Kas atitolina senatvę, ką lenkia ligos

„Kaip gyvatė aplenkia erelį, taip ir ligos neprisiartina prie to, kuris prieš eidamas miegoti masažuoja pėdas”, – rašoma senovės indų raštuose.

Lietuvos jogos asociacijos Ajurvedos centro vadovė gydytoja Aurelija Davydavičienė pridėtų: ligų išvengti padeda ir masažai, ir joga, ir tinkama mityba, kvėpavimo pratimai, sielos švara. Pakalbinau ją.

Įvaldėte septynių rūšių rytietiškus masažus, esate šio meno mokytoja. Kuo ypatingi rytietiški masažai, savimasažai?

Rytietiški masažai – daugiau nei masažai, jie skirti ne tik kūnui, bet ir sielai. Tai savotiškas gydymo menas, kuris atpalaiduoja visą organizmą, protą, balansuoja jausmus, panaikina stresą, stiprina imuninę sistemą, aktyvina visų organų, sistemų, tarp jų – ir hormoninę, veiklą.

Masažais ir savimasažais kartais galima padėti daugiau nei cheminiais preparatais. Mūsų medicina dažniausiai gydo simptomus, o ligos priežastis, pagal ajurvedą, gali būti energijos srautų sutrikimas, jų nepratekėjimas. Masažais tai sutvarkome.

Pati rytietiškų masažų technika duoda 20 proc. naudos, o suvokimas, žinojimas, ką darai, kodėl darai, – 80 proc. Žinios apie bioenergijos tekėjimą sustiprina masažo efektą.

Pagal ajurvedą, žmogaus kūne yra 107 ypač svarbios zonos ir taškai. Specialia technika veikiant šiuos taškus subalansuojamos visos organizmo sistemos, taip pat smegenys. Po masažo žmogus giliai atsipalaiduoja. Todėl aliejiniai masažai puikiai šalina stresą, nuovargį, išvalo iš odos ir minkštųjų audinių šlakus bei toksinus.

Kodėl senovės Indijos šventraščiuose prieš miegą patariama pasimasažuoti pėdas?

Dėl to, kad pėdose yra visų žmogaus organų „atstovybės”. Įsivaizduokim, kad pėda – tai sėdintis žmogus. Pirštai, ypač didysis, – smegenys. Tarpupirščių masažas stiprina imuninę sistemą. Pirmojo tarpupirščio masažas labai naudingas esant tonzilitui, antrojo – stiprina akis, ketvirtojo – klausą. Todėl peršalus kojas susergama sloga ir gerklės uždegimu, o pakaitinus kojas karštame vandenyje su druska peršalimo ligos simptomai traukiasi.

Kur išsidėsčiusios kitų organų „atstovybės”? Ką suteikia jų masažas?

Po pirštais – plaučių bei širdies zona. Pėdų skliaute projektuojasi pilvas su visais jame esančiais organais. Kulnas – dubens sritis su reprodukcijos organais ir sėdimuoju nervu, kurio uždegimas mums neleidžia susilenkti.

Panašiai yra ir delnuose, tik pėdų masažas turi stipresnį poveikį. Todėl naudinga kuo daugiau vaikščioti basomis.

Masažuodami šiltu natūraliu aliejumi arba natūraliu lydytu sviestu ghi aktyvizuojame visas organizmo sistemas, pageriname virškinimą, visų organų veiklą, regėjimą, skydliaukės ir kitų hormonus produkuojančių liaukų veiklą.

Žinome, jog klasikiniam masažui atlikti reikia fizinės jėgos, rankų ir delnų tvirtumo, geros sveikatos. Ko reikia rytietiškiems masažui?

Čia fizinės jėgos nereikia. Svarbiausia – susikoncentruoti į tą darbą, kurį dirbi, mokėti susišnekėti kūno kalba, būti intuityviam, pasiekti savotišką meditatyvią būseną.

Kai esame arti, per ištiestą ranką, mūsų biolaukai yra susilieję. Ir jei įsijaučiame į darbą, tarsi išgirstame kūno kalbą ir kiekvienam masažą atliekame truputėlį kitaip, pagal jo problemą. Vieną kankina peties, kitą – širdies problema, trečią – migrena, o migrenos priežastis, pavyzdžiui, gali būti energijos nenutekėjimas per padus į žemę… Reikalingas savotiškas gyvenimo universitetas, kuriame atrandi, kad tu nesibaigi kūnu, kad esi daugiau, kad yra dvasinės jėgos, kuriančios energijos – tuomet jos ir pradeda vadovauti.

Pati rytietiškų masažų technika duoda 20 proc. naudos, o suvokimas, žinojimas, ką darai, kodėl darai, – 80 proc. Žinios apie bioenergijos tekėjimą sustiprina masažo efektą.

Tad tiems, kurie tiki tik tuo, ką galima pačiupinėti, rytietiškų masažų mokytis neverta?

Tiems nėra kas veikti. Žmogus turi būti linkęs į askezę, bent jau masažo dieną, nevalgyti mėsos, nevartoti kavos, alkoholio, nerūkyti. Reikia ko nors atsisakyti materialiame pasaulyje – tuomet gauni dvasinį atlygį. Rytietiškas masažas – savotiškas šokis ant žmogaus kūno.

