Nors brandos egzaminų rengėjai garantuoja visišką užduočių saugumą, LŽ kalbintas studentas tvirtino pernai pirkęs egzaminą
Šiandien daugiau kaip 38 tūkst. abiturientų laikys pirmąjį valstybinį matematikos egzaminą. Jį pasirinko net 79 proc. visų laikančiųjų brandos egzaminus. Tai populiariausias valstybinis egzaminas.
Iš viso šiais metais egzaminus ketina laikyti 51 280 kandidatų. Brandos egzaminų tvarka labai nepasikeitė. Vienintelė didesnė naujovė – bus galima laikyti valstybinį informacinių technologijų brandos egzaminą. Iš viso abiturientai šiemet galėjo rinktis iš 13 valstybinių ir 21 mokyklinio brandos egzamino.
Nacionalinio egzaminų centro (NES) direktorius Vidmantas Jurgaitis vakar džiaugėsi, kad pastaraisiais metais nutilo kalbos dėl prekybos egzaminų užduotimis. Jis LŽ pasakojo šiemet sulaukęs vieno pirkėjo laiško, prašančio patvirtinti, ar jis įsigis tikrąjį egzamino variantą. „Kai gavau egzamino viršelio nuotraukas, iškart supratau, kad tai praėjusių metų egzaminas”, – kalbėjo direktorius.
Pasak Jurgaičio, anksčiau internete buvo populiarūs skelbimai, siūlantys pirkti brandos egzaminų užduotis, tačiau buvo imtasi priemonių, ir tokie skelbimai jau 3-4 metai nebepasirodo.
Tačiau, LŽ duomenis, vis dėlto pasitaiko, kad užduotys prasprūsta į viešumą dar prieš egzaminą. LŽ pavyko rasti studentą, tvirtinantį pernai įsigijus vieno valstybinio brandos egzamino užduotį. Dabar jau pirmo kurso studentas Rytis (vardas pakeistas – aut.) pasakojo iš pažįstamo asmens pirkęs tris juodraštinius užduoties variantus. Vienas iš jų pasirodė esąs tikras. Už egzaminą vaikinas tvirtino mokėjęs 1000 litų.
„Man pasisekė, nusipirkau tikrąjį ir puikiai išlaikiau. Dabar džiaugiuosi įstojęs, o faktą, kad išlaikiau nesąžiningai, stengiuosi pamiršti”, – teigė Rytis. Anot vaikino, pirkti egzaminą tas pats, kas pirkti katę maiše, mat nežinai, ar gausi tikrą prekę, ar tiesiog veltui išmesi pinigus.
Paklaustas, ar dabar pirktų egzaminą, jaunuolis tvirtino, kad gerai pagalvotų. „Pats pirkimo procesas sugadino man daugiau nervų nei visi abitūros egzaminai kartu sudėjus”, – pasakojo Rytis apie riziką būti sučiuptam.
Pagal Nacionalinio egzaminų centro nuostatus, egzamino užduotis ruošia specialistų komanda. NEC pagal specialius kriterijus išrenka vieną dalyko specialistą, kuris suburia mokytojų ir aukštųjų mokyklų dėstytojų komandą, kad parengtų egzamino užduotis.
Kiekvienas šios grupės narys privalo deklaruoti savo interesus: šeimos sudėtį, kokioms klasėms dėsto dalyką. Privalu, kad nei šeimoje, nei tarp mokinių nebūtų abiturientų.
Paruošus egzamino užduotis, jos recenzuojamos. „Mes specialiai pedagogų netikriname, tačiau savais kanalais pasitiksliname duomenis. Paprastai teisybė greitai išaiškėja”, – teigė NEC direktorius.
Pasak jo, visos egzaminų ruošimo grandys yra stiprios ir informacija „nutekėti” negali. Egzamino užduotys ir ruošimo darbai nepatenka už NEC pastato sienų. „Kiekvienais metais pakoreguojamas viršelio ir egzamino užduočių dizainas. Jis niekam iš šalies nėra prieinamas”, – apie apsaugos priemones pasakojo Jurgaitis.
Brandos egzaminų sesija baigiasi birželio 18-ąją. Mokiniai, kuriems nepasiseks per pagrindinę sesiją, šiemet dar galės brandos egzaminus perlaikyti pakartotinės sesijos metu.