Ne paslaptis, kad didesnę asmeninių kompiuterių rinkos dalį užimanti „Windows” operacinė sistema – didžiausias piratų taikinys. Taigi kompanija ėmėsi agresyvesnės OS kopijų licencijų patikros ir už tai buvo paduota į teismą.
Vienas Kalifornijos valstijos (JAV) kompiuterių vartotojas „Microsoft” padavė į teismą, kaltindamas ją tuo, kad kompanijos sukurta „Windows Genuine Advantage” (WGA) licencijos patikros programa pažeidžia apsaugos nuo šnipinėjimo programų įstatymą. Viešame ieškinyje teigiama, kad kompanija nepakankamai informuoja vartotojus apie šią programą ir jos darbo pobūdį.
Kitaip tariant, „Microsoft” nutyli, kad WGA programa įdiegiama beveik slapta nuo vartotojo ir susisiekia su kompanijos tarnybinėmis stotimis kiekvieną kartą įkraunant „Windows” operacinę sistemą. Tiesa, palyginus su panašiu teismo ieškiniu, pateiktu „Sony” kompanijai (dėl pavojingos CD diskų apsaugos sistemos), sunku įžvelgti WGA programos daromą žalą vartotojui. Žinoma, galima teigti, kad kiekvienas programinis komponentas, savavališkai ir slapta užmezgantis ryšio seansą su tolimąja tarnybine stotimi, gali būti laikomas potencialiai pavojingu.
Vienas rimtas priekaištas šiai programai jau rastas. Programa kartais pernelyg uoliai ieško neteisėtų „Windows” kopijų, todėl net teisėtai įsigytos licencijos kartais laikomos netinkamomis. Taip gali nutikti vartotojui teisėtai perkeliant OS iš vieno kompiuterio į kitą ar labai pasikeitus kompiuterio įrangai. Taigi WGA pažeidžia sąžiningo naudojimo teisę („fair use”), kurią numato JAV įstatymai.
Labiausiai tikėtina keliamo triukšmo priežastis ta, kad, anot internete pasklidusių gandų, naujos WGA versijos neapsiribos vien tik perspėjimais. Iki šiol aptikusi neteisėtą, jos nuomone, „Windows” kopiją, WGA vartotoją pasitikdavo įkyriais pranešimais. Remiantis internete pasklidusia informacija, neoficialiai gauta iš „Microsoft” darbuotojų, naujoji WGA versija neleis naudotis kompiuteriu. Aptikusi neteisėtą licencijos kopiją, WGA vartotojui skirs 30 dienų laikotarpį, per kurį jis turės įsigyti naują „Windows” licenciją. Pasibaigus šiam laikotarpiui, „Windows” kopija taps nefunkcionali.
Tiesa, kaip ir anksčiau, tokios apsaugos nuo kopijavimo priemonės daugiausia keblumų sukels paprastiems vartotojams. O užkietėję licencinių sutarčių laužytojai vis tiek ras būdų apeiti WGA ribojimus. Jų nesustabdys ir tai, kad be WGA jie negalės pasinaudoti „Microsoft” pataisų bei papildomų programų svetainių turiniu.