Moterys mėgsta vyrų atliekamą masažą, vyrai – moterų. Kaip tai vertina rytiečiai?

Pagal vedas, senovės tradicijas, dėl žemiškų aistros neprasiveržimo motyvų moterį turėtų masažuoti moteris, o vyras – vyrą. Čia į vyro bei moters bendravimą žiūrima su didele atsakomybe, o į darbą – kaip į tarnystę, be jokių kitų išskaičiavimų. Jei vyras į pacientę pirmiausia žiūri kaip į moterį – negerai, tai jausmų žaidimas.

Pagal kinų teorijas, norint subalansuoti in ir jan energijas, gerai, jei vyrą masažuoja moteris, o moterį – vyras. Svarbiausia, kad ir tas, kuris atlieka masažą, ir tas, kuris jį gauna, suvoktų esmę, neturėtų kokių slaptų vilčių.

Ar vien rytietiškais masažais galima įveikti lėtines ligas?

Sakyti, kad ligą galima įveikti vien masažu, būtų per didelė atsakomybė. Bet refleksoterapijos būdu veikdami energetinius taškus galime labai palengvinti lėtinių ligų eigą, ūmias – išgydyti. O jei, be masažo, naudosi kompleksinę sveikatinimo sistemą – kvėpavimo pratimus, žoleles ir kita, – be cheminių vaistų lėtinių problemų atsikratysi.

Indijoje studijavote vedų psichologiją. Kokį sveikatos suvokimą ten įgijote?

Visa vedų psichologija pagrįsta tuo, kad žmogus nėra vien kūnas – yra protas, jausmai, intelektas, ego, superego. Daugybės ligų, depresijų priežastis yra tai, kad žmogus užmiršta, jog jis yra siela, rūpinasi vien kūnu. Ajurveda – priminimas, kuo tu esi. Sielos maistas, pagal ajurvedą, paprastas – tarnauti žmogui, mylėti, prieš nieką nesmurtauti, sakyti tiesą, nemeluoti sau. Jei laikomės šių įsakymų, atsipalaiduojame, traukiasi įtampos, nyksta ligos.

Pagal ajurvedą, ligas kuria ir nutolimas nuo gamtos. Mes važiuojame į gamtą ir paleidžiame magnetofoną visu garsu, nors aplink gieda paukščiai. O juk paukščių garsai taip pat gydo, tai savotiška vibracija. Dėl to Indijoje populiarios mantros, giesmių – badžanų – giedojimas. Garso jėga – vienas stipriausių gydančių būdų.

Kai kas pamėgo gana brangius ajurvediškus papildus. Ar ne geriau vartoti paprastas lietuviškas vaistažoles?

Nelygu, kokie yra mūsų prioritetai… Ar ne geriau vietoje kavos puodelio per dieną išgerti tabletę papildo? Brangiau nebus. Be to, yra vertingų žolių, kurios pas mus neauga, o į papildų sudėtį įeina.

Beje, ne tiek svarbu, ką valgome, svarbu, kaip valgome – su susikaupimu, dėmesiu, dėkingumu. Ir kad maistas subalansuotų vidines energijas, jis turi būti šešių skonių. Tie skoniai subalansuosti ir kai kuriuose papilduose. Jie stiprina imunitetą. O mūsų maiste dažniausiai kokio nors skonio nepakanka – aitraus, sutraukiančio ar kito. Aišku, druskos ir saldumo užtenka.

Negalime teigti, kad papildai visiems tiks ir visiems padės, juk esame skirtingi. Kai kam gal tikrai lietuviški augalai geriau. Kita vertus, Indija, pagal šventraščius, – mūsų protėvių žemė. Ten daug kas Lietuvą primena. Mane nustebino net darželiai – juose radau gladiolių, gvazdikėlių, jurginų, aibes tokių pat gėlių, kurios auga pas mamą ir močiutę. Ir daugelis sanskrito žodžių tokie pat kaip lietuvių.

Iš natūralių produktų pagaminti vaistai ar papildai – vertingas dalykas. Esu bandžiusi gerti vitaminus, bet jau trečią ketvirtą dieną jų nebenoriu, nes jaučiu, kad tai balastas. Natūralių produktų nepamirštu kasdien išgerti, yra tam vidinis poreikis. Jei su vaistu yra vidinis ryšys, – be abejonės, jis padeda.

Daugeliui ajurveda pirmiausia siejasi su lydytu sviestu ghi. Kuo vertingas šis produktas?

Pagal vedas, yra trys vertingiausi produktai – medus, lydytas sviestas ghi, natūralus aliejus – jie padeda susigrąžinti sveikatą ir jėgas. Ghi mūsų laikais labai naudingas, nes tai tepalas, sutepantis sąnarius, atkuriantis jų funkciją. Jo reikia labai nedaug, o galios didelės. Be to, šis sviestas, kaip ir medus, – biologiškai aktyvios medžiagos, padedančios nugabenti naudingas medžiagas į ląstelę. Užtenka suvalgyti per dieną pusę šaukštelio šio sviesto. Rytiečiai jo su prieskoniais deda į arbatą nuo peršalimo, bronchito.

Kitame „Sveikatos” priede – apie augalus bei prieskonius, padedančius sustiprėti, atjaunėti, tapti sveikesniam.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.