Nuomininkai grasina teismais

Kaune grąžintinuose namuose gyvenantys žmonės skundžiasi, kad neretai turto vertintojų skaičiavimai įkainojant jų būstus skiriasi net kelis kartus

Kauno valdininkai vakar tvirtino, kad šiemet nuosavybės teisėms atkurti skirti 100,5 milijono litų bus panaudoti. Savivaldybės administracija išmokėjo pinigus 18 nuomininkų, o dar 20 turėtų sulaukti kompensacijų artimiausiu metu. Tačiau šiemet garantijų įvykdymo laukia daugiau nei 700 nuomininkų.

Savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Keserauskas teigė, kad dabar didžiausia problema tapo „Registrų centro” pateikiami įvertinimo dokumentai.

„Apie 90 procentų skundų teigiama, kad ši valstybinė įstaiga butus įvertino ypač žema kaina, todėl žmonės už šias lėšas negali įsigyti kito būsto”, – sakė direktorius.

Skirtumas – daugiau nei 100 tūkstančių litų

„Praėjusiais metais mano pažįstamai, gyvenusiai Žemaičių gatvėje, už 60 kvadratinių metrų butą buvo sumokėta 62 tūkstančių litų kompensacija. Tai jau didžiausias absurdas. Už tokią sumą buto Kaune neįsigysi, todėl ji buvo priversta kraustytis į Šiaulius”, – stebėjosi turto vertintojų darbu Kauno nuomininkų atstovė Albina Adomonienė.

Aukštaičių gatvėje gyvenanti Danguolė Mrazauskienė buvo šokiruota, kai prieš trejus metus apie 90 kvadratinių metrų butas buvo įvertintas vos 95 tūkstančiais litų. Vėliau jo vertė buvo padidinta iki 160 tūkstančių litų. Tačiau moteris pasisamdė Vilniuje dirbančius turto vertintojus, kurie butą įkainojo net 300 tūkstančių litų.

D.Mrazauskienė teigė žadanti teisybės ieškoti teisme ir įsitikinusi, kad jai pavyks laimėti prieš „Registrų centrą” ir Savivaldybę.

„Neabejoju, kad ir daugiau nuomininkų kreipsis į teismą. Tačiau Kaune iškyla dar viena problema. Privatūs turto vertintojai yra priklausomi nuo „Registrų centro”. Abejoju, ar jie sutiks kartu su mumis kovoti su šia valstybine įmone”, – sakė A.Adomonienė.

Ji prisiminė ir daugiau abejonių sukėlusių „Registrų centro” Kauno filialo pateiktų išvadų. S.Daukanto gatvėje atskiras 62 kv. m namas įkainotas 190 tūkstančių litų. Kęstučio gatvėje viename name esantis apie 60 kvadratinių metrų butas, „Registrų centro” duomenimis, vertas 100 tūkstančių litų.

„Būtent dėl tokių turto vertės nustatymo kriterijų dalis nuomininkų apskritai neima garantinių raštų”, – tikino A.Adomonienė.

Užprogramuotas konfliktas

Savivaldybės administracija yra sudariusi sutartį su valstybinės įmonės „Registrų centras” Kauno filialu. Dabar tik šios įstaigos vertintojai nustato kompensuojamojo būsto kainą.

„Jau ne pirmus metus su šios įstaigos specialistais nesusikalbame. Dešimtmečius Kaune gyvenę žmonės verčiami kraustytis į Šiaulius, Prienus ir kitur. Už „Registrų centro” nustatytą kainą Kaune buto neįmanoma įsigyti. Ir tai, atsiprašant, vadinama valstybės garantija”, – neslėpė emocijų Kauno nuomininkų atstovė A. Adomonienė.

A.Keserauskas pripažino, kad sulaukė gana emocingų nuomininkų skundų. „Kai kuriais atvejais, žmonių teigimu, kaina sumažinta net 3 kartus. Negaliu pasakyti, ar šie kaltinimai pagrįsti. Iš tiesų, pagal įstatymus, nuomininkams lieka vienintelis kelias – kreiptis į teismą. Galbūt toks precedentas padėtų
spręsti susidariusią problemą. Turto vertinimas gana dviprasmiškas dalykas, kur nemažai lemia ir subjektyvūs veiksniai. Jau tai yra blogai, nes užprogramuoja konfliktą”, – teigė Savivaldybės administracijos direktorius.

