Kai pavydas kankina vyrą ar moterį, aplinkiniai juos užjaučia. Kai pavydi vaikas, suaugusieji susierzina – jie laiko tai kaprizu, išlepimu ar net yda. O juk tai kančia. Pati didžiausia ir pati tikriausia, tikresnė nei suaugusiųjų. Juk iki tam tikro amžiaus vaiko pasaulis – vien šeima.
Suaugusieji gali rasti kaip prasiblaškyti: jie eina į darbą, turi pomėgių, galop vakare gali išgerti vyno. O kuo užsiimti vaikui? Paaugliams vėl lengviau, jie turi ištikimų draugų ar bent bando tokių rasti. Bet mažam vaikeliui kam pasiguosti?
Matyt, jūs ne kartą svarstėte, kaip parengti vaiką mažylio gimimui ir kaip elgtis, kad šeima liktų šeima – rami bei darni. Pamėginsime pateikti keletą patarimų.
1. Vos tik namuose atsiras mažylis, pasistenkite išlaikyti kai kurias pirmagimiui svarbias tradicijas: pasivaikščiojimus visiems kartu savaitgaliais, pasakos sekimą vakarais, maudymą. Tai sudarys stabilumo įspūdį, kuris labai svarbus vaiko emocinei būklei.
2. Pasiūlykite pirmagimiui būti mamos padėjėju ir mažylio mokytoju. Šis vaidmuo vaikui labai svarbus, nes yra tarsi ženklas, kad jau žengiama į suaugusiųjų pasaulį. Apie tai svajoja kiekvienas vaikas.
3. Vyresnio vaiko nebarkite, o stenkitės suvokti jo jausmus. Leiskite jam išsikalbėti. Nė jokiu būdu jo nesmerkite, kad ir kitą kartą nebijotų pasakyti, ką jaučia.
4. Nepalikite jo be dėmesio. Kasdien kiek nors laiko praleiskite tik dviese – papieškite, pažaiskite. Jei naujagimis vakarais užmiega anksčiau, skirkite vyresnėliui porą valandų. Parodykite jo mažo nuotraukas, papasakokite, kad ir jis buvo toks, reikalavo priežiūros ir jokiu būdu nebuvo galima ilgam palikti jo vieno. Tai padės suvokti, kodėl visas dėmesys skiriamas naujagimiui.
5. Būkite pasirengusios agresijai. Pavydūs maži vaikai jausmus išreiškia veiksmais. Nenustebkite, jei mažasis naujagimį įskaudins ar ką nors į jį mes. Žinoma, tokius dalykus skaudu matyti, bet tai normalu. Tik žiūrėkite, kad mažajam nieko rimta nenutiktų. Kai būsite viena su vyresnėlių, padėkite jam nuoskaudą išsakyti žodžiais. Paaiškinkite, kad šitaip jaustis visiškai normalu ir tai nereiškia, jog jis blogas. Tačiau leiskite suprasti, kad veikti skatinamam tokių jausmų nevalia. Jei vaikas agresyvus, nedelsdamos įsikiškite. Jo nežeminkite ir nebauskite fiziškai, nes vėliau gali nutaikyti momentą ir mažajam atkeršyti.
6. Pabrėžkite vyresnėlių pranašumus – tarkime, kad tik dideli berniukai su tėčiu žiūri televizorių, didelės mergaitės eina su mama į parduotuvę, o štai naujagimiai negali nieko, jie tik guli ir geria pienuką. Bet nereikalaukite, kad vyresnis vaikas nusileistų vien todėl, jog yra vyresnis. Tokiu atveju pirmagimis gali panorėti grįžti į kūdikystę: pareikalauti miegoti vaikiškoje lovelėje ar čiulpti čiulptuką.
7. Padėkite vyresnėliui didžiuotis naujagimiu. Tai gudrus ir efektyvus būdas. Jam girdint dažnai sakykite, kokį šaunų broliuką ar sesutę turi, tarsi tai būtų jo nuopelnas. Taip vaikas pajus, kad naujagimis ne vien mamos, bet ir jo.
8. Dažniau aiškinkite vyresniam vaikui, kad ir mažylis labai jį myli, tik nemoka to pasakyti ir parodyti.