Klausimai, susiję su ilgu ir sveiku gyvenimu, tapo ypač aktualūs. Kokiomis gi paslaptimis gali pasidalyti kitų pasaulio šalių moterys?
Kinija
Dainuokime drauge
Pietų Kinijoje moterys pluša ryžių laukuose, iki sulaukia devyniasdešimties. Mokslininkai mano, kad gerą jų sveikatą lemia pomėgis dainuoti! Žmonės, su užsidegimu dainuojantys chore, rečiau lankosi pas gydytojus, jiems mažiau prireikia vaistų, rečiau apninka depresija.
Suomija
Visi į gamtą!
Sportinės formos palaikymas Suomijoje – nacionalinis hobis. Apie 70 proc. suomių aktyviai užsiima žiemos sporto šakomis, 50 proc. moterų vyksta į darbą pėsčiomis arba dviračiu, minusinė temperatūra netrukdo suomiui leistis į žygį ar žūklę. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje Suomija užėmė pirmą vietą pasaulyje pagal mirtingumą nuo širdies ligų. Per 20 pastarųjų metų ši problema išspręsta įdiegus sveiką mitybą ir mankštą gryname ore. Mokslininkai teigia, kad sportas gatvėje gerina ne tik fizinę, bet ir dvasinę sveikatą: didina pasitikėjimą savimi, pakelia ūpą, padeda atsikratyti streso. Žygis, slidės, net bėgiojimas parke yra kur kas geriau nei tvanki treniruoklių salė.
Indija
Daugiau prieskonių
Alzheimeriu sergančių pagyvenusių žmonių Indijoje kur kas mažiau nei daugelyje kitų šalių. Medžiagos, esančios ciberžolėje, Indijos medicinos seniai naudojamos daugeliui ligų gydyti, o dabar imta manyti, kad jos gali apsaugoti ir nuo Alzheimerio, bent jau sulėtinti ligos eigą. Imbieras gerina virškinimą, cinamonas naudingas diabetikams. Jei vartojate karį, geriau jį pasigaminti pačioms, nes parduodami mišiniai dažnai būna persūdyti, juose daug riebalų. Vis dėlto kasdien valgyti karį mums neįprasta, tad geriau tai daryti kartkartėmis.
Italija
Paskambinkit tėvams
Kampodimelos kaimelyje gydytojo kabinetas jau seniai uždarytas, nes niekam nereikalingas. Kaimo gyventojų cholesterolio lygis – kaip kūdikių, mažai kuris miršta nesulaukęs 82-85 metų. Tai lemia Viduržemio jūros virtuvė, darbas laukuose gryname ore, švelnus klimatas. Tačiau svarbiausia, kad pagyvenę žmonės ten nepalikti likimo valiai ir nepasmerkti vienatvei. Jie visi – didelė šeima, ryšys tarp žmonių ir kartų labai stiprus, visi bendrauja kiekvieną dieną. Tyrimai atskleidė, kad bendravimas ir socialiniai ryšiai ne mažiau naudingi sveikatai ir ilgaamžiškumui negu fiziniai pratimai ir mityba. Nustatyta, kad gerus socialinius ryšius turintys žmonės serga rečiau. Jie ir gyvena ilgiau negu tie, kurie izoliuoti.
Bent vieną vakarą per savaitę susitikite su žmonėmis, kurie jums brangūs. Dažniau jiems skambinkite, ypač jūsų dėmesys reikalingas pagyvenusiems giminaičiams.
Argentina
Taurė vyno
Apie raudonojo vyno naudą žinoma seniai – taurė vyno kas vakarą padeda sumažinti stresą, riziką susirgti plaučių vėžiu, stiprina širdį ir imuninę sistemą. Tačiau, kaip atskleidė mokslininkai, ne visi raudonieji vynai veikia vienodai. Kabernė vynas iš tų rajonų, kurių žmonės išsiskiria ilgaamžiškumu (pavyzdžiui, Mendozos regiono Argentinoje), pasižymi ypač dideliu polifenolų kiekiu. Tai antioksidantai, padedantys išvengti arba sušvelninti širdies ir kraujagyslių ligas. Manoma, šias savybes vynas įgyja dėl to, kad vynuogės, iš kurių jis gaminamas, auginamos dideliame aukštyje virš jūros lygio ir todėl gauna ypač didelę ultravioletinių spindulių dozę.
Dėl savo sveikatos išgerkite ne daugiau kaip po taurę ar dvi „teisingo” vyno per vakarą ir nepamirškite nusistatyti dienų be alkoholio.
