Ramiai vonioje dūzgianti automatinė skalbyklė gali būti pirkta ir ne kokiame aukščiausią kokybę reklamuojančiame prekybos centre, o atsigabenta nuo dulkino turgaus asfalto. Tačiau dirba užtikrintai ir kainuoja pigiau.
Patys prekiautojai buitinį prietaisą pirkėjui patogiu laiku atveža į namus, prijungia, instruktuoja – suteikia visas reikalingas paslaugas ir garantijas.
Įgijo patirties
Ne pirmus metus šaldytuvais ir automatinėmis skalbyklėmis turguje prekiaujantis Gintaras sakė, kad žmonės jau apsiprato su mintimi, jog pirkti brangų daiktą turguje nėra blogai: gali prekę apžiūrinėti, tyrinėti, klausinėti, kiek tik patinka, ir gauti atsakymą į visus klausimus. Niekas nebando nuslėpti kokio nors nereikšmingo defekto – pavyzdžiui, įbrėžto ar įlenkto korpuso. Įrenginio darbas nuo to nė kiek nenukenčia. O kas perka – sutaupo pinigų. Be to, žmonės jau išmoko naudotis šiuolaikine buitine technika, jau turi patirties ir mažiau per neatsargumą gadina patys.
„Dabar jau grįžta pirmieji pirkėjai, žiūrėdami, kas pas mus naujo, kuo tobulesnė šiandieninė buitinė technika už tą, kurią pirko prieš penkerius metus. Jau žino, ko paklausti arba už ką mums „duoti velnių”, jei kas nebepatinka. Penkmetį atitarnavusi automatinė skalbyklė, kad ir tebeveikianti, jau nebeįdomi šeimininkams. Ir šie ieško ko nors modernesnio”,- sakė prekiautojas Gintaras.
Dokumentų netrūksta
Vadinamoji stambiagabaritinė buitinė technika į turgų atkeliauja dažniausiai iš Vokietijos. „Jos nevadiname nauja, nes taip nėra: kai kas yra šiek tiek naudota, kai kas nauja, tačiau turi kokių nors „kosmetinių” trūkumų. Tačiau visos prekės yra su dokumentais, turime ir instrukcijas, kaip naudotis. Iš pirkėjų priimame visas pretenzijas, pirkiniui suteikiame garantiją. Jei sugenda, garantiniu laiku remontuojame nemokamai. Aptarnaujame ir po garantijos.
Dabar turguje bet kaip nedirbsi, nebe tas laikas”,- sakė buitinės technikos žinovas ir pardavėjas Gintaras.
„Pravaikštų” nedaro
Jeigu kurią turgaus dieną ir nieko neparduoda, paklausių brangių prekių pardavėjai vis tiek būna savo vietoje. „Pravaikštų” paprastai nedaro, nes žmonės žino, kad čia, įprastoje vietoje, turi būti šaldytuvai ir skalbimo mašinos. Čia gali gauti informacijos, pažiūrėti, kas siūloma, kiek kainuoja.
„Dažnai mus susiranda pirkėjai, kuriuos atsiuntė čia jau ne kartą pirkę jų giminaičiai ar pažįstami.
Ateina susipažinti, patikrinti, ar tiesą jiems sakė. Kartais kelias turgaus dienas suka ratus, galvodami, pirkti ar nepirkti, kol ryžtasi. Todėl stengiamės tuščios vietos nepalikti. Ar būna skundų? Kartais žmonės skundžiasi ne todėl, kad kažkas yra blogai, bet tik todėl, kad jam atrodo ne taip”,- kalbėjo prekiautojas.
Tomis dienomis, kai turgus neveikia, prekiautojas aptarnauja savo klientus: prijungia skalbykles, šaldytuvus, atlieka garantinį remontą, tikrina atsivežtų parduoti prekių kokybę.
Reikalavimus žino
Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėja Raimonda Bučinskienė sakė, kad inspekcija turgaviečių nepalieka be dėmesio, inspektoriai sistemingai tikrina, ar nenusižengiama prekiavimo taisyklėms. O turgaus prekiautojai jau gerai žino reikalavimus.
„Parduodama buitinė technika privalo turėti ženklą CE, kuris reiškia, kad prekė yra saugi. Privalomos yra ir instrukcijos, kaip šia technika naudotis. Jei pirkėjas prašo, turgaus prekiautojas privalo išrašyti kvitą – kiek sumokėta už įsigytą prekę. Naudota buitinė technika privalo būti tvarkinga, veikianti, o jei yra pakeistos detalės, turi būti nurodyta kokios – ir tą pirkėjas turi žinoti. Reikalavimai turgaus prekiautojams yra pakankamai griežti, bet jie jų laikosi”,- sakė R. Bučinskienė.
Paklausa kuria rinką
Senojo turgaus direktorė Ramutė Kubilienė, kuriai priklauso ir Tilžės g. esanti daiktų prekyvietė, apie prekybą stambiomis, brangiai kainuojančiomis prekėmis pasakė paprastą ir visiems žinomą tiesą: viską apsprendžia paklausa. Jeigu turguje egzistuoja prekyba automobilių padangomis, kilimais, linoleumu, televizoriais, muzikiniais centrais, stambiagabaritine buitine technika, baldais, durimis, vadinasi, ir pirkėjui, ir pardavėjui tokia prekyba naudinga.
„Viską apsprendžia paklausa. Jei žmogus, pirkdamas šaldytuvą ar skalbyklę, sutaupo 400 ar dar daugiau litų, jei gauna garantiją ir aptarnavimą – ko daugiau reikia? Be to, šiandien jau nunyko „turgaus bobos” įvaizdis ir šis priežodis nebeteko savo reikšmės. Turguje pirkėjas su pardavėju pabendrauja žmoniškiau negu prekybos centruose. Pirkėjas visada gali sugrįžti pas pardavėją ir pasitarti dėl prekės.
Dažnai santykiai yra nuoširdūs, pardavėjai gerbia pirkėjus ir jau seniai nesistengia gudrauti ir apgauti. Jei tokių pasitaikys, pats turgus atpažins ir „pagydys”. Išsilaiko tik sąžiningi. Be to, prekiautojai turi verslo liudijimus, moka už prekiavimo vietą, turi prekės kilmės dokumentus. Ir kol žmonėms bus reikalinga tokia prekyba, tol ji egzistuos”,- užtikrino Ramutė Kubilienė.