Medikų rankose – galimybė tęsti sportinę karjerą

Šiuo metu pasauliniuose sporto ortopedijos ir traumatologijos kongresuose diskutuojama, kokia turėtų būti sporto traumatologijos ateitis, kokios turėtų būti taikomos operacinės atkuriamosios minimaliai invazinės metodikos, kad labai greitai operaciniu būdu būtų galima atkurti suplyšusius kelio sąnario kryžminius raiščius, meniskus, sąnario kremzlę ar net išvengti šių traumų.

Tai susiję su vis didėjančia sporto komercializacija bei medicininių kompanijų dalyvavimu vystant naujas technologijas. Todėl atsiranda vis daugiau galimybių profesionaliems sportininkams greitai ir saugiai sugrįžti į buvusį fizinio aktyvumo lygį.

Taikomi naujausi metodai

Kauno medicinos universiteto (KMU) Ortopedijos ir traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijos sektorius pastaraisiais metais pradėjo taikyti pačius naujausius kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcijos metodus, kurie maksimaliai greitai ir saugiai padeda sportininkams atkurti buvusį fizinio aktyvumo lygį.

Šių procedūrų būtinumą diktuoja besikeičiantys fiziškai aktyvių žmonių poreikiai ir galimybės. Pavyzdžiui, priekinis kryžminis kelio sąnario raištis yra pagrindinis kelio sąnario stabilizatorius, jungiantis šlaunikaulį su blauzdikauliu bei neleidžiantis blauzdikauliui išnirti į priekį. Šiuolaikinis mokslas jau įrodė, kad negydyti šie pažeidimai turi įtakos tolimesnei sąnario funkcijai, didindami susidėvėjimo tikimybę.

Diagnostikai neretai tenka atlikti įvairius adaptuotus kelio sąnario ultragarsinius bei branduolių magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimus.

Padaugėjo sportinių traumų

Šiuo metu jau aišku, kad neužtenka vien tiktai sėkmingai atlikti operaciją. Būtina numatyti fiziologinius gijimo terminus bei dėsnius ir užtikrinti saugią, maksimaliai efektyvią reabilitaciją. Todėl sporto traumatologija neįsivaizduojama be šiuolaikiško (ląstelinio) požiūrio į problemą, nukreiptą į pacientų poreikius ir biologines organizmo galimybes, kurios yra labai didžiulės ir dar ne iki galo žinomos.

Daug vilčių teikia šiuo metu plačiai su gyvuliukais tyrinėjami genų inžinerijos būdu sukurti augimo-atkuriamieji faktoriai, kurie netolimoje ateityje bus sėkmingai pritaikyti žmogaus audinio atkūrimui.

8-15 metų vaikų priekinio kryžminio raiščio pažeidimai prieš keletą metų buvo neišsprendžiama problema, dėl kurios vaikas turėdavo baigti savo sportinę karjerą. Įvairių sporto šakų populiarėjimas ir plitimas Lietuvoje skatino vaikus anksti pradėti profesionalią sportinę karjerą. Dėl to neišvengiamai padidėjo sportinių traumų skaičius. Vaikų amžiuje, kai skeleto sistema dar auga, dėl jos zonų pažeidimo rizikos naudojant senas operacines metodikas, būdavo neįmanoma nepadarant žalos skeleto augimui atkurti kelio sąnario funkciją. Reikėdavo laukti, kol vaikas subręs.

Šiuo metu mokslininkai surado saugias biologines kryžminių raiščių rekonstrukcijos metodikas, kuriomis net ir vaikams, kurių skeleto sistema nesubrendusi, galima laiku atlikti operaciją, po kurios vaikas sugrįš į prieš pažeidimą turėtą fizinio aktyvumo lygį, nepadarant žalos sąnariui, o kaip tik išsaugant kelio sąnario meniskus ir kremzlę.

Šios operacijos yra vienos iš sudėtingiausių skeletiškai dar besivystančių vaikų sporto traumatologijoje. Pažeidus kaulų augimo linijas vėliau gali iškrypti kojos ašis.

Atlikta keliasdešimt sudėtingiausių operacijų

Dažniausiai kryžminis raištis plyšta staiga pakeitus bėgimo kryptį, pasukant blauzdą arba staiga sumažinus bėgimo greitį. Žmogus dažnai pajunta ar išgirsta tars pokštelėjimą, ir kelio sąnarys staiga ištinsta.

Deja, plyšęs kryžminis raištis kokybiškai nebeatauga. Tęsiant sportinę veiklą be kryžminių raiščių, tai yra su ne visai stabiliu ar nestabiliu kelio sąnariu, negrįžtamai pažeidžiami meniskai ir sąnario kremzlė.

Kauno medicinos universiteto Ortopedijos ir traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijos sektoriuje biologinės rekonstrukcinės metodikos sėkmingai taikomos nuo 2004 metų. Anksčiau po kryžminių raiščių rekonstrukcijų pacientus tekdavo raginti mankštintis, kadangi dėl pooperacinio skausmo jiems sunku būdavo judėti, lankstyti ar net remti koją per kelio sąnarį.

Dėl minimalaus invaziškumo po šiuolaikinių rekonstrukcijų pacientai anksti pasijaučia gerai ir juos reikia jau nebeskatinti mankštintis, o kaip tik pristabdyti. Efektą duoda ir išvystytos saugios anestezijos rūšys. Džiaugiamės, kad šios naujausios minimaliai invazinės metodikos patenkina didelį vaikų norą išsilaikyti pasirinktoje sporto šakoje ir dėl patirtos kelio sąnario traumos nenutraukti sėkmingai pradėtos karjeros. Šiuo metu jau yra atlikta keliasdešimt tokių sudėtingiausių biologinių kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcijų, po kurių visi vaikai tęsia savo sportinę karjerą.

Dažnai žmonės ignoruoja švelnius sąnarių skausmus, kuomet minimaliai intervencinis biologinis atkurimas visam laikui išspręstų progresuojančią sąnario ligą. Nemažai sąnarių traumų gydoma taikant ir neoperacinius metodus.

Biologinis sąnario raiščių, kremzlės, meniskų būklės įvertinimo bei atkūrimo metodas išlieka Kauno medicinos universiteto Ortopedijos ir traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijos sektoriaus prioritetu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Medikų rankose – galimybė tęsti sportinę karjerą"

  1. Erika

    Zmones!

    jeigu tik turite problemu su raisciais – operuokites ir nelaukite rimtesniu komplikaciju. Po operacijos (artroskopines) kelis greitai gyja ir vel galima normaliai judeti bei sportuoti.

  2. gydytojas reabilitologas

    tikrai kelis greitai negyja.Norint gristi i buvusi fizinio aktyvumo lygi galima ne greiciau 8-9 men.ir reikia ideti tikrai labai daug pastangu ir darbo.tikrai neskubekite operuotis,bandykite kuo tiksliau diagnuozuoti liga,nepasikliaukite vienu specialistu,ivertinkite jo kvalifikacija,kiek tai imanoma.ir stenkites gydyti judesiu ir operuotis tik isbandzius visas priemones.dr.Gudas tas specialistas ,kurio nuomone turi siai dienai reiksmingiausia reiksme trap lietuvos artroskopuotoju.manau jo kvalifikacija leidzia tiksliai diagnozuoti kelio pazeidimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.