Ištaiginga jachta skrosti jūros bangas – tikra palaima. Prabangią 10-30 m ilgio jachtą, galinčią plukdyti iki 10-12 žmonių, turi ir ne vienas lietuvis. Tačiau didžiosios jachtos, prasidedančios priešdėliais mega-, super- ar vip- yra pasaulio turtingųjų žaisliukai, teikiantys jiems kelionių eleganciją ir rafinuotumą. Jų ilgis gali siekti iki pusantro šimto metrų, kaina – iki šimto milijonų JAV dolerių. Didžiulės vipjachtos, galinčios priimti iki 36 svečių, yra registruojamos kaip kruiziniai laivai, tačiau išlaiko jachtų dvasią ir stilių.
Statistika teigia, jog superjachtas paprastai įsigyja žmonės, kurių turtas siekia daugiau nei 30 mln. JAV dolerių. Žurnalo „Fortune” duomenimis, tokių praėjusiais metais pasaulyje buvo daugiau nei 60 tūkst. Per dešimtmetį šių turtuolių padaugėjo 60 proc.
Manoma, jog tai turėjo įtakos ir megajachtų rinkai augti. 2000 m. viso pasaulio laivų statyklose buvo pastatyta 317 jachtų milžinių. Pastaraisiais metais tokių pagaminama apie 500-600.
Megajachtas stato ir klaipėdiečiai
Gaminti superjachtas – kiekvienos laivų statyklos svajonė. Tai kompanijai garantuoja prestižą ir gerą pelną. Į prabangių jachtų gamybos rinką įsiskverbti nelengva. Štai dabartiniai lyderiai – „Benetti” į megajachtų statytojų rinką skverbėsi 20 metų, konkuruodami su žinomais grandais.
Neseniai superjachtas pradėjo gaminti ir Klaipėdos „Vakarų laivų gamyklos” grupė. Viena grupės įmonių Vakarų laivų statykla šiais metais į vandenį nuleido jau trečią megajachtą „Caneli”, gamintą danų užsakymu. Anglų milijonieriui ši jachta kainuos apie 55 mln. litų.
Pirmąją megajachtą klaipėdiečiai pagamino pernai. Tai buvo „Amante” – 44,4 m ilgio, 9 m pločio, 13 m aukščio laivas, sveriantis 250 tonų. Jachta turi du galingus variklius, tris dyzelinius generatorius, gali pasiekti iki 13 mazgų greitį. Vis dėlto ilgiu ir kitais gabaritais „Amante” kelis kartus atsilieka nuo didžiausių pasaulio superjachtų.
Uostamiesčio įmonė tuomet pagamino jachtos korpusą, sumontavo jame pagrindinius ir pagalbinius variklius, vairavimo mechanizmus ir valdymo skydą. Statybos pabaigtuves ir apdailos darbus pasiliko užsakovė – Danijos laivų statykla „Aarhus Vaerf AS”. Superjachtą „Amante” užsakė kinų milijonierius, pasiryžęs už ją pakloti 15 mln. eurų (beveik 52 mln. litų).
Nuo Italijos iki Taivano
Didžiosios jachtos statomos daug kur. Prestižiškiausios ir populiariausios pasaulio megajachtos gaminamos Italijoje, kur kasmet vidutiniškai surenkami 72 jachtų korpusai. Panašiai tiek pat surenkama ir JAV. Teigiama, kad didžiausios jachtos yra gaminamos Olandijoje, kur kasmet surenkama po 50 megajachtų. Nedaug atsilieka Didžioji Britanija – 40 korpusų. Superjachtos taip pat gaminamos Naujojoje Zelandijoje, Danijoje, Australijoje, Vokietijoje, Graikijoje.
Azijoje pripažintas didžiųjų jachtų ir „išeiginių katerių:” gamybos lyderis – Taivanas. Paskutinių tyrimų duomenimis, Taivane yra statomos 39 superjachtos, ilgesnės nei 80 metrų. Sala užima 6 proc. šio segmento jachtų pasaulinės rinkos ir yra didžiausių gamintojų penketuke.
Didžiausia ir paslaptingiausia
Didžiausia pasaulyje jachta buvo pernai nuleista į vandenis Dubajaus laivų statykloje gana paslaptingomis aplinkybėmis. Apie jachtos pavadinimą ir galutinį savininką iki šiol nėra patikimų žinių.
Spėjama, jog 160 m ilgio ir 22 m pločio jachta savininkui galėjo kainuoti daugiau nei 300 mln. JAV dolerių. Šios gigantiškos jachtos projektą dar 1996-aisiais užsakė vienas iš Brunėjaus sultonų, 2001 m. jachtos projektas buvo parduotas Dubajaus karališkosios šeimos princui.
Pradžioje projektas vadinosi „Platinum”, gamybos eigoje ant laivo korpuso atsirado užrašas „Golden star” („Aukso žvaigždė”). 160 metrų ilgio megajachtą statė laivų statyklos „Blohm & Voss”, „Lurssen”, o pabaigė DEU.
„Aukso žvaigždės” denyje yra sraigtasparnių nusileidimo aikštelė. Pačioje jachtoje yra angaras mažam lėktuvui, galinčiam pakilti nuo denio. Apatinėje korpuso dalyje – garažai povandeniniam laivui, vandens motociklams ir visureigiams, su kuriais galima pakeliauti ir pakrantėmis.
Superjachtų gerbėjai
Kol nebuvo „Aukso žvaigždės”, ilgiausia pasaulio jachta buvo laikomas laivas „Prince Abdul Aziz”, jo ilgis – 147 metrai. Saudo Arabijos karalius Faudas už šią megajachtą nepagailėjo 109 mln. JAV dolerių. Jachtoje yra baseinas, ligoninė su operacine ir, pasak gandų, galinga gynybos sistema su raketomis „Stinger”.
Trečiojoje vietoje – 140 m ilgo jūrų gražuolė „Al Salalah”. Ši jachta priklauso Saudo Arabijos gynybos ministrui princui Abdului Azizui. Vos 2 metrais trumpesnė megajachta „Tekanti saulė”, priklausanti garsiam jachtų mėgėjui amerikiečiui Lariui Elisonui, korporacijos „Oracle” prezidentui.
Didelis megajachtų gerbėjas – žinomas rusų milijardierius Romanas Abramovičius. Jis vienintelis pasaulio turtuolis, turintis tris jachtas, ilgesnes nei 100 metrų. Šios jachtos – „Octopus” (126 m), „Pelorus” (115 m) ir „Le Grande Blue” (108 m) – taip pat patenka į didžiausių ir prabangiausių jachtų dešimtuką.