Kodėl V.Uspaskicho partijos kolegė, susipažinusi su saugumiečių surinkta operatyvine informacija, puolė ieškoti vaistų
Buvusiam ūkio ministrui Viktorui Uspaskichui gresia teisminis persekiojimas ne tik dėl galimai suklastoto aukštojo mokslo diplomo, bet ir dėl pernelyg uolių kai kurių eksministro aplinkos žmonių pastangų „išplauti mundurą” savo šefui. Valstybės saugumo departamento (VSD) užfiksuoti V.Uspaskichui artimo žmogaus telefoniniai pokalbiai leidžia pradėti ikiteisminį tyrimą, kur įtarimai gali būti pareikšti ir pačiam buvusiam ūkio ministrui.
Užfiksavo netyčia
Gegužės 11-ąją Seimo Pirmininkui Artūrui Paulauskui parlamentinės opozicijos atstovai Andrius Kubilius ir Algis Čaplikas atnešė kelis dokumentus, kurie neva turėjo įrodyti tuometinio ūkio ministro V.Uspaskicho galimai neteisėtą veiklą.
Šiomis dienomis paaiškėjo, kad VSD dar tą pačią gegužės 11 dieną, praėjus vos kelioms valandoms po A.Kubiliaus ir A.Čapliko apsilankymo pas A.Paulauską, operatyviniais būdais slapta užfiksavo keletą įdomių telefoninių pokalbių.
Juos praėjusią savaitę išklausė saugumo būstinėje apsilankę vadinamosios „A.Mizgario rašto autentiškumo” komisijos nariai.
Oficialiai apie VSD užfiksuotus pokalbius nieko nepranešama. VSD atstovai atsisako ką nors komentuoti. Seimo komisijos pirmininkas Vaclovas Karbauskis ir pokalbių išklausę jos nariai viešai irgi beveik nieko nekomentuoja, tik tvirtina, kad tai, kas išgirsta, „padės greičiau ir tiksliau atsakyti į užduotus klausimus”.
Tačiau „Kauno diena” neoficialiai gavo kai kurių detalių apie užfiksuotus pokalbius.
Šiuose pokalbiuose V.Uspaskichui artimi žmonės, tikriausiai dirbantys Ūkio ministerijoje arba „Krekenavos agrofirmoje”, bendrauja su A.Mizgariu bei kai kuriais kitais suinteresuotais asmenimis. Pokalbių metu tariamasi, kaip opozicijos paviešintą A.Mizgario dokumentą Maskvos vyriausybėje pakeisti kitu, palankesniu V.Uspaskichui ir paskui pateikti tą dokumentą Lietuvos visuomenei.
Paties V.Uspaskicho telefono pokalbių nebuvo užfiksuota.
Pasak neoficialių šaltinių, su A.Mizgario rašto pakeitimu susijusius telefono pokalbius VSD užfiksavo netyčia. Mat saugumiečiai turėjo anksčiau išduotą teismo leidimą pasiklausyti kai kurių Ūkio ministerijos darbuotojų bei kitų asmenų tarnybinių telefonų, nes tokiu būdu tikrino įtarimus dėl galimų korupcijos ar piktnaudžiavimo atvejų panaudojant Europos Sąjungos lėšas. Ūkio ministerija tvarko kai kuriuos su europietiškų pinigų paskirstymu susijusius reikalus.
Gali būti, kad dėl faktų, paaiškėjusių slapta užfiksavus kai kuriuos pokalbius telefonu, bus pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Vos neapalpo
Seimo komisijos nariai, VSD klausęsi pokalbių, negavo jų išklotinių. Jiems buvo leista tik pasiklausyti pokalbių per ausines ir sau užsirašyti tam tikras pastabas.
Klausytis pokalbių galėjo tik tie parlamentarai, kurie turi teisę dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija. Tokios teisės neturi komisijos pirmininko pavaduotojas liberaldemokratas Remigijus Ačas.
Beje, ne visi komisijos nariai atvyko į saugumo pastatą. Keli jų negalėjo to padaryti dėl užimtumo.
Komisijos pirmininkas V.Karbauskis pasakojo, kad klausantis pokalbių Darbo partijos atstovei komisijoje, šios partijos frakcijos Seime seniūnei Loretai Graužinienei pasidarė negera. „Ji nepradėjo verkti, neapalpo, bet puolė ieškoti vaistų”, – sakė V.Karbauskis.
Kiti komisijos nariai neoficialiai užsiminė, kad L.Graužinienei bloga tapo iškart po to, kai iš vieno įrašyto telefono pokalbio tapo aišku, jog sutarta pakeisti A.Mizgario rašto turinį ir klastotę pateikti Lietuvos visuomenei.
„Aš neapalpau. Tiesiog nuo pat ryto man buvo aukštas kraujospūdis. Todėl vienu metu ir ėmiau ieškoti vaistų”, – vėliau žurnalistams tikino L.Graužinienė.
Ji laikoma gana aktyvia V.Uspaskicho šalininke. L.Graužinienė išliko ja net ir išklausiusi telefono pokalbių: „Man keista, viskas taip sutapo – rašto pateikimas Seimo Pirmininkui, skubiai užfiksuoti pokalbiai. Jie, beje, į mums užduotus klausimus neduoda atsakymų”.
Abejoja objektyvumu
Tuo, kad Valstybės saugumo departamentas gali būti neobjektyvus, tirdamas V.Uspaskicho veiklą, abejonių pareiškė ir Seimo Liberaldemokratų frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. „Manau, kad saugumo tarnybos vėl politikuoja”, – pareiškė jis vakar, prisimindamas prieš metus iš Prezidento pareigų nušalintą dabartinį liberaldemokratų lyderį Rolandą Paksą. Jo byloje taip pat labai svarbų vaidmenį suvaidino saugumo užfiksuoti paties R.Pakso bei jo aplinkos telefono pokalbiai.
Tuo tarpu Seimo opozicijos lyderis A.Kubilius įsitikinęs, kad V.Uspaskichas yra nesąžiningas.
Pradeda nagrinėti galutines išvadas
V.Uspaskichas jau pirmąją kilusio skandalo dieną pareiškė, kad A.Mizgario raštas yra klastotė. Po kelių dienų Maskvos vyriausybės atstovas Baltijos šalyse, dirbantis Rygoje, irgi patvirtino, kad „tokio dokumento, koks pateikiamas Lietuvos visuomenei, nėra”.
Tą pareiškė ir Maskvos vyriausybė savo oficialiame atsakyme Lietuvos Seimo tyrimo komisijai.
Šiomis dienomis A.Mizgario rašto autentiškumą nagrinėjanti komisija iš neoficialių šaltinių gavo kiek kitokį dokumentą nei tas, kurį prieš daugiau kaip mėnesį paviešino Seimo opozicija. Naujoje ataskaitoje nebėra nuorodos į „Krekenavos agrofirmos” akcijas. Kai kurie komisijos nariai neabejoja, kad tai padirbtas dokumentas, kuriuo po VSD užfiksuotų telefono pokalbių pakeistas tikrasis.
Komisija jau rytoj turi pradėti nagrinėti savo galutines išvadas. Didesnė dalis „Kauno dienos” apklaustų komisijos narių linksta prie to, kad išvadoje būtų pažymėta, jog yra įrodymų dėl bandymų pakeisti šį raštą palankesniu V.Uspaskichui. Antra vertus, komisija tikriausiai konstatuos, kad dėl objektyvių priežasčių nėra galimybių nustatyti, ar Seimo opozicijos pateiktoji A.Mizgario rašto kopija yra autentiškas dokumentas.
Stasys Gudavičius