Rusija žaidžia labai keistą žaidimą – parodo špygą mūsų šalies vadovams, tačiau mielai į Kaliningrado miesto įkūrimo jubiliejų kviečia Seimo narius bei savivaldybių atstovus.
Tarp liepos pradžioje į Kaliningradą vyksiančių politikų yra ir Klaipėdos, Neringos bei Vilniaus miestų savivaldybių delegatai – merai bei jų dešiniosios rankos.
„Vakarų ekspreso” kalbinti politikai teigė nesuprantantys, kodėl Kremlius parodė nepagarbą abiejų Kaliningrado srities kaimynių Lietuvos bei Lenkijos vadovams, nors šie skirtingai žvelgė į dalyvavimą Antrojo pasaulinio karo minėjime Maskvoje gegužės 9-ąją.
Dviguba špyga
Praeitą savaitę per Lietuvą ir kaimyninę Lenkiją nusirito netikėto Rusijos akibrokšto banga – minėtų dviejų valstybių vadovai nebuvo pakviesti į liepos 1-3-ąją dienomis vyksiantį Kaliningrado miesto įkūrimo 750-ies metų jubiliejų.
Kvietimų į iškilmes negavo ne tik Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, bet ir geru Kaliningrado srities gubernatoriaus Vladimiro Jegorovo bičiuliu laikomas premjeras Algirdas Brazauskas.
Tokia žinia mūsų valstybėje buvo sutikta skirtingai – vieni politikai kvietė laikytis oriai ir nepasiduoti provokacijoms, kiti komentavo aštriau.
„Kažin, ar įmanoma dabar ištaisyti šią padėtį kviečiant kaimyninių valstybių vadovus, kai liko tik keletas savaičių. Mes šį ženklą įdėmiai perskaitysime ir reaguosime”, – praėjusią savaitę teigė užsienio reikalų ministras Antanas Valionis.
Pasak Seimo pirmininko, Lietuvos bei Lenkijos vadovų nepakvietimas į Kaliningrado jubiliejų – neatsitiktinis.
„Manau, tai neatsitiktinis žingsnis, o bendros Rusijos užsienio politikos dalis. Gaila, kad kaimynai, kurie gyvena šalia Kaliningrado ir su šiuo miestu turi daug ekonominių, kultūrinių santykių, šalys, per kurias eina tranzitas į Kaliningradą, nepakviestos į iškilmes”, – teigė A. Paulauskas.
Vokietija bei Prancūzija į iškilmes buvo pakviestos atstovauti aukščiausiu lygiu.
Motyvai – mistiniai
Tačiau bendrą praeitį su Mažąja Lietuva turintis Kaliningrado miestas mūsų valstybės delegatų bus pagerbtas.
Kone aukščiausi pareigūnai, vyksiantys į iškilmes, yra užsienio reikalų viceministras bei asmeninį Kaliningrado srities gubernatoriaus kvietimą gavęs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas.
Pastarasis, „Vakarų ekspreso” paklaustas apie Rusijos akibrokšto priežastis, teigė nežinantis motyvų – jam buvo keista ir tai, kad jokių priežasčių dėl Lietuvos vadovų ignoravimo nenurodė ir pati Rusija.
„Jei nepakvietimas yra sąmoningas – tai akibrokštas Lietuvai, nes mūsų valstybė ir Lenkija yra Kaliningrado srities kaimynės, o toks elgesys su kaimyninėmis šalimis yra nepriimtinas tarptautinėje diplomatinėje praktikoje. Gal akibrokštas susijęs su V. Adamkaus nevykimu į iškilmes Maskvoje gegužės 9-ąją? Tačiau taip pat šįkart ignoruotas Lenkijos vadovas Aleksandras Kvasnievskis juk tenai vyko”, – nesuprato komiteto vadovas.
Jis vylėsi, kad įvyko techninė klaida, kadangi „diplomatinėje praktikoje tai nepaaiškinamas dalykas”, tačiau abejojo, ar „Lietuvai verta su Rusija veltis į žaidimą „tu man parodei vieną pirštą, o aš tau – du”.
