ilgai užtrukusios pagirios

Tarptautinė žiniasklaida tvirtina, kad viena pagrindinių tezių, kuri beveik visuose susitikimuose skambėjo iš A.Vološino lūpų buvo tokia: „Amerika Rusijai yra labai skolinga”. „Amerikos politinis elitas labai smarkiai pasigėrė per SSRS laidotuves ir po to ilgai negalėjo išsipagirioti”, – kalbėjo Vašingtone svečias, kuris buvo ir pirmojo Rusijos prezidento Boriso Jelcino, ir dabartinio Kremliaus šeimininko dešinioji ranka.

„Kommersant” šaltinis sakė, kad A.Vološinas priminė JAV valdininkams daugybę „gerų darbų”, kuriuos Kremlius padarė Amerikos naudai. Maskva uždarė savo karines bazes Kuboje ir Vietname, neprieštaravo, kad Vašingtonas nutrauktų Priešraketinės gynybos sutarties galiojimą, leido įsteigti JAV karines bazes Centrinėje Azijoje; savo ruožtu prezidentas Džordžas V.Bušas neįvykdė pažado atšaukti Džeksono-Veniko įstatymo pataisą, kuri smarkiai diskriminuoja Rusiją jos prekyboje su Jungtinėmis Valstijomis, ir nepasirašė protokolo dėl Rusijos įstojimo į Pasaulinę prekybos organizaciją, dėstė priekaištus, tik neaišku, savo ar Kremliaus, buvęs prezidento administracijos vadovas.

Laikraštis, remdamasis anoniminiu šaltiniu, pažymėjo, kad „Vološinas supranta sunkumus, su kuriais susidūrė prezidentas Bušas, neįvykdęs duotų pažadų, bet svečias teigė, kad nereikėjo žadėti to, ko neįmanoma įvykdyti”.

„Kommersant” teigimu, A.Vološinas pareiškė manąs, kad „jeigu Amerikoje po dvejų metų į valdžią ateis demokratai, santykiai tarp Maskvos ir Vašingtono gali dar labiau pablogėti”.

Laikraštis tvirtina, kad keistas buvusio Rusijos prezidento administracijos vadovo vizitas Amerikoje liudija, jog dvišaliai santykiai atsidūrė „gilioje krizėje”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.