Šiais metais Kauno apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija pradėjo patikrinimus, kurių metu stebima įmonių, atrinktų pagal lyginamuosius rezultatus, veikla.
Daugiausia dėmesio susilaukė tos įmonės, kurių duomenys pateikiami inspekcijai yra įtartinai maži, palyginti su analogiška veikla užsiimančiomis įmonėmis. Dauguma jų nedeklaruoja realios apyvartos, nurodo, kad jų darbuotojai dirba nevisą darbo dieną ir todėl gauna mažus, palyginti su kitomis tos šakos įmonėmis, atlyginimus.
Patekusių į kontroliuojamųjų sąrašą įmonių vadovams Kauno apskrities VMI išsiuntė įspėjamuosius laiškus, nurodydama atkreipti dėmesį į deklaruojamos veiklos rodiklius, pasižiūrėti, ar jie atitinka faktišką būklę, nes dažnai, vadovaujantis ekonomine logika, nesuprantama, kaip dirbant itin nerezultatyviai iš eilės keletą metų galima nebankrutuoti.
Beveik 70 procentų įmonių vadovų, gavusių įspėjamuosius laiškus, geranoriškai peržiūrėjo vykdomos veiklos rezultatus ir jų deklaruojami rodikliai padidėjo. Bet įmonės, kuriose situacija nesikeičia dėl nepaaiškinamų priežasčių, pradedamos kontroliuoti siekiant išsiaiškinti realias jų pajamas ir priklausančius valstybei sumokėti mokesčius.
Pagal atrankos būdu sudarytą sąrašą Kauno apskrityje didžiausias dėmesys skiriamas baldų gamybos, mėsos bei žuvies perdirbimo, viešojo maitinimo įmonėms, viešbučiams, poilsiavietėms, „Urmo” bazės teritorijoje esančioms mažmeninės prekybos įmonėms.
Prasidėjus patikrinimams, kurių metu visą mėnesį buvo stebimas darbo procesas, kai kurie darbdaviai bandė tikinti, jog yra žlugdomas jų verslas, nors vėliau dažniausiai pripažindavo, jog veiklos rezultatai pagerėjo.
Tikrinamose kavinėse lankytojų pagausėjo.
Iš viešojo maitinimo įmonių, kurių veiklos rodikliai kėlė įtarimų, balandžio mėnesį Kauno apskrities VMI Operatyvios kontrolės skyriaus darbuotojai patikrino 15, o gegužę – 3 kavines, restoranus, viešbučius ar poilsiavietes. Šių patikrinimų metu visą darbo laiką buvo stebima įmonių veikla, fiksuojami pažeidimai, kartu su Darbo inspekcija tikrinamas darbuotojų darbo laikas.
Kai kuriose įmonėse buvo nustatyta nerealiai mažos patalpų nuomos kainos (tokiais atvejais dažniausiai atsiskaitoma tarpusavyje). Taip pat buvo nustatyta maisto išvežiojimo į namus tvarkos pažeidimų. Dažnai penktadieniais ir šeštadieniais neapskaitomos pajamos ir sąnaudos už organizuojamus banketus. Patikrinimo metu pasitaikė gana daug atvejų kai darbuotojai nesilaikė nustatyto darbo valandų grafiko, nebuvo apibrėžta konkreti jų atsakomybė.
Mokesčių inspekcijos specialistai pateikė tikrinamų įmonių vadovams nemažai pastabų bei pasiūlymų dėl kai kurių grandžių darbo, parodė buhalteriams dėl skubos ar nežinojimo padarytas klaidas. Per tikrinimo laikotarpį tikrintų įmonių apyvarta padidėjo, kai kurių jose dirbančių darbuotojų atlyginimai taip pat buvo padidinti.
Virginija Vanagienė