Visai neseniai buvusi „Tiesos” spaustuvė Vilniuje sutvisko geriausiais Vilniaus dailės akademijos (VDA) magistrų darbais
Nuo tada, kai šios patalpos atiteko VDA, „Titaniku” pramintame sename pastate Maironio gatvėje dažnai vyksta studentų darbų peržiūros, parodos. Šįkart visuomenei pristatytas „Mano meno namais” pavadintas renginių ciklas, kuriame akademikai, menininkai, verslo ir žiniasklaidos atstovai galėjo patys įvertinti pastarųjų šešerių metų dailės akademijos veiklos rezultatus.
Bus tradicija
„Vienas svarbiausių parodos tikslų – pristatyti studentų darbus Lietuvos kultūros, verslo ir pramonės atstovams”, – teigė Vilniaus dailės akademijos rektorius profesorius Adomas Butrimas. Jo manymu, tai puiki galimybė magistrams susirasti būsimus darbdavius, o darbdaviams – naujas idėjas įgyvendinti gebančių žmonių. Rektorius žadėjo panašių renginių ciklus organizuoti kasmet – taip palydėti magistrus į gyvenimo kelią. Šiemet akademija išleido ir kokybišką katalogą „Vilniaus dailės akademijos magistrai 2006”, kuriame pateikiama informacija apie visų magistrų baigiamuosius darbus bei pačių jaunųjų menininkų mintys apie saviraiškos galimybes.
Kitas svarbus parodos rengėjų siekis – ieškoti artimesnių ryšių su visuomene, parodyti, ką gali VDA kūrėjai, siekti greitesnio geriausių kūrybinių idėjų realizavimo. „Anksčiau apie kultūros industriją buvo kalbama tik uždaruose menininkų būreliuose”, – pasakojo viena iš renginio kuratorių Ieva Kuizinienė. Parodos organizatoriai džiaugiasi, kad dabar akademija stengiasi būti atvira, ne tik uždarame akademiniame rate surengti parodą.
Pristatytos visos katedros
„Mano meno namuose” eksponuojama beveik pusšimtis jaunųjų kūrėjų darbų, kurie atspindi visų akademijos katedrų veiklą. Daug dėmesio sulaukė magistro Nerijaus Vertelkos sukurtas ir jau parduotas vienai dizaino studijai naujas šriftas. Dizaino katedrų magistrai sukūrė nestandartinius, transformuojamus baldus. Tarpusavyje jungiant modulius kinta baldo kompozicija ir funkcijos – iš lentynų jie virsta kavos ar žurnaliniais staliukais, suoleliais ir kt. Kostiumo dizaineriai pristatė drabužių kolekcijas, skirtas kūrybiškiems, masinei kultūrai neprijaučiantiems žmonėms. Architektūros katedros pateiktuose projektuose įvairiose Lietuvos vietose dygo krematoriumai, Europos Sąjungos kultūros centras ir kiti pastatai.
Kai kuriuose jaunųjų menininkų darbuose gvildenami ir socialiniai klausimai. Kompiuterinės grafikos studentė savo darbuose nagrinėja stereotipinių lyčių vaidmenų problemą. Prieštaraujama skirstymams į moterų ir vyrų profesijas, moteriškus ir vyriškus namų ruošos darbus.
Plauks į platesnius vandenis
Rektorius Butrimas tikino, kad parodų ciklas „Mano meno namai” atspindi dailės akademijos naująjį tikslą – rengti menininkus, kurie gebėtų konkuruoti Europos Sąjungos erdvėje. „Atlikti tyrimai parodė, kad akademijos studentams trūksta teisės, verslo žinių”, – sakė rektorius. Jis tikino, kad „dailės akademija stengsis suteikti studentams šiuos plaukimo instrumentus, kurie padėtų įsilieti į plačiuosius vandenis”.
Parodos organizatoriai teigė, kad menininkas šiais laikais privalo gebėti prisistatyti, bendrauti. „Žmogus, nežinantis, kas yra „cv” (gyvenimo aprašymas) ar „portfolio” (darbų pavyzdžiai), nėra pasirengęs konkuruoti su kitais”, – teigė Kuizinienė. Pasak akademikų, šis renginys tam yra puiki galimybė – viena renginio dalių ir yra profesinis magistrų prisistatymas.