Kas vasarą Anykščių miestas ir „Anykščių vynas” švenčia savo gimtadienius. Šiemet jie rengiami kartu. „Anykščių vynas” mini 80-ąsias, o miestas – 567-ąsias metines. Jungtinis gimtadienis užtruks tris dienas.
Gegužinės Anykščių šilelyje
„Anykščių vyno” rengiamos Vyno šventės ištakos siekia „Anykščių vyno” įkūrėjo Balio Karazijos laikus.
Kai 1926 metais į šį kraštą atvyko diplomuotas trisdešimtmetis agronomas Balys Karazija, jis greitai sumojo, kaip panaudoti ligi tol nelabai vertintas sodo, paežerių ir miškų gėrybes – vaisius ir uogas. Netrukus B.Karazija imtas tituluoti Lietuvos vyno karaliumi.
Dar pirmosios Lietuvos nepriklausomybės laikais garsiausias Lietuvos vyndarys kasmet vaisvynių dirbtuvės darbuotojams rengdavo gegužines Anykščių šilelyje, kur grieždavo muzika, būdavo vaišinamasi vynu, ateidavo darbininkai su šeimomis. Šventėje visada dalyvaudavo ir pats B.Karazija su šeima.
Šiandien Anykščiai didžiuojasi Lietuvos vyno sostinės titulu. Atnaujinta Vyno šventė pirmą kartą buvo surengta 2001 metais – „Anykščių vyno” 75 metų jubiliejaus proga.
Renginio ypatumai
Renginio organizavimu jau trečią kartą rūpinasi VĮ „Tikra produkcija”, tad kuo bus ypatinga šių metų šventė, teiraujamės vieno iš organizatorių Gyčio Daugėlos bei projektų vadovės Nijolės Ruzgienės. Pasak pašnekovų, kiekvieną šventę organizuodami jie siekia būti įdomūs įvairaus amžiaus ir mentaliteto svečiams, taigi koncertai, žaidimai ir atrakcijos rengiamos pačios įvairiausios. Pirmąją šventės dieną, pirmadienį, parodos bei literatūros ir muzikos renginiai vyks bibliotekoje, muziejų kiemeliuose, aikštėje prie Kultūros centro. Juos užbaigs romansų vakaras prie Anykščių koplyčios.
Veiks „Karazijos” užeiga
Šeštadienį, pagrindinę iškilmių dieną, mugė ir renginiai prasidės nuo ankstyvo ryto. Visą dieną publiką linksmins ir koncertus ves prieškario drabužiais pasipuošęs Antanas Sidras iš Troškūnų ir pulkas Onyčių iš Anykščių, mat sekmadienį – Šv.Onos atlaidai. Po oficialių iškilmių didžiausias smagumas prasidės „Karazijos” užeigoje. Tiesa, apmaudu, kad nuolat veikiančios tokios užeigos Anykščiuose nėra, bet šventės organizatoriai ją sukurs. Bus čia ir stilingi baldai, ir kopėčios į balkoną, ir statinės, ant kurių pasilypėjus bus galima rėžti tostus. Susirinkusiuosius gundys kepamos mėsos, dešrelių kvapai. Bus gaminami originalūs gimtadienio patiekalai – saldi sriuba ir košė su likeriu pagal specialų Smetonos laikų receptą. Kas valandą, vos jai išmušus, nuo statinės bus sakomas konkursinis tostas, o tostų karalių karūnuos vakare Dainų slėnyje.
Linksmins Antanas ir Onytės
Antanas Sidras iš Troškūnų ir Onytės mokys specialių šokių. Štai „Likerinis” šokamas saldžiai susiglaudus, paskui pasibučiuojama ir greitai keičiamasi partneriais. Savo taisykles turi ir šokiai „Trauktininis” bei „Degtininis”.
Vyks akcijos „Pasitikrink nuotaiką nuotaikos matuokliu”, „Dainingiausi šventės dalyviai”, „Vaišiname Onas ir Onytes” bei kitos. Vakare pagrindinis veiksmas persikels į pasakiškai apšviestą Dainų slėnį. Kol įsisiūbuos koncertai, pievelėje prie upės vyks žaidimai ir atrakcionai, norintieji galės dalyvauti „obuolių” grumtynėse, „serbentų” bokso, „vaisių” rinkimo varžybose ir įvairiuose atrakcionuose. Didžiajame Vyno šventės koncerte dalyvaus Rasa ir Jonas, Mango, Stasys Povilaitis, Deivis, „G&G Sindikatas”, o vėliau iki paryčių šėls gimtadienio diskoteka.
Sekmadienį šventė Šv.Onos atlaidais nesibaigs, dar bus ir mugė, ir pakermošys, ir koncertų.
ši šventė man labai patinka. Ji yra cool 😛