Sužinoję, kad nuo liepos 1 dienos Lietuvos gyventojai mokės 6 procentais mažesnį pajamų mokestį, uostamiesčio mokytojai atsiima anksčiau vadovams paduotus pareiškimus dėl atostogų.
Daugelis pedagogų atostogauti pradeda birželio mėnesį, tuomet gauna ir atlyginimą už visą vasarą. Šiemet jie suinteresuoti atostogas pradėti vėliau – liepos mėnesį, kad vietoje 33 procentų pajamų mokesčio būtų atskaičiuoti 27.
Priklausomai nuo darbo krūvio, turimo vardo ir patirties, mokytojai taip galėtų sutaupyti nuo 100 iki 200 litų. Anot jų, gaunant nedidelį atlyginimą ši suma nėra jau tokia maža.
Kai kurie mokytojai nuogąstauja, kad direktoriai nepanorės jų atostogų nukelti vėlesniam laikui. Remiantis Darbo kodeksu, atlyginimas už atostogas turėtų būti išmokėtas ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki jų pradžios.
Pirmosios liepos dienos sutampa su savaitgaliu, o mokytojams grįžti į darbą reikia po 56 dienų. Vadinasi, pasirodyti mokykloje jie galėtų tik rugsėjo 1-ąją dieną. Realiai mokytojai mokslų metų pradžiai pradeda ruoštis anksčiau.
Atsižvelgė į pageidavimus
Mokyklų vadovai supranta pavaldinių norą sutaupyti, tačiau pripažįsta, kad dėl to kyla problemų.
„Baltijos” vidurinės mokyklos direktorė Vitalija Grybauskienė pripažino, kad pasirodžiusi informacija apie pajamų mokesčio sumažėjimą privertė keisti planus.
Po konsultacijų su Darbo inspekcija vadovė nusprendė mokytojams siūlyti atostogauti nuo liepos 5 dienos ir grįžti įprastu laiku, o dalį likusių atostogų išnaudoti vėliau. Tokį variantą, V. Grybauskienės žiniomis, pasirinko daug uostamiesčio mokyklų.
„Jei nebus kitokių nurodymų iš aukščiau, taip ir darysime”, – sakė direktorė.
Pasigedo tikslesnės informacijos
Sprendimų, kaip pasielgti, mokyklų vadovai ieškojo individualiai. Kai kurie jų nusprendė nurodyti fiktyvias atostogų datas.
I. Simonaitytės pagrindinės mokyklos direktorė Gražina Skunčikienė pasigedo tikslesnės informacijos. „Būtų gerai, kad kas būtų pataręs, kaip spręsti šią problemą. Nesinori, kad vadovai būtų skirstomi į blogus ir gerus”, – sakė ji.
Pasak direktorės, kyla problemų ir dėl lėšų – jų panaudojimas atostogoms suplanuotas II ketvirtį, tad nežinia, ar bus leista koreguoti sąmatą ir pinigus panaudoti III ketvirtį.
I. Simonaitytės mokykloje mokytojai taip pat pradės vėliau atostogauti – nuo liepos 4 dienos, o atlyginimai greičiausiai bus išmokami liepos 1-ąją, kuri numatyta kaip darbo diena.
Švietimo skyriaus vedėja Laima Numgaudienė patvirtino, kad mokyklų vadovai individualiai ieškojo sprendimo būdų. Patiems vadovams esą dėl to kyla mažiausiai problemų, nes jie ir taip per vasarą neišnaudoja visų atostogų.
Anot vedėjos, algos mokytojams gali būti išmokėtos ir dalimis, bet dažniausiai pageidaujama visus pinigus gauti iškart.
Problemų kyla dėl darželių
Pasak Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkės Laimos Juknienės, su mokyklų, kuriose veikia profesinė sąjunga, vadovais atostogų klausimą pavyko išspręsti geranoriškai – darbuotojų naudai.
Šiose mokyklose darbuotojai atostogauti išeis liepos 5-ąją ir grįš rugsėjo 1-ąją.
L. Juknienės teigimu, šiuo metu problemų kyla darželių darbuotojams, kurie atostogauti išeina birželio mėnesį. Tikimasi, kad pavyks susitarti, kad ir jiems būtų taikomas mažesnis pajamų mokestis.
Pirmininkei tekę girdėti, kad neturinčių profsąjungų mokyklų vadovai neatsižvelgia į mokytojų pageidavimus – patys nusprendžia, kada jiems atostogauti.