Nuolaidų sezonas ir pirkimo karštligė

Daugelyje parduotuvių prasidėjęs nuolaidų sezonas vieniems – galimybė įsigyti reikiamą daiktą gerokai pigiau, o kitiems – didžiojo išlaidavimo pradžia

Pirkimas kaip psichologinė problema

Turtingų Vakarų valstybių psichologai jau senokai susiduria su viena iš priklausomybės formų – pirkimo manija. Atrodytų, jokios problemos nėra – žmogus pakankamai uždirba ir leidžia pinigus savo nuožiūra. Tačiau paprastai pirkimo manijos aukos jaučia malonumą tik tuo metu, kol perka, grįžusios namo suvokia, kad visų šių pirkinių nereikia, be to, neretai įklimpsta į skolas ir jaučia savigraužą.

Vakarų psichologai yra pastebėję, kad į besaikį pirkimą yra linkę vieniši, savimi nepasitikintys žmonės. Kartais ši aistra užvaldo daug dirbančius, bet itin užimtus žmones – neturėdami laiko kitoms pramogoms, jie tiesiog mėgaujasi pirkdami prabangos prekes.

Psichologės Ievos Aleksandravičienės teigimu, dažniausiai pirkimo manija užsikrečia turintys daug laisvo laiko ir mėgstantys vaikščioti po parduotuves žmonės. Pasak jos, pirkimo aistra užvaldo ir masinių išpardavimų metu. Vieni mato, kaip kiti perka, nešasi iš parduotuvių maišelius, ir juos užvaldo bendrumo, minios jausmas – taip pat pajunta poreikį pirkti.

Galimybės keistis

Tačiau išpardavimų metas, jei tik nepasiduodama masinei psichozei pirkti bet ką ir bet kur, yra ir puikus metas gana nebrangiai atnaujinti garderobą, pabandyti pakeisti aprangos stilių.

„Aprangos” ir „Aprangos galerijos” parduotuvių vadovė Eglė Čirvinskaitė sako, kad norintieji suspėti su mados vėjais daugiau galimybių tai padaryti turi sezono pradžioje, kai parduotuvių lentynas pasiekia naujos kolekcijos, yra dydžių ir modelių pasirinkimas. Nuolaidų sezonui prasidėjus išsvajoto drabužio ar tinkamo jo dydžio gali ir nepavykti įsigyti.

Todėl sezono pradžioje galima įsigyti vieną ar du itin madingus daiktus, o per išpardavimus nusipirkti geros kokybės, klasikinių drabužių ar batų.

Pasak E.Černiauskaitės, pastebima tendencija, kad prasidėjus nuolaidų metui į prabangesnes parduotuves drąsiai užsuka ir nenuolatiniai jų klientai. „Tuo metu žmonės drąsiau perka ir mažiau svarsto”, – sako pašnekovė.

Pigiau kartais reiškia brangiau

Neretai būtent per nuolaidų sezoną išleidžiame gerokai daugiau pinigų nei kuriuo kitu laiku, o po metų įsigyti pirkiniai atrodo pasenę.

Tie, kurie perka sezono pradžioje vieną ar kelis jiems patinkančius drabužius ir prasidėjus nuolaidoms į parduotuves neužsuka, neretai iš tiesų sutaupo. Taip, galbūt jie tokius pat batus ar palaidinę galėtų įsigyti pigiau, tačiau pirkimo aistros užvaldyti žmonės prisiperka daugybę nukainotų, dažniausiai nereikalingų daiktų ir taip išleidžia gana dideles sumas.

Todėl psichologė pataria nepirkti daikto vien todėl, kad jis labai pigus. Taip pat nereikėtų vaikščioti po parduotuves be tikslo – tikimybė nusipirkti nereikalingą daiktą padidėja.

Pasak I.Aleksandravičienės, malonus aptarnavimas, dėmesys klientui yra normalus prekybininko darbas ir nereikėtų pirkti daikto vien todėl, kad pardavėja sugaišo su jumis daug laiko ir maloniai apie prekę pasakojo. Paprastai įsigiję įpirštų daiktų žmonės pasijunta tarsi apgauti.

Tačiau pirkimas gali būti ir malonus pasilepinimo, atsipalaidavimo procesas. „Jei žmogus grįžęs iš parduotuvės nejaučia graužaties ir džiaugiasi naujais pirkiniais, pirkimas gali tapti ir teigiamų emocijų šaltiniu”, – mano psichologė.

Kai kurie užsienio psichologai pataria nuspręsti, kokią sumą skirsite apsipirkti ir ko jums šiuo metu reikia. Tada galima maloniai leisti laiką parduotuvėse, tačiau neužmiršti senovės kinų išminties: „Nesame tokie turtingi, kad pirktume pigius daiktus”.

Kaip nepasiduoti pirkimo karštligei?

* į parduotuvę nesinešti kreditinės kortelės;

* už prekes stengtis atsiskaityti grynaisiais. Paprastai juos išleisti sunkiau, nei mokant kortele;

* jei nereikia batų, namų apyvokos reikmenų ar drabužių, neeiti į tas parduotuves, kad ir kokias patrauklias nuolaidas jos siūlytų;

* neiti į parduotuves su draugėmis, kurios mėgsta išlaidauti. Tai gali būti užkrečiama;

* išsaugoti pirkinių čekius. Daugumą prekių galima grąžinti į parduotuves;

* sezono pradžioje įsigyti vieną ar du itin madingus daiktus, o per išpardavimus pirkti geros kokybės, klasikinius drabužius ar batus;

* nesigundyti pasiūlymais „trys už dviejų kainą” ir pan. Juk reikia tik vieno daikto;

* nuspręsti, kokią sumą galite išleisti, ir jos neviršyti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Moterims su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.