Po pergalių teismuose pareigūnai darbdaviams grasina antstoliais
Nuo kovo pradžios kone kasdien šalies komisariatus pasiekia administracinių teismų sprendimai, kuriuose pareigūnams priteisiama 2002-2004 metais neišmokėta darbo užmokesčio dalis. Tačiau ne visi komisariatai skuba vykdyti teismų sprendimus ir tebelaukia aukščiausios valdžios garantijų, kad, perskirstant biudžetą, policijai bus skirta daugiau lėšų.
Teismų maratonas įsibėgėja
Kauno apskrities policijos ir kitų teisėsaugos darbuotojų profesinės sąjungos komiteto pirmininkas Algimantas Laukaitis teigė, kad Vyriausiajame administraciniame teisme jau yra patenkinti ir Kauno apskrities pareigūnų apeliaciniai skundai, kuriais jie siekė prisiteisti neišmokėto darbo užmokesčio dalį. Palankius sprendimus priima ir Kauno apygardos administracinis teismas, nors dar pernai policininkų skundai buvo atmetami, nes esą pareiškėjai turėjo anksčiau ginčyti įsakymus dėl indeksavimo koeficientų taikymo.
Po to, kai pernai gruodį Vyriausiasis administracinis teismas paskelbė, kad administravimo aktai negali užkirsti kelio reikalauti priteisti darbo užmokestį, nes tokią galimybę nustato įstatymai, vis daugiau pareigūnų kreipiasi į teismus.
Kaip jau ne kartą rašėme, pareigūnų atlyginimams 2002-2004 metais buvo taikomas indeksavimo koeficientas ir išmokamas mažesnis darbo užmokestis, nei priklauso už atliktą darbą. Tokias taisykles 2002 metais patvirtino Vyriausybė, nes valstybės ar savivaldybės institucijoms nepakako paskirtų lėšų darbo užmokesčiui mokėti. Tačiau Konstitucinis Teismas paskelbė, kad policininkams ir kitiems valstybės tarnautojams negali būti mokama už atliktą darbą mažiau, negu priklauso.
Skolos nevienodos
Algimantas Grušauskas, Kauno apskrities policijos ir kitų teisėsaugos darbuotojų profesinės sąjungos juristas, pastebėjo, kad, nepaisant teismuose pasiektų pergalių, tik nedaugeliui pareigūnų jau pavyko atgauti pinigus.
„Daug kas priklauso nuo komisariatų vadovų. Vieni sutinka iš karto išmokėti pinigus, o kiti prašo palaukti bent jau iki balandžio ar gegužės mėnesio. Be to, vienur skolos pareigūnams siekia 500-600 litų, o kitur jų prisikaupė po kelis tūkstančius”, – akcentavo profsąjungos atstovas.
Iš Kauno apskrities policijos komisariatų didžiausias skolas teks padengti Jonavos ir Prienų komisariatams, kurių darbuotojams teismai priteisia net iki 6 tūkst. litų dydžio neišmokėto darbo užmokesčio. Mažiausios finansinės pretenzijos gresia Kauno miesto vyriausiajam policijos komisariatui.
A.Grušausko žiniomis, kai kurie pareigūnai jau svarsto galimybę kreiptis į antstolius su prašymu išieškoti priteistas skolas, nes ne visi komisariatai skuba ieškoti lėšų atsiskaityti su darbuotojais.
Tik pagrasinę kreiptis į antstolius priteistus pinigus atgavo Panevėžio policininkai. Jiems praėjusią savaitę buvo sumokėta 40 tūkst. litų neišmokėtos atlyginimų dalies. Pasak Vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkės Laimutės Narkienės, profsąjunga pažadėjo kreiptis į teismo antstolius, kad skola būtų išieškota priverstine tvarka. Tokius ketinimus išgirdę Panevėžio policijos komisariato vadovai išmokėjo pinigus iš antrojo pusmečio darbo užmokesčio fondo.
Nežinia didina įtampą
Profesinės sąjungos atstovai akcentuoja, kad neaiškumas dėl to, kada bus išmokėti priteisti pinigai, kelia nemažos įtampos komisariatuose.
„Vieniems pareigūnams greitai grąžinti pinigai, o kitiems reikia laukti. Tai nėra gerai. Be to, buvo kalbama, kad policininkams, ir be teismų sprendimų, bus sumokėtos skolos, tačiau šis klausimas tebėra atviras. Iki šiol į teismus kreipiasi tik žemesnio rango pareigūnai, o vadovai nesiryžta žengti tokio žingsnio, nes reiktų ginčyti jų pačių pasirašytus įsakymus”, – kalbėjo A.Grušauskas.
Praėjusią savaitę generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius pareiškė, kad neišmokėtą atlyginimo dalį policininkams galima grąžinti tuojau pat, jei tik Vyriausybė garantuos, jog šios lėšos bus kompensuotos perskirstant biudžetą. Su tokiu prašymu jis kreipėsi į Vidaus reikalų bei Finansų ministerijas. Priešingu atveju policijai pritrūks pinigų išmokėti atlyginimus darbuotojams ketvirtą ketvirtį. Generalinis policijos komisaras nurodė komisariatų vadovams nebeskųsti pirmosios instancijos teismų sprendimų ir nedidinti bylinėjimosi išlaidų, nes Vyriausiasis administracinis teismas vis tiek priims pareigūnams palankius sprendimus. Be policininkų, bylas dėl darbo užmokesčio indeksavimo taip pat yra laimėję muitininkai, ugniagesiai.
Oficialiai skelbiama, kad valstybės skola Lietuvos policijos, prokuratūrų, savivaldybių, muitinių ir priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų darbuotojams siekia apie 250 mln. litų.