Japonija
Žalioji arbata ir sojų padažas
Tradicinė japoniška virtuvė, kurią sudaro žuvis, ryžiai, sojos ir daržovės, akivaizdžiai mažina širdies ligų ir kai kurių vėžio rūšių lygį Japonijoje bei kitose Azijos šalyse. Sojos užkerta kelią širdies ligoms, stiprina kaulus, palengvina klimaksą. Specialistai nustatė, kad jos mažina kai kurių vėžio rūšių, tarp jų plaučių vėžio, riziką. Japonai dievina brokolius, spalvotus kopūstus (jie turtingi medžiagų, apsaugančių nuo vėžio) ir tradicinę žaliąją arbatą, kuri mažina insulto riziką ir didina insulino aktyvumą, tad užkerta kelią diabetui. Žalioji arbata gali apsaugoti nuo storosios žarnos, skrandžio, kasos vėžio, mažina spaudimą ir cholesterolio lygį.
Gerkite žaliąją arbatą, valgykite daugiau žuvies, jūros produktų ir daržovių, įtraukite į kasdienį racioną nedidelį kiekį sojos (gali būti padažas, jogurtas, pienas arba sojos pupelės).
Prancūzija
Mėgaukitės maistu
Daugelį metų dietologai negalėjo suprasti, kodėl nepaisant raciono, kuriame gausu grietinėlės, sviesto, sūrio ir mėsos, prancūzai retai būna nutukę, mažai serga širdies ligomis ir gyvena ilgiau už kitus europiečius. Apsaugančios česnako ir raudonojo vyno savybės, be abejo, žinomos, tačiau nemenką vaidmenį vaidina ir prancūzų požiūris į maistą. „Prancūzes jaudina maisto skonis, kitų šalių moteris – jo žala arba nauda”, – teigia mokslininkai. Prancūzės nevalgo mažai kaloringų patiekalų, maisto su sumažintu cukraus kiekiu arba dietinių produktų, netekusių natūralaus skonio. Jos valgo viską, ko nori, bet saikingai. Prancūzijos restoranuose porcijos ne itin didelės. Net kulinarinėse knygose jos mažesnės už mums įprastas. Žmonės valgo mažiau, bet mėgaujasi valgymo procesu.
Negailėkite laiko maisto gamybai, valgykite neskubėdamos, teikite pirmenybę produktų kokybei.
Naujoji Zelandija
Pasirūpinkite medaus atsargomis
Visos medaus rūšys turi antibakterinių savybių, tačiau neseni tyrimai parodė, kad ypatinga Naujosios Zelandijos medaus rūšis manuka (arbatmedžio) turi tiek naudingų savybių, kad Didžiosios Britanijos mokslininkai svarsto galimybę naudoti šį medų kaip priemonę kovai su MRSA (antibiotikams atsparus stafilokokas), o Britų valstybinė sveikatos apsaugos tarnyba jau skiria pacientams šio medaus prisodrintus raiščius ant žaizdų. Nustatyta, kad ši medaus rūšis kur kas greičiau nei spiritinės dezinfekavimo priemonės padeda užgydyti žaizdas ir opas, nuslopinti uždegimą, gydo skrandį ir dantenų ligas. Mokslininkai net įvedė naują rodiklį UNF (Unique Manuka Factor) – kuo jis didesnis, tuo stipresnis antibakterinis ir gydomasis medaus poveikis.
Medų galima tiesiog valgyti arba tepti ant odos. Bet tik sterilizuotu, specialiai medicinos tikslams paruoštu medumi galima gydyti žaizdas.
Islandija
Apie žuvų taukų naudą
Atšiaurus klimatas, šiaurietiškas peizažas, trumpa vasara – visų šių nenaudingų veiksnių nepavadintum ilgaamžiškumo prielaida. Nepaisant to, islandai – vieni sveikiausių žmonių planetoje ir ganėtinai ilgai gyvena. Kur paslaptis? Pirmiausia – jūros žuvų patiekalų gausa jų valgiaraštyje. Beje, riebių žuvų. Naudingosios riebių žuvų savybės plačiai žinomos: žuvų taukai yra gera smegenų kraujagyslių ligų profilaktika, apsaugo nuo insulto ir širdies ligų, sąnarių ligų ir senėjimo požymių, sulėtina Alzheimerio ligos procesą.
Riebios žuvys islandų racione sudaro apie trečdalį per savaitę suvartojamų produktų. Mokslininkai pataria valgyti žuvų patiekalų mažiausiai du kartus per savaitę, bent kartą tai turi būti riebių žuvų valgis, pavyzdžiui, lašišų, skumbrių, upėtakių arba silkių.
Kur gyvenama ilgiausiai?
Šalis, kurioje gyvenate, jos ekonomika, virtuvė ir gyvensena gali turėti didžiulės įtakos jūsų gyvenimo trukmei. Šalys, kuriose moterys gyvena ilgiausiai:
Japonija 85,3
Ispanija 83,7
Prancūzija 82,9
Australija 82,8
Islandija 82,9
Kanada 82,1
Suomija 81,8
Naujoji Zelandija 81,1
Didžioji Britanija 80,7
JAV 79,9
Rusija 64,8 (2003 metais)