Kad atostogos svečioje šalyje būtų saugios, specialistai ragina pasiskiepyti nuo pavojingų infekcinių ligų, ne tik sukeliančių rimtus sveikatos sutrikimus, bet ir keliančių pavojų gyvybei.
Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja Lilija Girčienė sako, kad kasmet hepatitu A, kitaip dar vadinamu gelta, užsikrečia per milijoną pasaulio gyventojų.
„Hepatitas A – virusinis susirgimas, sukeliantis kepenų uždegimą, neretai ši infekcija gali sukelti žaibišką hepatitą, – pažymi gydytoja. – Tokiais atvejais prireikia kepenų persodinimo operacijos.”
Kol kas pasaulio mokslininkai neišrado efektyvių vaistų hepatitui A gydyti. Pasak specialistės, hepatitas A – viena dažniausių infekcinių ligų, kuria užsikrečiama keliaujant, ypač vasarą.
„Hepatito A virusas pavojingas tuo, kad juo užsikrečiama per infekuotą maistą, vandenį ar net buitinio kontakto metu – pavyzdžiui, naudojantis tais pačiais rankšluosčiais ar indais, kuriuos naudojo žmogus, sergantis hepatitu A”, – aiškina gydytoja.
Hepatito A simptomai – gelsva oda, karščiavimas. Žmogų, užsikrėtusį šiuo virusu, ima pykinti, jį kamuoja nuovargis. L. Girčienė pažymi, kad ši infekcija ypač pavojinga vaikams, kadangi jiems pirminiai simptomai dažniausiai nepasireiškia.
„Hepatito A virusas atsparus įvairiems išorės veiksniams, todėl jis ilgai išlieka gyvybingas ne tik ant įvairių pavirščių, bet ir vandenyje, – informuoja specialistė. – Tad šiuo pavojingu virusu galima užsikrėsti net maudantis jūroje.
Atostogaujant kitoje šalyje , net ir pasirinkus prabangų viešbutį bei maitinantis tik restoranuose, poilsiautojas nėra saugus. Juk niekada nežinome, ar švariomis rankomis buvo gamintas mums patiektas maistas, ar pliuškenantis baseine negurkštelėsime vandens, užkrėsto hepatito A virusu.”
Padidintos rizikos šalys
Hepatitas A paplitęs visame pasaulyje, išskyrus kai kurias Šiaurės Amerikos ir Šiaurės Europos šalis, taip pat Japoniją bei Austriją.
Pasak gydytojos L. Girčienės, tikimybė užsikrėsti hepatito A virusu yra ypač didelė Lietuvos gyventojų pamėgtose šalyse – Egipte, Tunise, Turkijoje, Tailande.
Šia infekcija galima užsikrėsti atostogaujant Viduržemio jūros baseino šalyse.
Klaipėdietė gydytoja pasakojo, kad šiemet hepatitas A buvo diagnozuotas vilnietei, viešėjusiai Egipte. O panevėžietei, grįžusiai iš tos pačios šalies, nustatyta sunki hepatito A forma.
L. Girčienė sakė, kad praėjusiais metais Kaliningrado srityje buvo užfiksuotas minėtosios infekcijos protrūkis – per savaitę į ligoninę buvo paguldyta 100 žmonių, užsikrėtusių hepatitu A.
Infekcijos protrūkio priežastis – centralizuoto vandentiekio avarija.
„Nepaisant to, jog Lietuvoje pastaraisiais metais sergamumas hepatitu A nėra didelis, tai nereiškia, jog esame apsaugoti nuo šios ligos, – teigia specialistė. – Mat infekcijos protrūkį gali sukelti net keli užsikrėtusieji.”
Pernai Vokietijoje po kelionės į Egiptą hepatitu A užsikrėtė net 219 turistų. O Italijoje 2004 m. užfiksuotas vienas didžiausių hepatito A protrūkių – šia infekcija užsikrėtė 615 žmonių, valgiusių jūros moliuskus.
Beje, Vokietijoje esančio Tropinių ligų instituto duomenimis, net apie 40 proc. visų jūros gėrybių Viduržemio jūroje yra užkrėsti hepatito A virusu.
Padeda skiepai
Kaip nepasigauti sveikatą žalojančių virusų?
Specialistės teigimu, efektyviausias būdas apsisaugoti nuo hepatito A – pasiskiepyti. Tai rekomenduojama padaryti ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Imunitetas šiai infekcijai įgyjamas praėjus 14 dienų po skiepo. O po vienerių metų gavus antrą dozę vakcinos, imunitetas hepatito A virusui įgyjamas net 25-eriems metams.
Gydytoja pažymi, kad hepatitas B – dar grėsmingesnis. „Hepatitas B – klastinga infekcinė liga, kadangi ji pasireiškia palaipsniui, – komentavo L. Girčienė. – Iš pradžių žmogus, užsikrėtęs virusu, praranda apetitą, po to jam pasireiškia pilvo skausmai, ima pykinti.
Praėjus daugiau laiko po užsikrėtimo išberia odą. Daliai užsikrėtusiųjų išsivysto chroniškas hepatitas B, sukeliantis kepenų cirozę arba vėžį.”
Hepatito B virusu užsikrečiama per kraują, seiles, kitus organizmo skysčius. Užsikrėsti galima nesaugių lytinių santykių metu, taip pat gydantis akupunktūra, per nesterilius medicininius instrumentus.
Klaipėdietė gydytoja informuoja, kad hepatitas B ypač paplitęs Azijos ir Afrikos šalyse. Medikės teigimu, būdas išvengti šios infekcijos – pasiskiepyti.
Specialistė gąsdina dar viena keliautojų liga – vidurių šiltine. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet šia infekcija užsikrečia 16 mln. pasaulio gyventojų, iš jų 600 tūkstančių nuo jos miršta.
Azija, Pietų ir Centrinė Amerika bei Afrika – padidintos rizikos užsikrėsti vidurių šiltine vietos.
Jūratė Mazajeva
„Vakarų ekspresas”