Veikiau skradžiai žemę prasmegsite, negu prašysite, kad pakeltų atlyginimą? Be reikalo, nes pamėginti visada verta.
Nėra vadovų, kurie mėgtų kelti atlyginimą savo pavaldiniams, bet šiuolaikiniai dažniausiai vertina tuos darbuotojus, kurie žino, ko nori, ir kruopščiu darbu siekia savo tikslo. Jei psichologiškai teisingai sudėliosite pokalbio akcentus, tai ne tik gausite taip geidžiamą atlyginimą, bet ir pakils jūsų autoritetas vadovo akyse.
Ruoškitės pokalbiui
Pirmas žingsnis. Įsivaizduokite save vadovo kailyje ir pasvarstykite, kodėl jis turėtų pakelti jums atlyginimą. Priviliojote naujų klientų? Jūsų idėjos davė kompanijai pelno? O gal dirbate daugiau nei buvo sutarta ir taupote kompanijos lėšas? Jei pelną, kurį jūs uždirbote, nors apytikriai galima apskaičiuoti, tuomet gerai: pakalbėkite apie tai su savo vadovu. Bet kuriuo atveju jūsų uždavinys yra jį įtikinti, kaip naudinga pakelti jums atlyginimą.
Įspėkite vadovą
Antras žingsnis. Iš anksto neįspėję neįsiveržkite į vadovo kabinetą. Tuo labiau neaptarinėkite piniginių klausimų telefonu.
Neprotingi žingsniai
Maldavimas. „Sunkiai serga mama, moku dukros repetitoriui, esu paėmusi būsto paskolą!”
„Ir aš turiu aibę problemų, na tai kas!” – atsakys jūsų viršininkas ir bus teisus. Jam svarbu tik tai, kas duoda pelno kompanijai.
Manipuliavimas. „Jei nepakeliate man atlyginimo bent 500 litų – išeinu!”
Tokiu savo elgesiu verčiate viršininką gintis, o tai vargu ar jam patiks. Ko gero, sulauksite priešingo rezultato, negu tikėjotės.
„Visiems pakėlė atlyginimą, tik ne man! Kodėl? Tai nesąžininga!”
Na ir kas, kad kitiems pakėlė atlyginimą? Kai kas baigė antrą aukštąjį arba įgijo mokslo laipsnį, kam nors pavyko sudaryti pelningą kontraktą arba pritraukti naujų klientų. Kai kas buvo reikiamu laiku reikiamoje vietoje ir pelnė vadovybės simpatiją. Su jumis tai nesusiję. Sulaukite tinkamos progos, pavyzdžiui, sėkmingai užbaigus projektą, kur nemažas ir jūsų indėlis. Tuomet pasakykite vadovui, kad norėtumėte aptarti su juo labai svarbų jums klausimą, ir sužinokite, kada jam būtų patogu. Galite patikslinti, kad norite kalbėti apie savo indėlį į bendrą kompanijos darbą. Taigi jis turės pakankamai laiko pasiruošti pokalbiui ir gal suspės apsiprasti su mintimi, kad reikėtų jums kelti atlyginimą.
Paisykite bendravimo stiliaus
Trečias žingsnis. Geriau nei kuris nors psichologas jūs žinote, kas patinka jūsų vadovui. Per pokalbį stenkitės laikytis bendravimo stiliaus, kuris jam imponuoja. Jei jis mėgsta paplepėti, pradėkite vaizdinga įžanga (bet trumpa) apie meilę kompanijai, kurioje jūs dirbate. Jei bosas mėgsta konkretumą, iškart kalbėkite apie tai, kas svarbiausia.
Repetuokite kalbą
Ketvirtas žingsnis. Kai jau nusprendėte, ką būtent kalbėsite ir kaip argumentuosite, repetuokite tarp artimų žmonių ir sužinokite, ar jūsų argumentai atrodo įtikinami. Jei net jūsų vyras (draugas, sesuo) manys, kad kalba nepakankamai argumentuota, pagalvokite, kokius dar savo nuopelnus galite paminėti.
Būkite itin objektyvi
Penktas žingsnis. Kalbėdama aiškiai išdėstykite savo poziciją. Paminėkite savo nuopelnus ir pasakykite, kiek, jūsų manymu, turėtų padidėti alga. Būkite protinga ir nepersistenkite manydama, kad bus galima derėtis. Jei reikalausite labai padidinti jums algą, paprasčiausiai į tai nebus rimtai pažiūrėta.
Laiku sustokite
Šeštas žingsnis. Išdėsčiusi savo poziciją, nepastebimai keliskart giliai įkvėpkite ir šiek tiek patylėkite. Leiskite viršininkui pagalvoti. Neskubėkite pridurti: „Žinoma, labai norėtųsi, bet jei ne, tai ne”. Palaukite. Jei viršininkas pasakys, kad jam reikėtų pagalvoti arba su kuo nors pasitarti, – tai geras ženklas. Paklauskite, kada galėtumėte išgirsti galutinį atsakymą.
Pasiruoškite bet kokiam atsakymui
Septintas žingsnis. Jei vadovas sako „ne”, paprašykite, kad pagrįstų savo sprendimą. Kompanijoje egzistuoja griežtos finansinės ribos, neleidžiančios vadovui didinti algos? Gal kompanija turi laikinų sunkumų ir negali daugiau mokėti? Gal vadovas nėra patenkintas jūsų darbu? Atidžiai išklausykite viršininko argumentus ir stenkitės „ne” pakeisti į „taip”. Ką jums reikėtų daryti, kad ateityje galėtumėte tikėtis algos padidinimo?
Jei vadovas sako: „Gal kiek vėliau”, sužinokite, kada vėl galėsite apie tai pasikalbėti. Stenkitės sužinoti daugmaž tikslius terminus, tuomet galėsite oficialiai grįžti prie šio klausimo. Per pokalbį nedera nei atkakliai siekti tikslo, nei pateikti ultimatumo („Arba pakeliate atlyginimą, arba išeinu!”). Taip elkitės tik tuomet, jei tikrai turite geresnių pasiūlymų.
Jei vadovas sako: „Galiu pakelti, bet ne tiek, kiek prašote”, sužinokite, ar tai galima padaryti dviem etapais. Per pirmąjį etapą jūs gausite pusę geidžiamos sumos, o po kurio laiko (pavyzdžiui, po pusmečio) – kitą pusę. Jei manote, kad jūsų atlyginimas mažesnis negu vidutinis rinkos, apie tai pasakykite. O jei jums nepavyko gauti taip geidžiamo atlyginimo, sužinokite, ar negalima jūsų perkelti į aukštesnes pareigas. Vadovui tai nieko nekainuotų, o jūs turėtumėte svarų argumentą, jei ateityje nuspręstumėte pereiti į kitą kompaniją.
* Jei vadovas sako „taip”, padėkokite, bet nedemonstruokite, kad tai jus nustebino. Nesudarykite vadovui įspūdžio, jog ir pati netikėjote, kad jums pakels atlyginimą, kitaip kito paskatinimo teks ilgai laukti…
Pokalbį baikite maloniai
Nepriklausomai nuo to, ką nusprendė vadovas, baigdamos pokalbį dar kartą pastebėkite, kaip įdomu ir malonu jums dirbti šioje kompanijoje, šiame kolektyve. Nepamirškite, kad įspūdis, kurį padarome, labai priklauso nuo paskutinių mūsų frazių.