Ieškojo geresnio uždarbio – gavo nepakeliamus vergo pančius

Lenkijoje nemaža dalis žmonių yra įsitikinę, kad po šalies įstojimo į Europos Sąjungą jiems atsivėrė platesnės galimybės dirbti turtingesnėse bloko šalyse ir pagerinti savo finansinę padėtį. Tačiau šią savaitę šalyje kilo sąmyšis.

Bendra Italijos ir Lenkijos teisėsaugos institucijų antradienio naktį surengta operacija atskleidė, kad netgi Europos Sąjungoje žmonės gali patekti į vergovę.

Specialieji policijos padaliniai užvakar Italijoje ir Lenkijoje surengė koordinuotą operaciją „Pažadėtoji žemė”. Italijoje išlaisvinta per 100 vergiškomis sąlygomis dirbusių lenkų. Abiejose šalyse buvo suimti 25 įtariami nusikaltėliai, siuntę žmones vergauti.

Gyventi teko tvartuose

Su operacija susiję pareigūnai aiškino, jog toks pavadinimas jai suteiktas todėl, kad į Italiją rinkti pomidorų bei vynuogių verbuojamiems lenkams buvo žadėtas rojus, o tikrovė tapo vos ne pragaru.

Lenkai darbininkai buvo siunčiami į pomidorų plantacijas ir vynuogynus Italijos pietuose, Apulijos regione. Regiono sostinės Bario karabinieriai antradienio naktį atokioje sodyboje netoli Orta Novos gyvenvietės išlaisvino 113 lenkų.

Pasak Italijos karabinierių operacijai vadovavusio kapitono Francesco de Lelli, policininkai pamatė iš tiesų sukrečiantį vaizdą.

Lenkų darbininkai atrodė visiškai išsekę, jų gyvenimo sąlygos buvo baisios. Žmonės buvo apgyvendinti tvartuose be vandens, elektros ir tualetų.

Pabėgti negalėjo, nes spygliuota viela aptvertą teritoriją saugojo ginkluoti sargai su šunimis.

Sąlygos priminė konclagerį

Iš darbininkų buvo atimti pasai, jie nuolat būdavo mušami. Įtariama, kad kai kurios moterys buvo prievartaujamos. Užmokesčio dauguma vergų negaudavo, nes savininkai išskaičiuodavo už maistą, apgyvendinimą ir skirdavo pinigines baudas už mažiausius prasižengimus.

Prieš išvykimą į Italiją darbininkams buvo žadama, kad už valandą darbo jie gaus 5 eurus (17,2 lito). Bet vėliau paaiškėjo, kad jie gaus vos po pusę euro (1,72 lito), atlygį išmokant kontrakto galiojimo pabaigoje.

Antradienį išlaisvinti žmonės savo gyvenamą būstą vadino konclageriu, o sargus praminė žodžiu „kapo”. Taip buvo vadinami prižiūrėtojai nacių Osvencimo lageryje.

Įtariami nepaklusniųjų žudymu

F.de Lelli antradienį pranešė, jog Italijos teisėsaugininkai nutarė iš naujo ištirti bylas dėl 4 regione pastaraisiais metais žuvusių lenkų mirties.

Visų mirusiųjų bylose buvo įrašyta, jog asmuo nusižudė, bet teisėsaugos institucijoms kilo rimtų įtarimų, kad jie buvo nužudyti.

Spėjama, jog žudomi buvo nusprendę pabėgti ar priešinęsi lenkų darbininkai. Vienas jų buvo rastas kabantis kilpoje traukinyje, o 20-metė mergina užkasta paplūdimio smėlyje. Įtariama, jog lenkė nužudyta dėl to, kad grasino pasiskųsti policijai dėl išprievartavimo.

Italijos policija jau nustatė, jog lagerių savininkai dalyvavo prostitucijos, cigarečių ir narkotikų kontrabandos versle.

Į Italiją nuvykę lenkų policininkai apklausė apie 300 nukentėjusių tautiečių.

Taip pat ketinama apklausti dar maždaug tūkstantį asmenų, kurie anksčiau dirbo tose plantacijose ir jau sugrįžo namo. Kadangi dauguma nukentėjusiųjų yra iš Lenkijos pietinių regionų, bylą tirti ėmėsi Krokuvos policija.

Italai papirkinėjo valdžią

Krokuvos policijos kapitonas Robertas Zielinskis, koordinavęs slaptą bendrą operaciją Lenkijoje, teigė, jog lenkų nusikaltėliai organizavo darbininkų paieškas, užverbuotųjų nugabenimą į Apuliją bei apsaugą stovyklose.

Italų nusikaltėliai, įtariama, papirkinėjo vietos valdininkus, kad šie nesikištų. Išlaisvintieji pasakojo, kad apsaugininkai nuolat pabrėždavo, jog vietos policijai skųstis beprasmiška, nes plantacijų savininkus su teisėsaugininkais sieja slaptos sutartys ar giminystės ryšiai.

Spėjama, jog dėl įtarimų, kad Orta Novos policija gali būti papirkta plantatorių, bendrą operaciją su Krokuvos teisėsaugininkais buvo pavesta vykdyti Bario miesto kovos su mafija padaliniui.

Sargai tyčiojosi iš tautiečių

Karabinieriai areštavo plantatorių Pompeo T., kuris tarpininkaudavo nusikaltėlių deryboms su kitais žemvaldžiais, ir suėmė šešių lagerių šeimininkus.

Teigiama, kad daug skriaudų lenkų darbininkai patirdavo ir nuo savo tautiečių, dirbusių sargais.

Tai neretai būdavo buvę kaliniai ar nuo teisingumo iš Lenkijos pasprukę asmenys, kurie savo saugomus tautiečius negailestingai mušdavo, prievartaudavo ir visaip tyčiodavosi.

Organizatoriai išvengs bausmės?

Žiniasklaida abejoja, kad šita operacija padės nuteisti tikruosius išnaudojimo organizatorius ir apsaugoti kitus asmenis nuo vergiško darbo Italijos pietuose.

Pirmąkart apie baisumus Orta Novos apylinkių plantacijose Lenkijoje pranešta dar pernai vasarą. Lenkijos policija tada suėmė kelis darbdavių tarpininkus, ragino tautiečius nevykti ten dirbti.

Pastaroji operacija, manoma, leis demaskuoti tiktai nedidelę dalį nusikaltėlių, nes panašių išnaudojimo atvejų užregistruota daugelyje Pietų Italijos regionų.

Italijos spauda apie vergiškus išnaudojimo atvejus rašo daugelį metų, bet vietos valdžia nesugeba ar nenori susidoroti su problema.

Spėjama, jog vergiškomis sąlygomis Pietų Italijos plantacijose dirba iki 20 tūkst. samdinių. Iš jų net trečdalis gali būti lenkai.

Anksčiau samdiniai daugiausia būdavo iš Afrikos valstybių bei Albanijos, bet pastarąjį dešimtmetį jų darbą perėmė atvykėliai iš Rytų Europos šalių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.