Dienraščio „Vakarų ekspresas” 2005 m. liepos 7 d. išspausdintame straipsnyje „Vaikai saugomi ne tik nuo išnaudojimo, bet ir nuo uždarbio” bei dienraščio „Vakaro žinios” 2005 m. liepos 8 d. išspausdintame straipsnyje „Vaikams uždirbti nevalia!” pareikšta Klaipėdoje dirbančio teisininko Henriko Mackevičiaus nuomonė dėl Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės siūlymo, kad vaikai meno kolektyvuose, teatruose ir kt. dirbtų pagal autorines sutartis, pasirašytas vaikų atstovų pagal įstatymą (tėvų, globėjų) ne tik klaidina visuomenę, tėvus bei asmenis, suinteresuotus įdarbinti vaikus iki 14 metų, bet ir neatitinka šiuo metu galiojančių teisės aktų.
Advokatas H. Mackevičius pavadino Vaiko teisių apsaugos kontrolierės R. Šalaševičiūtės siūlymą šmaikščiu ir nurodė, kad vaikų įdarbinimo problemą galima išspręsti protingai užkišant esančią teisės spragą. Teatrų vadovams teisininkas pasiūlė gauti tėvų leidimą – sutikimą, kad vaikas vaidintų teatre ir kreiptis į savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistus, kad pastarieji išduotų vienkartinį leidimą dėl vaiko vaidinimo teatre ir atlyginimo gavimo. Gavus minėtus dokumentus, H. Mackevičiaus teigimu, galės būti pasirašoma sutartis tarp teatro ir vaiko.
Atkreiptinas dėmesys, kad Civilinio kodekso 1.84 straipsnio 1 dalyje numatoma, kad nepilnamečių iki 14 metų sudarytas sandoris negalioja, išskyrus smulkius buitinius sandorius, kuriuos pagal teisės aktus nepilnamečiai iki 14 metų gali sudaryti savarankiškai. Taip pat pažymėtina, kad savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnybų veiklą reglamentuojančios Civilinio kodekso bei Savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų bendrųjų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 17 d. nutarimu Nr. 1983, normos nesuteikia Vaiko teisių apsaugos tarnybai teisės išduoti leidimus dėl vaiko darbo. Ši nuostata galiojo iki 1994 metų, kuomet Lietuvos Respublikos Vyriausybė dar nebuvo patvirtinusi Rajonų, miestų vaikų teisių apsaugos tarnybų bendrųjų nuostatų. Tokiu būdu minėtas teisininko H. Mackevičiaus komentaras yra teisiškai niekinis.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė R. Šalaševičiūtė dienraščiui „Vakarų ekspresas” buvo pareiškusi, kad vaikai iki 14 metų turi galimybę dirbti meno kolektyvuose, teatruose ir kt., kuomet tėvai (globėjai), kaip vaiko atstovai, pasirašo autorinę sutartį. Minėtas Vaiko teisių apsaugos kontrolierės teiginys yra pagrįstas Civilinio kodekso 2.7, 3.157 ir 3.163 straipsnių nuostatomis, skelbiančiomis, kad tėvai atsako už savo nepilnamečių vaikų teisių įgyvendinimą, jie yra savo neveiksnių nepilnamečių vaikų atstovai pagal įstatymą, kurie turi teisę sudaryti sandorius savo nepilnamečių iki keturiolikos metų vaikų vardu.
Atkeiptinas dėmesys, kad Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas, reglamentuojantis autorinį darbą, taip pat nedraudžia vaikams dirbti nurodytuose kolektyvuose.
Pareikšta nuomonė, kad tėvas santechnikas negali pasirašyti autorinės sutarties, atstovaudamas savo nepilnametį vaiką, yra neteisinga ir neetiška. Tėvų profesija, išsilavinimas neapsprendžia vaiko gabumų ir tėvo, dirbančio santechniku, vaikas ateityje gali tapti Lietuvą savo talentu išgarsinsiančiu žmogumi. Be to, šiuo atveju, tėvai atstovauja ne savo, o vaiko interesus.
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga