Keliaujantys senųjų amatų meistrai jau užsuka ir į Klaipėdą.
Pagal tradiciją prieš prasidedant jų kelionėms, kurios dažniausiai trunka ilgiau nei trejus metus, šie žmonės per bandomąjį laikotarpį turi išmokti gyventi gatvėje bei pasirinkti kelionės partnerį.
Neleidžiama keliauti vedusiems ir turintiems vaikų.
Manoma, kad tokių keliautojų yra apie 700.
Keliaujantys meistrai turi laikytis ir kai kurių taisyklių – negrįžti arčiau kaip 50 kilometrų iki namų, o keliaudami negali naudotis jokiu viešuoju transportu. Tad lieka keliauti pėstute arba autostopu. Apie visa tai pasakojo Klaipėdoje sutikti du keliaujantys meistrai – 27 metų santechnikas Christianas Klemperis ir 25 metų kalvis Matijas Šmiedas.
– Jūsų apranga nuo kitų žmonių skiriasi jau iš tolo.
– Tai yra iš viduramžių išlikusi amatininkų tradicija, kuri ir šiandien yra gyva Vokietijoje bei Šveicarijoje. Uniformas nešiojame, kad būtume atpažįstami, išsiskirtume iš kitų.
– Kur prasidėjo Jūsų kelionė?
– Hamburge. Keliaujame jau dvejus su puse metų. Aplankėme didžiąją dalį Vokietijos bei Šveicarijos. Visą laiką būname vis kitoje vietoje. Lankėmės Austrijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, Čekijoje, Airijoje, Šri Lankoje, Lenkijoje. Stengiamės vykti ir dirbti ten, kur galime profesiškai tobulėti, susipažinti su skirtingomis kultūromis. Pavyzdžiui, į Afriką norėčiau nuvykti kaip turistas, o ne kaip amatininkas, nes vargu ar ten įmanoma tobulėti”, – pasakojo Ch.Klemperis.
– Ar visada keliaujate dviese?
– Dažniausiai taip, nes taip linksmiau. Bet kartais keliaujame ir po vieną, nes taip lengviau. Vienam lengviau susirasti nakvynę.
– Kur miegate?
– Vokiškai kalbančiose šalyse gyvename pas kitus meistrus arba jaunimo nakvynės namuose, bažnyčių patalpose, miške. Čia, Lietuvoje, dažnai miegame lauke. Vokiečių namuose Klaipėdoje už nakvynę paprašė 15 eurų, kai per visus keliavimo metus dar niekur neteko mokėti. Vilniuje gyvenome pas vienus gatvės muzikantus.
– Ką turite pasiėmę su savimi, koks jūsų bagažas?
– Turime iš tiesų nedaug ką: miegmaišį, apatinių rūbų savaitei. Su savimi kiekvienas turime ir tokią knygutę tarsi asmens dokumentą, kuriame įklijuota mūsų nuotrauka, surašyti duomenys, ten taip pat klijuojame nuotraukas iš kelionių.
– Kur toliau keliausite iš Klaipėdos?
– Keliausime pajūriu link Rygos, po to mūsų laukia Estija, Suomija, Švedija. Kelionę baigsime ten, kur pradėjome – Vokietijoje, Hamburge.
– Kodėl pradėjote šią kelionę?
– Yra septyni šimtai priežasčių, kodėl aš keliauju, – sakė Ch.Klemperis. – Visų pirma nenorėčiau nebūdamas nė trisdešimties dirbti nuobodų darbą kokioje nors vienoje įmonėje ir taip iki pensijos. Norisi pažinti pasaulį, žmones, naujas kultūras, profesiškai tobulėti. Tai idealus būdas būti laisvam.