Į Kaliningradą švęsti šio miesto jubiliejaus vyks ir pakviesti Seimo nariai Algis Čaplikas bei Vytautas Bogušis, o Egidijus Klumbys – savo noru, norėdamas dalyvauti paminklo Liudvikui Rėzai atidengime.
Beje, pirmieji du kvietimus gavo kaip buvę Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos nariai, daug nuveikę gerinant kultūrinį bendradarbiavimą su Kaliningradu.
Puotaus merai
Lietuvai Kaliningrade bus atstovaujama ir municipaliniu lygiu – į šventę vyks Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas bei politikai iš pajūrio.
Asmeninį Kaliningrado miesto mero Jurijaus Savenkos kvietimą gavęs uostamiesčio vadovas Rimantas Taraškevičius degtinės taurelę kels su dviem moterimis – vicemere Audra Daujotiene bei Savivaldybės administracijos direktore Judita Simonavičiūte.
„Kaliningradas – mūsų miestas partneris, todėl mielai priėmėme kvietimą. Šio miesto vadovai dalyvavo ir Klaipėdos miesto įkūrimo 750-mečio šventėje. Tačiau su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, matyt, neteks pabendrauti”, – „Vakarų ekspresui” sakė R. Taraškevičius.
Paklaustas, ką ketina vežti dovanų, Klaipėdos vadovas priminė, kad Lietuva jau yra padariusi dovaną Kaliningradui – įrengusi Lietuvos aikštę šiame mieste.
„Mūsų savivaldybė prisidėjo 60 tūkst. litų. Na, tuščiomis vis viena nevyksime – įteiksime kokį nors paveikslą jūros tematika”, – patikino miesto meras.
Nors ir negavo kvietimo, iškilmėse Kaliningrade dalyvaus ir Neringos miesto meras Vygantas Giedraitis. „Iš Rusijos konsulato gavome šventės programą, dalyvausime paminklo L. Rėzai atidengimo ceremonijoje”, – mūsų dienraščiui sakė jis.
Neringos savivaldybė yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su Kaliningrado srityje esančiu Zelenogradsko miestu.
Priešų įvaizdis
Vertindami susidariusią situaciją, kai kurie parlamentarai buvo įsitikinę, kad Maskva pasielgė tikrai nekorektiškai.
„Tai Rusijos užsienio politikos tęsinys, bandymas supriešinti save ir kaimynus. Mums reikėtų laikytis santūriai, mąstyti apie ateitį ir nedemonstruoti keršto. Dabartinė Kremliaus politika nėra amžina. Rusija šimtmečiais negali gyventi be priešų, tad ir ieško jų”, – „Vakarų ekspresui” sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto narė Rasa Juknevičienė.
Ji svarstė, kad Kremlius nori savotiškos Baltijos valstybių moralinės kapituliacijos: „Rusija nori, kad trys šalys atsisakytų savo nuosekliai istoriniais faktais pagrįstos politikos okupacijos atžvilgiu, Rusija siekia ištrinti iš mūsų atminties šiuos faktus”.
Kitas minėto parlamento komiteto narys bei Seimo NATO reikalų komisijos pirmininkas Vaclavas Stankevičius paragino sveikinti ir džiaugtis, kad mūsų partnerė Europos Sąjungos ir NATO lygyje Vokietija noriai bendradarbiauja su Rusija.
„Lietuvai laikytis tokios pozicijos būtų tik į naudą. Tačiau, mano nuomone, V. Putinas nesugebėjo įveikti savo emocijų dėl gegužės 9-osios iškilmių, tai – viena iš priežasčių, kodėl į Kaliningradą nepakviesti mūsų valstybės vadovai. Rusijos vadovas pasielgė neišmintingai”, – sakė klaipėdietis politikas.
Beje, atsakomąjį niuksą praėjusią savaitę gavo ir Kaliningrado politikai – jie neišvydo nė vieno kviesto Lietuvos Vyriausybės bei Seimo nario Baltijske atidarant keltų liniją Baltijiskas-Klaipėda-Karlshamnas.
Denisas Nikitenka
„Vakarų ekspresas”