Socialinių paslaugų neteikia

Valstybinės įmonės „Registrų centras” Kauno filialo direktorius Alvydas Banevičius, paklaustas, ar už jo vadovaujamų specialistų nustatytą kainą žmonės gali įsigyti normalų būstą, teigė, kad jo įstaiga nėra socialinių paslaugų teikėja.

„Mūsų užduotis – nustatyti realią kainą. Gali būti, kad pasitaiko klaidų, tačiau tai nėra masiniai atvejai”, – tikino A.Banevičius.

Valstybinės įstaigos vadovas taip pat užsiminė, kad jų specialistai yra atsidūrę tarsi tarp dviejų fronto linijų. „Nuomininkai reikalauja, kad butai būtų įvertinami kuo brangiau, o Savivaldybės kontrolieriai reikalauja, kad nešvaistytume valstybės lėšų ir sumažintume kainas. Nustatydami būsto kainą, mes negalime vadovautis laikraščių skelbimuose minimomis sumomis. Atsižvelgiame į sudarytose pirkimo-pardavimo sutartyse nurodytas sumas”, – tvirtino Kauno filialo vadovas.

Tačiau A.Banevičius pripažino, kad skirtingų vertintojų išvados gali skirtis, taip patvirtindamas, kad turto vertę gali nulemti ir subjektyvūs dalykai. Galima tik retoriškai spėlioti, kas galėtų nulemti vertintojų geranoriškumą?

Prašo pakeisti Vyriausybės nutarimą

Prieš keletą mėnesių Kauno politikai prabilo apie tai, kad Savivaldybės administracija nepajėgi panaudoti Vyriausybės skirtų 100,5 milijono litų. Tuomet buvo pakeistas Nuosavybės teisių skyriaus vadovas, o šią sritį tiesiogiai kuruoti apsiėmė A.Keserauskas.

Vakar kalbinti valdininkai buvo nusiteikę optimistiškai. „Esu 95 procentais įsitikinusi, kad visi skirti pinigai bus panaudoti nuosavybės teisėms atkurti”, – tikino Nuosavybės teisių atkūrimo skyriaus vedėja Virginija Žuromskaitė. Kitą mėnesį ji žadėjo pateikti ir nuomininkams grąžintų sumų suvestinę. Prognozuojama, kad spalį bus pats garantijų vykdymo pikas.

Praėjusią savaitę Kauno meras Arvydas Garbaravičius kreipėsi į Ministro Pirmininko vyriausiąjį patarėją Juozą Bernatonį, kad būtų pakeistas Vyriausybės nutarimas. Jame numatyta, kad nuosavybės teisės turi būti atkuriamos tik pagal nustatytą eilę. „Namų per dieną nepastatysime, todėl norėtume, kad Vyriausybė leistų kompensacijas pinigais grąžinti neatsižvelgiant į eilę”, – sakė A.Keserauskas.

Miesto Taryba jau priėmė

sprendimą, kuris prieštarauja minėtam Vyriausybės nutarimui. Tačiau kol kas Savivaldybės administracija jo nepradėjo vykdyti ir laukia žinių iš sostinės.

Valdininkai butų verslo nesiims

„Kauno diena” pastaraisiais metais rašė apie skandalingus Savivaldybės skelbtus butų pirkimo konkursus. Miesto valdininkai nuomininkams sugebėdavo už kur kas didesnę nei rinkos kainą nupirkti apleistus būstus. Šios istorijos sulaukė ir teisėsaugos pareigūnų dėmesio.

„Seni butai šiemet nebus perkami. Per didelės išlaidos, be to, visada kyla problemų. Žmonės patys gali susirasti butus, o Savivaldybė tik pervestų pinigus. Be to, rengiamės statyti naujus gyvenamuosius namus Šančiuose ir Panemunėje. Dar šiemet turime pasirašyti sutartis ir statybininkams pervesti avansą”, – tvirtino Savivaldybės administracijos direktorius A.Keserauskas.

Jo teigimu, statant naujus namus bus atsižvelgta į nuomininkų poreikius ir su jais sudarytos preliminarios sutartys. Planuojama, kad kitais metais namai turėtų būti pastatyti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.