A.Mockus išgirs apie plačią giminę

Į Lietuvą po 32 metų vėl atvykęs ir žmones gatvėje kalbant lietuviškai išgirdęs Antanas Mockus pasijuto lyg didelės giminės susibūrime. Bet buvęs Kolumbijos sostinės Bogotos meras nesitikėjo, kad čia jo išties laukia giminaičių būrys.

Vakar į Palangą išvyko šilutiškė Kristina Šveikauskienė. Ji ketina susitikti su savo pusbroliu 54 metų A.Mockumi, kuris skaitys pranešimą kurorte vykstančioje konferencijoje „Chaosas ir tvarka”.

„Vežuosi savo motinos, jo tėvo sesers Paulinos, surašytą giminės istoriją ir genealoginį medį.

Įteiksiu Antanui atminimui kopiją ir pareikšiu pasididžiavimą keliolikos artimųjų vardu”, – „Lietuvos rytui” prieš kelionę į pajūrį planais pasidalijo Šilutės savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja K.Šveikauskienė.

Ieškoti laimės – į Vakarus

Buvęs Kolumbijos sotinės meras pirmą kartą atsidūrė taip arti savo tėvo Alfonso tėviškės ir Lietuvoje likusių giminių – tik už 100 kilometrų.

Tiesa, troba Kivylių kaime Šilutės rajone, kur gimė jo tėvas, jau parduota. Ją Alfonsas paliko būdamas 22 metų.

Alfonsas Mockus pirmas ir vienintelis iš visos šeimos 1944 metais emigravo į Vakarus.

Iki tol jis mokėsi, o vakarais dirbo Šiaulių teatre.

Kivyliuose liko tėvai, jaunesnis brolis Apolinaras ir sesuo Paulina.

Mirtis Atlanto bangose

Nė vienas Lietuvoje likęs Mockų šeimos narys nebepamatė išvykusio brolio. Jis žuvo 1966-ųjų sausio 14 dieną per aviakatastrofą.

60 žmonių skraidinęs lėktuvas nukrito į Atlantą. Daugelio aukų kūnus pavyko rasti iš karto, tačiau Alfonso palaikus vandenynas sugrąžino tik po 15 parų.

Inžinierius architektas Alfonsas Mockus skrido iš Niujorko namo į Bogotą po pirmosios savo komandiruotės už Atlanto. Buvo gavęs svarbią užduotį.

Iki pat žūties vyras rašė laiškus ir per vieną Didžiosios Britanijos bendrovę siuntė paramos siuntinius tėvams į Šilutės rajoną. Pasakojo, kaip auga jo sūnus Antanas ir duktė Ismena, didžiavosi, kad jie gerai mokosi, kalba ispaniškai, prancūziškai ir lietuviškai.

Po viešnagės ryšiai nutrūko

Jo sūnus studentas Antanas 1974 metais apsilankė Lietuvoje.

Vilniuje viešintį vaikiną aplankė seneliai ir pusseserės, bet vėliau ryšiai nutrūko.

Per 32 metus išmirė visi Žemaitijoje gyvenę A.Mockaus pirmos eilės giminės – seneliai, tėvo brolis bei sesuo. Liko keturi pirmos eilės pusbroliai, trys pusseserės bei keliolika jų vaikų.

Stiprūs giminės genai

Mockų giminės vienytoja Vakarų Lietuvoje iki savo mirties užpernai buvo jo teta Paulina.

Šios moters pastangomis buvo deramai įamžintas ir Lietuvos meno žymūno vardą 1966 metais už tautodailę gavęs Antano Mockaus senelis Aleksandras.

Jis buvo vienintelis iš pamario meistrų, sovietmečiu, 1967-aisiais, savo dievdirbystės kūrinius demonstravęs parodoje Monrealyje ir Maskvoje.

Apie jį surinkta medžiaga buvo išspausdinta Šilutės krašto enciklopedijoje.

„Mūsų giminės genuose įrašytas veržlumas ir užuojauta silpnesniam, o Antanas juos sugebėjo panaudoti bene sėkmingiausiai”, – sakė Kolumbijos politikos įžymybės pusseserė K.Šveikauskienė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.