FIFA garbės prezidentas brazilas Joao Havelange’as vadovavo šiai organizacijai 24 metų. Futbolą į populiarumo viršūnę užkėlęs funkcionierius šiemet atšventė 90-ąjį gimtadienį.
Už tai, kad šiandien visas pasaulis yra sutelkęs dėmesį į Vokietijoje vykstantį pasaulio futbolo čempionatą, bene labiausiai reikia dėkoti 24 metus Tarptautinei futbolo asociacijų federacijai (FIFA) vadovavusiam brazilui Jeanui Marie Faustinui Godefroidui Havelange’ui. Visam pasauliui jis žinomas kaip Joao.
1998 metų birželio 8 dieną Havelange’as per 51-ąjį FIFA kongresą atsisveikino tokiais žodžiais: „Nesakau „iki pasimatymo”, nes tai reiškia, kad žmogus nori sugrįžti. Todėl sakau „viso gero”.
FIFA prezidentą brazilą pakeitė buvusi jo dešinioji ranka šveicaras Seppas Blatteris, vadovaujantis svarbiausiai futbolo organizacijai iki šiol. Savo įpėdinį Havelange’as vadina ne partneriu, draugu ar sūnumi, o jaunesniuoju broliu.
Gegužės 8-ąją futbolą į aukštumas iškėlusiam brazilui suėjo 90 metų. Sutikęs jį gatvėje amžiaus tikrai neatspėtum, Havelange’as yra sveikas, stiprus ir atrodo daugiausia 75-erių.
Įveikė europiečius
Kandidatuoti į FIFA prezidentus brazilą paskatino draugai. Tai buvo tikras iššūkis, mat FIFA tuo metu buvo tokia pat konservatyvi organizacija, koks iki šiol yra Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK). TOK nuo 1952-ųjų 20 metų vadovavęs amerikietis Avery Brundage’as yra vienintelis šiai organizacijai per jos istoriją vadovavęs neeuropietis. Panašiai viskas buvo ir FIFA. Iki 1974 metų šiai organizacijai vadovavo tik Europos atstovai: 3 anglai, 2 prancūzai ir belgas. Havelange’o pirmtakui anglui serui Stanley Rousui 1974-aisiais suėjo 80 metų. Abu tuomet ir rungėsi dėl FIFA vadovo pozicijos: anglas siūlė tęsti tradicijas, o brazilas neslėpė ambicijų paversti futbolą pasauliniu žaidimu. Havelange’as parengė 7 punktų programą, kurios esmė buvo rengti kursus ir seminarus net pačiuose atokiausiuose pasaulio kampeliuose, daugiau dėmesio skirti komercijai, padidinti pasaulio čempionato dalyvių skaičių nuo 16 iki 24 komandų ir rengti pasaulio jaunimo čempionatus.
Havelange’as pirmasis įžvelgė Afrikos, Azijos ir Okeanijos potencialą. Tačiau Europos funkcionieriai norėjo likti pirmaujantys pasaulyje ir nė už ką neketino prarasti FIFA prezidento posto. Havelange’as per savo rinkimų kampaniją aplankė 182 šalis, buvo 20 metų jaunesnis už varžovą, siūlė permainas ir daugiausia dėl šių priežasčių iškovojo sunkią pergalę: pirmajame balsavimo rate jis laimėjo 62:56 (absoliuti dauguma – 79), o antrajame – 68:52.
Nauja FIFA era
Tuomet FIFA prasidėjo nauja era. Vienas pirmųjų brazilo darbų buvo aktyvaus vadybininko paieškos. Juo tapo dabartinis FIFA prezidentas Blatteris. Svarbiausios jo pareigos buvo rėmėjų paieška, o kai darbas ėmė sektis, netrukus buvo įkurtas FIFA rinkodaros komitetas. Ateityje tai lėmė FIFA ir futbolo suklestėjimą. Iki Havelange’o FIFA tebuvo 12 žmonių biuras, kuris rūpinosi futbolo varžybomis ir stengėsi išgyventi iš kartą per 4 metus iš pasaulio čempionatų gaunamų lėšų. Naujasis prezidentas šį biurą pavertė nemenka įmone. Šiandien ji yra įsikūrusi moderniame pastate, jame triūsia apie 100 žmonių.
Kitas Havelange’o žingsnis buvo 40-ies Afrikos, Azijos ir Okeanijos šalių priėmimas į FIFA. Taip jos narių skaičius padidėjo nuo 141 iki 190. „Tai buvo pirmasis žingsnis paverčiant FIFA vieninga šeima”, – prisimena FIFA garbės prezidentas.
Pats Havelange’as simbolizuoja pasaulio vienybę. Mat jis gimė Rio de Žaneire, belgų šeimoje, iki 18 metų mokėsi belgų internate, kuriame visi dalykai buvo dėstomi prancūzų kalba. Havelange’as augo tokioje aplinkoje, kurioje negalėjo neišsiugdyti pagarbos įvairioms kultūroms, tautoms ir religijoms.
Nenuostabu, kad 1975-ųjų balandį brazilas sumanė FIFA vykdomojo komiteto posėdį pirmą kartą surengti egzotiškoje Senegalo sostinėje Dakare. Tuomet tai buvo tikra sensacija.
Dar prieš tapdamas FIFA prezidentu Havelange’as 1958, 1962 ir 1970 metais vadovavo Brazilijos delegacijoms per pasaulio čempionatus. Visus juos brazilai laimėjo. Nugalėtoju įpratęs būti Havelange’as laimėjo ir visus savo mūšius FIFA. Jo vadovaujama ši organizacija išbrido iš skolų, o futbolas įsitvirtino populiariausių sporto šakų viršūnėje.
Suskaičiuota, kad per 24 savo vadovavimo FIFA metus Havelange’as 27 tūkst. valandų (3 metai ir 2 mėnesiai) praleido ore, nukeliavo 40 tūkst. kilometrų. Miegodavo tik po 5 valandas per parą. Puikią formą FIFA garbės prezidentui padėjo išlaikyti plaukimas. 1936 metais jis atstovavo Brazilijai Berlyno olimpinėse žaidynėse per plaukimo varžybas, o 1952-aisiais Helsinkio olimpinėse žaidynėse dalyvavo kaip Brazilijos vandensvydžio rinktinės narys. Dar ir dabar kasdien jis plaukioja po 40 minučių.
——————————————————————————–
FIFA prezidentai
Robert’as GUERINAS
Prancūzija, 1904-1906
Danielis BURLEY WOOLFALLAS
Anglija, 1906-1918
Jules’is RIMET
Prancūzija, 1921-1954
FIFA garbės prezidentas nuo 1954 06 21
Rodolphe’as Williamas SEELDRAYERSAS
Belgija, 1954-1955
Arthuras DREWRY
Anglija, 1955-1961
Stanley ROUSAS
Anglija, 1961-1974
FIFA garbės prezidentas nuo 1974 06 11
Joao HAVELANGE’AS
Brazilija, 1974-1998
FIFA garbės prezidentas nuo 1998 06 08
Josephas S.BLATTERIS
Šveicarija, nuo 1998 06 08