„Kai spaudi gaiduką, turi nesvyruoti, – sako šaudymo instruktorius, mokydamas Tailando mokyklų pradinių klasių mokytojus elgtis su ginklais, – jei tavo rankos dreba, tu šauti negali”.
Mokytojo profesija yra viena pavojingiausių Pietų Tailande – prasidėjus islamo fundamentalistų išpuoliams 2004 metais nuo bombų sprogimų ir kulkų jau žuvo 44 šios kilnios profesijos atstovai.
Todėl vyriausybės ir švietimo sistemos vadovai nusprendė, kad mokytojai turi išmokti atsiginti – atsišaudyti, jeigu kas nors kėsinasi į jų gyvybę.
Į karinių jūros pajėgų bazę Tailando įlankoje atvyko 100 mokytojų iš valstybinių mokyklų. Iš klasių į akylai saugomą bazę įžengę vyrai ir moterys, daugiausia budistai, gauna ginklus, kurie taps jų privalomu atributu mokyklose ir, kaip tikimasi, padės išsaugoti gyvybes.
„Jokioje kitoje Tailando dalyje nepamatysite mokytojo, kuris nešiojasi ginklą”, – JAV naujienų agentūros Associated Press žurnalistams sakė mokytojų asociacijos vadovas Sanguanas Jintaratas. Anot jo, 15 tūkstančių šalies Pietuose dirbančių mokytojų saugumas priklauso nuo to, kaip jie moka elgtis su šaunamuoju ginklu.
Mokytojų asociacijos vadovas tikina, jog tai, kad islamo smogikų taikiniu tapo budistų vienuoliai, bankų kasininkai, motociklų mechanikai ir mokytojai, rodo, kaip suprastėjo saugumo ir teisės padėtis šioje šalies dalyje, kai 2004 metų sausį prasidėjo kovotojų išpuoliai.
Pirmiausia buvo užpuldinėjami valstybės tarnautojai, kariai ir policijos pareigūnai. Vėliau nukentėjo verslo struktūros, kurios aprūpina vyriausybės karines pajėgas. Dabar, anot Pietų Tailando gyventojų, smurto priežastys tapo visiškai nesuvokiamos – praeitą mėnesį su vaiku į dramblių pasirodymą atėjo smogikas, jam nusibodo laukti bilieto eilėje, todėl šaulys paleido šūvių seriją į dramblių dresuotoją. Šis mirė.
Regione, kurio gyventojų daugumą sudaro musulmonai, nuo islamistų kovotojų jau žuvo per 1700 žmonių, nors Tailandas laikomas saugia, turistų mėgiama poilsio vieta.
Tarp žuvusiųjų buvo tiesiog prie lentos ketvirtokų akivaizdoje sušaudytas auklėtojas bei budizmo meno mokytojas, kurį kaimo gauja tvatino tol, kol sutrupėjo kaukolės kaušas.
Pareigūnai mano, kad mokytojai yra žalojami ir žudomi, nes jie yra dabartinės vyriausybės valdžios simboliai ir atstovai. Sukilėliai juos dažnai paima įkaitais, kad galėtų išmainyti į savo bendražygius, sėdinčius kalėjimuose. Teigiama, jog islamo sukilėliai tokiais savo veiksmais nori perduoti žinią, kad regione gali veikti tik islamo principais besivadovaujančios mokymo įstaigos.
Tačiau apskritai sukilėliai šioje Tailando dalyje veikia be aiškių tikslų, neskelbdami savo ryšių su kitomis islamo fundamentalistų grupuotėmis bei neprisiima atsakomybės už surengtus išpuolius. Vyriausybės pajėgoms ir saugumo darbuotojams nepavyksta sučiupti ir sukilėlių lyderių, nors į pietinę šalies dalį buvo pasiųsta papildomos 20 tūkstančių karių pajėgos. Vis dėlto vietiniai valdininkai nepritaria tokiam vyriausybės žingsniui ir jį lygina su okupacinės JAV kariuomenės įsiveržimu į Iraką.
Per pastarąsias savaites sukilėliai ėmė bauginti visuomenę gerai organizuotais sprogimais. Prieš dvi savaites vienu metu buvo susprogdinti 22 bankai – smogtas galingas smūgis vietos ekonomikai.
Mokytojai į savo darbo vietas ir namo šiame regione vežami konvojumi, tačiau ir tai nepadeda apsisaugoti nuo minų, granatų ir kulkų.
Prie mokyklos direktoriaus kabineto durų dažniausiai stovi apsaugos vyrai. Tačiau ne vienas direktorius nelinksmai juokauja, kad jam reikia ne apsaugos, o kariuomenės ir aukštos, neperlipamos tvoros aplink mokyklos pastatą.
Kai kurie mokytojai teigia jau anksčiau turėję ginklus, tačiau šie buvę nepakankamai patogūs nešiotis į darbą. Dabar šalies ginkluotosios pajėgos juos aprūpina lengvai valdomais revolveriais – mokytojui toks ginklas kainuoja keturis kartus pigiaus negu juodojoje rinkoje. Kai kurie mokytojai užsienio žurnalistų akivaizdoje džiaugėsi, kad revolveriu jie galės apsiginti net vairuodami automobilį.
Tačiau mokytojų šaudymo instruktorius pabrėžia, kad šaudant ginklą reikia laikyti suspaudus abiem rankom, nemirksėti ir neišsigąsti šūvio garso.
Tailando ginklų laikymo įstatymai yra itin griežti, tačiau vyriausybė išleido specialias pataisas, pagal kurias valstybinių mokyklų mokytojams taikomos tam tikros išimtys, nors daugelis Pietų Tailando mokytojų į darbą ginklus nešiojasi ir neturėdami leidimų.
Regione jau užfiksuotas ne vienas atvejis, kai mokyklos darbuotojams panaudojus ginklą pavyko išsigelbėti ir pasprukti nuo užpuolikų, kurie tykojo į darbą važiuojančių mokytojų.
Vis dėlto pasigirsta būgštavimų, kad mokytojas su ginklu rankoje gali būti dar dažniau puolamas, nes sukilėliams tai – didesnis bei daugiau garbės suteikiantis iššūkis negu užpulti į mokytoją, kurio rankoje – knyga.