Daugeliui susirgusiųjų širdies ir galvos smegenų infarktu medikai galėtų padėti išvengti invalidumo ir netgi mirties, jei pacientai laiku atvyktų į ligoninę.
Miršta pakeliui į ligoninę
Dėl išeminės širdies ligos ir galvos smegenų insultų miršta daugiausiai ligonių.
Nežiūrint didelių pasiekimų gydant ūmią koronarinę širdies ligą ir išeminį galvos smegenų insultą yra nemažai sunkumų gydant minėtas ligas.
JAV mokslininkų tyrimų duomenys rodo, kad daugiau kaip 50 proc. iš 1,5 milijono žmonių, kuriems diagnozuotas ūmus miokardo infarktas, miršta priėmimo skyriuje arba iki atvykimo į ligoninę. Vertinant susirgusiųjų ūmiu galvos smegenų insultu mirtis paaiškėjo, kad beveik pusė šių mirčių įvyksta iki tol, kol ligonis pasiekia stacionarą.
Daugumos šių liūdnų atvejų būtų galima išvengti, jei ligoniai atvyktų anksti nuo ligos pradžios į specializuotą stacionarą.
Priežastys – tos pačios
Išeminės širdies ligos bei dėl jos išsivysčiusio ūmaus širdies infarkto ir galvos smegenų insulto pagrindiniai rizikos veiksniai – arterinė hipertenzija, rūkymas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujuje, cukraligė – yra tie patys.
Ligos pradžia skiriasi
Ligos vystosi pagal labai panašius dėsningumus, tačiau šių ypač pavojingų ligų simptomų pradžia – skirtinga.
Skausmas yra būdingas ūmiai širdies patologijai.
Įvykus ūmiam galvos smegenų infarktui (insultui) šis simptomas stebimas retai.
Pažintinių funkcijų sutrikimas dažnai stebimas susirgus galvos smegenų insultu ir nebūdingas sergančiam ūmiu širdies infarktu.
Į ligoninę – per valandą
Ligonių, kurie pajunta galimo ūmaus širdies infarkto simptomus, t.y. stiprų skausmą širdies plote ar už krūtinkaulio plintantį į kairę ranką arba kaklą, nepraeinantį nuo nitroglicerino, gydymas turi prasidėti pirmąją valandą nuo simptomų pradžios.
Išgyvenamumas didėja iki 50 proc., jei kraujotaka širdyje atsikuria per pirmąją valandą, ir mažėja iki 23 proc., jei širdies kraujagyslėse kraujotaka atkuriama per 3 valandas nuo simptomų atsiradimo pradžios.
Tyrimais nustatyta, kad sergantiems ūmiu galvos smegenų insultu geriausi gydymo rezultatai pasiekiami atvykusiems į stacionarą per pirmąsias 90 minučių nuo ligos simptomų pradžios: rankos ir kojos nusilpimo, ūmaus regėjimo sutrikimo viena arba abiem akimis, dvigubo vaizdo matymo, pusiausvyros, kalbos suvokimo ir gebėjimo kalbėti sutrikimų.
Krešulį ištirpdo
Tyrimais nustatyta, kad žmonės mažai žino apie šių ligų gydymo galimybes. Ypač nepakankamai gyventojai informuoti apie išeminiu galvos smegenų insultu sergančiųjų gydymą trombolize.
Trombolizė – tai krešulio, užkimšusio arteriją ir sutrikdžiusio kraujotaką šioje kraujagyslėje, tirpdymas specialiais vaistais. Tai gana efektingas gydymo metodas ligoniams, atvykusiems į stacionarą pirmosiomis 2-3 valandomis nuo pirmųjų insulto simptomų pradžios. Praėjus daugiau kaip 3 valandoms nuo ūmaus išeminio galvos smegenų insulto pradžios, gydymas trombolize kol kas netaikomas.
Sėkmingam gydymui ypač svarbu išsamūs duomenys apie paciento esamas ar buvusias ligas bei jam atliktas operacijas. Neretai pats pacientas, susirgęs ūmiu galvos smegenų insultu, dėl ligos sukeltų bendravimo problemų negali perduoti medikams reikiamos informacijos, todėl iš artimųjų surinkti duomenys gali būti labai vertingi taikant šį gydymo metodą.