Nemokamai išgabenti iš namų nuodingas atliekas panevėžiečiai gali du kartus per metus.
Už pinigus tai galima daryti kasdien.
Sugedusio termometro norinti atsikratyti panevėžietė lankėsi ne vienoje tuo tarsi galinčioje užsiimti instancijoje, tačiau pagalbos niekur ir nesulaukė. „Kur man dėti nebereikalingą termometrą? – teiravosi PB skaitytoja. – Į konteinerį mesti ranka nekyla, juk visi žino, kad nuodingas gyvsidabris teršia aplinką, žaloja gamtą. O tai man, manau, ir daugeliui – ne vis tiek”.
Nors nei miesto Savivaldybėje, nei Priešgaisrinėje tarnyboje, nei vaistinėse niekas nepatarė, kur jai dėti nebeveikiantį termometrą, išeitis, pasirodo, yra. Tik reikia kiek palūkėti ir sekti spaudoje pasirodančią informaciją. Du kartus per metus bendrovės Panevėžio specialusis autotransportas Atliekų tvarkymo skyriaus darbuotojai iš gyventojų surenka visas nuodingas atliekas nemokamai.
Naikina Latvijoje
Pernai tokios akcijos vyko pirmą kartą. „Dabar kiekvieną pavasarį ir rudenį specialiu transportu važinėsime po miestą ir rinksime iš gyventojų nuodingas atliekas – tepalus, lempas, elementus, termometrus ir kitus nebereikalingus, į konteinerius negalimus mesti daiktus, – sako skyriaus viršininkas Gintautas Ulys. – Gegužės mėnesį spaudoje paskelbsime, kada ir kur atvažiuosime, pakviesime gyventojus pasinaudoti šia paslauga”.
Tiesa, gegužės mėnesio gyventojai gali nelaukti ir nuodingų atliekų atsikratyti anksčiau. Jos priimamos bendrovėje „Antraža”. Tačiau už jų priėmimą gyventojai privalo susimokėti. „Atliekų nemokamai priimti negalime, jas tenka vežti į Utilizacijos centrą Latvijoje ir gana brangiai mokėti už sunaikinimą. Pernai galimybę priimti atliekas, tarp jų ir termometrus, nemokamai turėjome ir tai darėme. Išlaidas mokėdavo Savivaldybė. Šiemet to nebėra”, – teigia bendrovės „Antraža” komercijos direktorius Andrius Kriukas.
Norintieji, kad bendrovė „Antraža” priimtų gyvsidabrį, už jo kilogramą turės sumokėti (be pridėtinės vertės mokesčio) 350 litų. Termometre esantis gyvsidabris palaidas nepriimamas – kartu su stiklu ar kita tara jis gali sverti apie 100 gramų. Gyvsidabris – itin nuodinga medžiaga, todėl už jo sunaikinimą tenka mokėti bene brangiausiai. Be jo, „Antraža” priima beveik visas gyventojų naudotas nuodingas medžiagas.
Surenka, bet neišveža
Sudužus termometrui ar iš kitur namuose atsiradus gyvsidabriui, jam surinkti galima pasikviesti Priešgaisrinės tarnybos pareigūnus. Kaip PB sakė tarnybos inspektorė Vilma Vaiginytė, į pagalbą ugniagesiai atskuba visada. Tačiau surinkto gyvsidabrio tarnybos pareigūnai neišsiveža – patys nežino, kur dėti. Surenka jį į stiklainį ir palieka šeimininkui.
Miesto savivaldybės Civilinės saugos bei Ekologijos skyrių darbuotojos sako, kad dėl nuodingų buitinių atliekų žmonės į Savivaldybę kreipiasi retai – tik vienas kitas. „Pernai būklė buvo geresnė – nuodingoms atliekoms surinkti buvo skirta lėšų. Šiemet to nėra”, – sako Civilinės saugos skyriaus vedėja Vilma Kartanaitė.
Ekologijos skyriaus vyriausioji ekologė Daiva Lukošiūtė vertina žmones, suprantančius, kad nuodingų atliekų kartu su kitomis šiukšlėmis į konteinerius mesti ir teršti gamtos negalima. Ji siūlo gyventojams pasinaudoti Atliekų tvarkymo skyriaus teikiama paslauga ir laiku atsikratyti nuodingų medžiagų.