Gyventojų noras skolintis nemažėja

Lietuvos būsto paskolų portfelio, pastaraisiais metais didėjusio po 80-90 proc., augimas šiemet kiek sulėtės, tačiau skolinimosi apimtys, nepaisant didėjančių palūkanų, kol kas neturėtų mažėti, prognozuoja analitikai.

„Manau, kad šiemet išduotų paskolų skaičius, jei rinkoje neįvyks drastiškų permainų, turėtų būti panašus į pernykštį, o pats būsto paskolų portfelis maksimaliai gali augti apie 40-50 proc.”, – sakė banko „Nord/LB Lietuva” vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis.

Tačiau, anot jo, šiuo metu Lietuvos būsto paskolų rinka yra labai sunkiai prognozuojama, todėl gali būti, kad rinkoje susiklosčius nepalankioms aplinkybėms, paskolų portfelio augimas gali būti ir ženkliai mažesnis.

SEB Vilniaus banko analitikai tikisi spartesnio būsto paskolų portfelio augimo – jų vertinimu, jis gali siekti iki 75 proc., o viena iš portfelio augimo priežasčių minimas ne tik besiskolinančių skaičiaus augimas, bet ir didėjantis vidutinės paskolos dydis.

„Pernai vidutinis paskolos dydis mūsų banke siekė apie 145 tūkst. litų, tačiau metų pabaigoje jis buvo jau apie 180 tūkst., o šiemet gali pasiekti ir 220-230 tūkst. litų. Taip pat manome, kad šiemet dar didės ir paskolas imančių gyventojų skaičius”, – sakė SEB Vilniaus banko Bankininkystės tarnybos direktorius Vytautas Sinius.

Tuo tarpu didėjančios palūkanų normos, anot jo, kol kas pastebimos įtakos skolinimosi augimo tempams neturi – dar sparčiau didėjant nekilnojamojo turto kainoms gyventojai siekia kuo greičiau įsigyti būstą.

Rinkos analitikai sutaria, kad Lietuvos būsto paskolų rinkos tendencijų prognozes apsunkina pats rinkos jaunumas, dėl kurio dažniausiai tenka remtis kitų šalių patirtimi, bei statistinių duomenų trūkumas.

„Pavyzdžiui, vienas iš tokių faktorių yra gyventojų migracija – gyventojų išvykimas į užsienį turėtų mažinti būsto paskolas ir slopinti kainų augimą, tačiau, kita vertus, kalbama, kad dalis gyventojų jau grįžta į Lietuvą ir uždirbtus pinigus investuoja į nekilnojamąjį turtą”, – teigė R.Rudzkis.

Anot jo, kokie yra šių procesų mastai, atsakyti neįmanoma, ir tai taip pat įneša netikrumo faktorių prognozuojant nekilnojamojo turto rinkos tendencijas.

Būsto paskolų portfelis Lietuvoje per 2005 metus išaugo 86,5 proc. (2,975 mlrd. litų) iki 6,415 mlrd. litų, o 2004 metais būsto paskolos šalyje išaugo 80 proc. (1,53 mlrd. litų ).

Tačiau, nepaisant spartaus skolinimosi apimčių augimo, būsto paskolų portfelis Lietuvoje, palyginti su kitomis regiono šalimis, išlieka viena žemiausių – sausio 1 dieną šios paskolos sudarė apie 9 proc. 2005 metų šalies BVP.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.