Iš Amerikos į mūsų kraštus atvežti driežai – iguanos – namuose auginami dar ganėtinai retai. Tačiau vis labiau populiarėjantys šie egzotiški gyvūnai šeimininkams gali suteikti ne mažiau džiaugsmo nei įprasti augintiniai – katės ar šunys.
Išvaizda ir būdas
Savo gimtinėje – Pietų Amerikoje – iguanos paprastai gyvena prie vandens, džiunglėse, gerai plaukia, nardo, mėgsta laipioti medžių šakomis.
Iguanų būna visų žalių atspalvių su dėmelėmis, turi skiauterę, pagurklį, du ragiukus ant nosies ir labai gražią uodegą, kuria mėgsta muštis. Dar įdomiau – šie gyvūnai turi trečią akį, kuri reaguoja į šviesą ir tamsą. Suaugę driežai atrodo lyg drakonai.
Iguanos patinėliai – dideli ir šviesūs, o patelės – mažesnės ir mažiau spalvotos. Laisvėje vienas patinėlis turi net keletą patelių, kurias saugo ir gina nuo priešų. Kovoti vengia, tačiau prireikus tai daro aršiai, bet stipriai nepakenkia priešui.
Apskritai visos iguanos ramaus būdo, tačiau be reikalo erzintos ar muštos gali be jokio gailesčio smogti lanksčia uodega, retais atvejais – įkąsti arba nesunkiai sužeisti aštriais nagais.
Bendri faktai
Iguana auga visą gyvenimą ir užauga net iki 1,8 m. Tik ką išsiritusi iš kiaušinio būna 15-os, o subrendusi (2-3 metų) – maždaug 70 cm ilgio.
Dauginimosi sezonas trunka tris mėnesius. Subrendusi patelė per metus padeda iki 30 kiaušinių, vaisinga būna apie 10 metų.
Pietų Amerikoje žaliosios iguanos labai mėgstamos. Tačiau ne kaip augintiniai, o kaip maistas: valgoma mėsa ir kiaušiniai.
Šiuos roplius namuose auginti nėra paprasta: jiems sunku prisitaikyti prie kitokio, ne Šiltųjų kraštų, klimato.
Auginama nuo mažens iguana pripranta prie žmogaus ir net gali klausyti jo nurodymų, kitaip sakant, komandų. Žaliosios iguanos dažnai cirke atlieka įvairius triukus – yra labai protingi gyvūnai.
Žaliosios iguanos kaina svyruoja nuo maždaug 200 iki 2000 litų ar daugiau.
Maistas
Iguanos minta daugiausia augaliniu maistu, tačiau neatsisako ir vabzdžių bei kirmėlių.
Vasarą labai tinka pienės, balandos ir kt., taip pat salotos, kopūstai, morkos, obuoliai, apelsinai, vynuogės. Bananų duoti negalima.
70 cm iguanai reikia poros saujų žolių. Kartais ji neėda kasdien, tuomet šerkite kas antrą dieną.
Laikymo sąlygos
Šie driežai judrūs, tad terariumas turi būti bent dvigubai ilgesnis už juos pačius, tiek pat aukštesnis. Kuo jis erdvesnis, tuo iguana geriau jausis. Terariumo dugnas – durpių ar juodžemio mišinys su smėliu (1:1). Tokio specialaus mišinio galima įsigyti zoologijos prekių parduotuvėse.
Terariume būtina įtaisyti šakų, nes iguanos – medžiuose gyvenantys gyvūnai. Geriausiai tinka ąžuolo šakos be žievės, kur iguana galėtų ilsėtis.
Driežams ypač patinka drėgmė, tad terariume turėtų būti vandens baseinas. Jeigu jo įrengti nėra galimybių (o tai būna labai dažnai), iguaną būtina maudyti ir apipurkšti vandeniu. Visiškai neprausti iguanos negalima, nes vanduo duoda odai naudingųjų medžiagų. Ji lupasi įvairiai ir negalima tiksliai nustatyti, kiek kartų turi luptis per mėnesį ar metus.
Jeigu terariume nėra baseinėlio, turi būti indelis atsigerti. Papildomai duokite virtų maltų kiaušinių lukštų, ropliams skirtų vitaminų.
Priežiūra
Terariume labai svarbu įtaisyti lempą, kad palaikytų pastovią temperatūrą. Didžiąją laiko dalį iguanos būtent ir praleidžia šildydamosi prie lempos, įsivaizduodamos, kad šildosi saulėje gimtojoje Pietų Amerikoje.
Terariume temperatūra turėtų būti plius 30 dieną ir plius 20 naktį. Iguanoms žemesnė nei 15 laipsnių temperatūra netinka.
Naktį šviesą reikia išjungti, kad gyvūnas išsimiegotų.
Valyti iguanos terariumą gana paprasta, nes ji tualetą „įsirengia” viename kamputyje. Terariumą kartą per savaitę patartina dezinfekuoti specialiu vaistinėse parduodamu skysčiu arba kalio permanganato tirpalu, soda.
kiek kainuoja maza iguana?