Skalbimo miltelių gamintojai ir tiekėjai įsipareigojo labiau tausoti aplinką

Šiandien Vilniuje skalbimo pramonės atstovai pasirašė Geros skalbimo praktikos konvenciją, kuria sieks mažinti skalbimo poveikį aplinkai, keisti vartotojų skalbimo įpročius ir taip populiarinti aplinkosaugos idėjas Lietuvoje. Didžioji dauguma skalbimo miltelių gamintojų ir tiekėjų įsipareigojo nuo šiol Lietuvos rinkai tiekti modernius labiau koncentruotus skalbimo miltelius. Tam pačiam skalbinių kiekiui išskalbti šių miltelių reikės net 33 proc. mažiau nei įprastų. Projektas „Tausojantis skalbimas” startavo šiandien asociacijos narių pasirašyta Geros skalbimo praktikos konvencija.
„Tausoti gamtą, rūpintis aplinka ir kartu būsimų kartų gyvenimo kokybe – kiekvieno atsakingai dirbančio bei šiuolaikiškai mąstančio gamintojo pareiga. Džiaugiamės, kad mūsų pramonėje pasiektas technologinis lygis yra toks aukštas, jog net ir naudodami mažiau skalbimo miltelių ir tausodami aplinką, žmonės gali gyventi taip pat švariai, kaip yra įpratę”, – sako Inara Joniškienė, asociacijos „Likochema” vykdančioji direktorė.
Kompaktiški skalbimo milteliai yra perversmas skalbiklių pramonėje. Patobulinę skalbimo miltelių receptūrą ir jų apdorojimo technologiją, gamintojai rinkai pateikia 33 proc. lengvesnius ir 25 proc. mažesnio tūrio skalbimo miltelius. Todėl gamintojui reikia apdoroti ir pergabenti mažesnį kiekį chemikalų, o vartotojas turi patogesnį produktą, be to, sumažinama apkrova aplinkai.
„Nereikia manyti, kad aukštosios technologijos diegiamos tik elektronikoje, tiksliųjų mašinų gamyboje ir kitose „geležinėse” srityse. Nauja skalbimo miltelių klasė, labiau koncentruoti milteliai, be jokios abejonės priskirtini aukštųjų technologijų produktams”, – sako Vilniaus Universiteto Chemijos fakulteto doc. dr. Henrikas Cesiulis.
Vartotojai, naudojantys kompaktiškus skalbimo miltelius, bus skatinami keisti savo skalbimo įpročius. Jeigu iki šiol reikėdavo 3 kg skalbimo miltelių dvidešimčiai skalbimų, šiuo metu tam pačiam skalbimų kiekiui pakaks 2 kg. Kitaip tariant, vienam skalbimui reikės naudoti ne įprastus 150 gr, o 100 gr koncentruotų skalbimo miltelių. Mažindami skalbimo miltelių dozę ir skalbimo temperatūrą, vartotojai galės padidinti tausojantį visos skalbimo eigos poveikį.
„Kaip rodo tyrimai, daugiausiai teršalų išmetama skalbimo priemonių naudojimo ar šalinimo stadijose. Tad sumažinus naudojamą skalbimo miltelių kiekį ir/arba skalbimo temperatūrą, mažės ir gamybos, transportavimo energijos, pakavimo bei kietųjų atliekų, o kartu ir bendras poveikis aplinkai”, – sako Arūnas Čepelė, Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės departamento direktorius.
Lietuvoje norą dalyvauti projekte pareiškė bendrovės, tiekiančios apie 95 proc. skalbimo miltelių šalies rinkai. Tai tarptautinės bendrovės „Procters & Gamble”, „Unilever”, „Henkel”, „Reckitt Benckiser” ir „Cussons” ir Lietuvos skalbiklių pramonės atstovė UAB „Ineza 2M”.
„Iniciatyva „Tausojantis skalbimas” yra visapusiškai naudinga tiek gamintojams, tiek visuomenei. Mums, savo ruožtu, itin svarbu, kad prie šio projekto Lietuvoje prisijungia ir vietiniai skalbimo miltelių pramonės atstovai, kurie technologijomis bei pažanga lygiuojasi su tarptautiniais gamintojais”, – sako Gediminas Rainys, Ūkio ministerijos sekretorius.
Apie tai, kaip pereiti nuo įprastų skalbiamųjų miltelių prie pažangesnių labiau koncentruotų produktų, skalbiklių pramonė teiks visuomenei informaciją per įvairias žiniasklaidos priemones. Informacinė kampanija „Mažiau skalbimo miltelių daugiau švaros” prasidės nuo balandžio 18 d. Ja bus siekiama didinti vartotojų sąmoningumą ir supažindinti su pasikeitusiais skalbimo milteliais, paaiškinant, kodėl šie pokyčiai reikalingi.
Kompaktiškus skalbimo miltelius žymės specialus „EuroCompact” logotipas. Rinkoje jie turėtų pasirodyti iki šių metų gegužės pradžios.
Projektas „Tausojantis skalbimas” tuo pat metu vyksta ir kitose Centrinės ir Rytų Europos šalyse, tarp kurių yra Lenkija, Latvija, Estija, Čekija ir kitos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.