Nors vietos valdžios remiami verslininkai tikina, kad jie, atstatydami Sibire Stalino memorialą, siekia tik pelno, tačiau žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad už šio sumanymo slypi ir ideologiniai sumetimai
Maskvos laikraščio „Izvestija” pranešimas, jog Krasnojarsko krašte sumanyta realizuoti grandiozinį projektą, kuriuo bus pašlovintas sovietų diktatorius Josifas Stalinas, pakurstė kalbas, kad šalyje atgaivinamas stalinizmas.
Laikraštis pažymi, kad sumanymą Turuchansko rajone atstatyti Stalino panteoną pasmerkė tiek komunistai, tiek demokratai, choru jį pavadindami šventvagyste.
Siekiama reabilituoti tironą
Kransnojarsko krašto Turuchansko rajono verslininkai nutarė atstatyti panteoną Kureikos gyvenvietėje, esančioje prie pat Poliarinio rato, kur XX amžiaus pradžioje tremtyje trejus metus Stalinas gyveno.
Krašto gubernatoriaus patarėjas Jevgenijus Paščenka agentūros „Interfax” korespondentui sakė, kad „šią iniciatyvą iškėlė vietos verslininkai, sumanę regione paskatinti turizmą, ir jokios politikos ar ideologijos čia nėra”.
Tačiau žmogaus teisių gynėjai, kurie priešinasi diktatoriaus garbinimo atgaivinimui, mano kitaip. „Memorialo” draugijos, siekiančios įamžinti Stalino aukų atminimą, Krasnojarsko skyriaus vadovas Aleksejus Babijus BBC korespondentui sakė, kad „visai nesvarbu, kur bus pastatytas ar atstatytas Stalino panteonas; tai vis tiek reikš, kad šiuo projektu siekiama reabilituoti tironą”.
„Manau, kad tai yra dalis viešųjų ryšių kampanijos, nuosekliai vykdomos ne tik fanatikų staliniečių, bet ir federalinės valdžios, kurios atstovai vis dažniau teisina diktatorių, pražudžiusį milijonus niekuo nekaltų žmonių”, – sakė A.Babijus.
Panteono atstatymo projektą visuomenei prieš kurį laiką pristatė grupė vietos verslininkų per turistinę mugę, vykusią Krasnojarske.
Sutartinai smerkia
Projekto realizavimą pasmerkė tiek Stalino sekėjai, tiek demokratai. Ir vieni, ir kiti sumanymą vadina šventvagyste. „Panaudoti didžiojo vado, atvedusio šalį į pergalę prieš fašizmą, vardą komerciniais tikslais – pasibjaurėtinas dalykas”, – „Izvestijų” korespondentui sakė Krasnojarsko krašto komunistų atstovas, nepanorėjęs, kad jo pavardė būtų viešai paminėta.
Tuo tarpu A.Babijus iš draugijos „Memorial” irgi smerkia krašto verslininkų sumanymą, bet dėl kitokių motyvų. „Reikia paskelbti mažiausiai pusės amžiaus moratoriumą bet kokiam „tautų budelio” atminimo įamžinimui. Sumanymas atstatyti panteoną – pasityčiojimas iš milijonų tirono aukų, akiplėšiška šventvagystė, kai statomas paminklas ne joms, o budeliui”, – piktinosi negausių Rusijos demokratų atstovas.
Dirbo politkaliniai
Stalino panteonas Turuchansko rajone buvo vienas didžiausių memorialinių statinių, skirtų diktatoriaus garbei. Objekto statyba prasidėjo 1948 metais. Tarsi pasityčiojimas buvo tai, kad panteoną statė politiniai kaliniai, kurių ne vienas šimtas čia užbaigė savo kančias.
Pasak „Izvestijų”, panteonas buvo uždengtas marmuro ir granito plokštėmis. Viduje buvo pagal liudininkų pasakojimus atstatytas medinis namelis, kuriame nuo 1913 iki 1916 metų Turuchansko apylinkėse gyveno Stalinas.
Panteonas buvo pradėtas ardyti netrukus po to, kai buvęs Stalino bendražygis – Nikita Chruščiovas viešai prabilo apie „tautų vado” įvykdytus nusikaltimus. Pirmiausiai buvo nugriautas memorialo centre stovėjęs Stalino paminklas, kuris buvo paskandintas Jenisiejuje. Vieni šaltiniai teigia, kad tai padarė valdžia, kiti tikina, kad taip pasielgė vietos gyventojai, tarp kurių buvo daug tremtinių ir politinių kalinių.
Anot BBC, panteonas lankymui buvo galutinai uždarytas 1961 metais, vėliau niekas jo neremontavo ir neprižiūrėjo. 1995 metais memorialinis kompleksas smarkiai nukentėjo, kai atsidūrė didelio miško gaisro epicentre. Tada supleškėjo ir medinis namelis.
Darbai prasidės vasarą
„Izvestija” nurodo, kad panteonas bus atstatomas pagal išlikusias nuotraukas ir brėžinius. Bus atstatyta ir centrinė Stalino figūra, kurios bronzinis originalas atsidūrė Jenisiejuje.
Krasnojarsko krašto žiniasklaida pranešė, kad projekto iniciatoriai suderino darbų planą, išvalė teritoriją ir jau vasaros pradžioje pradės atstatymo darbus. Jeigu viskas vyks kaip numatyta, turistinių maršrutų sąraše punktas „Stalino panteonas” turėtų atsirasti jau kitą sezoną.
Krašto gubernatorius Aleksandras Chloponinas kilusiame aršiame ginče mėgino užimti neutralią poziciją. „Nesirengiame griauti išlikusių paminklų politiniams veikėjams. Priešais mūsų administracijos pastatą tebestovi betoninis Leninas, kiek tolėliau – Dzeržinskis. Tačiau statyti naujų paminklų neketiname”, – „Izvestijų” korespondentui sakė gubernatorius.
Tačiau tokia gubernatoriaus pozicija vis dėlto yra artimesnė panteono atstatymo iniciatoriams negu jų oponentams – draugijos „Memorial” aktyvistams.
Paminklas ketvertui
Kai pernai buvo rengiamasi minėti pergalės prieš Vokietiją 60-ąsias metines, Maskvos valdžia ketino Rusijos sostinėje pastatyti paminklą antihitlerinės koalicijos vadovams, įskaitant Staliną. Kilo nemažas tarptautinis triukšmas, ir idėjos sumanytojams teko jos atsisakyti.
Vėliau skulptorius Zurabas Ceretelis sakė, kad paminklas vis tiek bus pastatytas, bet Kryme. Tačiau tam pasipriešino Ukrainos valdžia, todėl sumanymas liko nerealizuotas.
Visuomenės apklausos, kurią prieš mėnesį surengė kompanija „Baškirovas ir partneriai”, rezultatai paliudijo, kad daugiau kaip 30 proc. rusų sutiktų, jog šaliai vadovautų toks žmogus kaip Stalinas. Tai liudija, kad stalinizmas Rusijoje tebegyvas, konstatuoja BBC, pažymėdama, jog ši ideologija išsikovoja vis naujas pozicijas.
Kiekvienas renginys kazka duoda zmogui, aisku kazka ir atima… Bet daugiau duoda nei atima…
ui..faina buwo sudalyvauti..galima realizuoti pacias neiprasciausias sawo idejas..idomu;)