Kovo 12 d. Turine (Italija) Lietuvos režisieriui Oskarui Koršunovui bus įteiktas Europos teatro sąjungos prizas už „Naująją teatro realybę”. Šis prestižinis apdovanojimas skirtas Europos teatre gimstančioms tendencijoms palaikyti. Kandidatus jai gauti vertina komisija sudaryta iš svarbiausių Europos festivalių atstovų bei žymiausių laikraščių kritikų. Šiemetinėje ceremonijoje taip pat bus apdovanoti anglų dramaturgas, Nobelio premijos laureatas Harold‘as Pinter‘is ir Orleano Nacionalinio choreografijos centro choreografas bei režisierius Joseph‘as Nadj‘is.
Europos teatro premija yra svarbiausias prizas Europoje, teikiamas teatro veikėjams ar teatrams, „prisidėjusiems prie tautų tarpusavio supratimą ir nuvokimą palaikančių kultūrinių renginių įgyvendinimo”. Premijos tikslas – skatinti dramos meno pažinimą ir jo sklaidą Europoje, stiprinant kultūrinius santykius ir sutvirtinant europinę sąmonę.
„Europos teatro premiją” 1986-87 metais įsteigė Europos Komisija ir Europos Taryba kaip bandomąją programą, kurią netrukus Europos Parlamentas ir Europos Taryba pripažino neeilinės kultūrinės reikšmės organizacija. Po poros metų greta Europos teatro premijos pradėtas teikti ir prizas už „Naująją teatro realybę”. Jis skirtas Europos teatre gimstančioms tendencijoms ir iniciatyvoms palaikyti. Šio apdovanojimo laureatams skiriama solidi piniginė premija. Kandidatai premijoms gauti ir nugalėtojai renkami dalyvaujant Europos teatrų sąjungai, Europos teatrų suvažiavimui, Tarptautinei teatro kritikų asociacijai ir Tarptautiniam Viduržemio jūros šalių teatrų institutui.
Dešimtosios Europos teatro premijos laureatu išrinktas žymus anglų dramaturgas, režisierius, poetas ir kino scenaristas Harold‘as Pinter‘is, neseniai gavęs Nobelio literatūros premiją. Aštuntoji „Naujosios teatro realybės” premija bus įteikta lietuvių režisieriui, OKT / Vilniaus miesto teatro vadovui Oskarui Koršunovui ir Orleano nacionalinio choreografijos centro choreografui bei režisieriui Joseph‘ui Nadj‘ui. Ankstesniais šio prizo laimėtojais yra tapę Anatolijus Vasiljevas, Giorgio Barberio Corsetti, Christoph‘as Marthaler‘is, Thomas Ostermeier‘is, Heiner‘is Goebbels‘as, Alain‘as Platel‘is, bei žymūs teatro kolektyvai. Iš lietuvių šį aukščiausią teatrinės visuomenės pripažinimą reiškiantį apdovanojimą prieš dešimtmetį buvo pelnęs tik Eimuntas Nekrošius.
Premijos įteikimo ceremonija vyks Turino mieste ir užbaigs penkias dienas (kovo 8-12 ) truksiančių renginių gausą, kurių stebėti susirinks teatro profesionalai iš viso pasaulio: kritikai, žurnalistai, atstovaujantys svarbiausioms žiniasklaidos priemonėms, akademikai, teatrų ir festivalių direktoriai. Jiems siūloma dalyvauti konferencijose, susitikimuose, pjesių bei spektaklių peržiūrose, seminaruose, skirtuose premijos laureatų darbų analizei.
Turine bus organizuoti vieši susitikimai su Joseph‘u Nadj‘u ir Oskaru Koršunovu. Kovo 9 ir 11 dienomis bus parodyti du Oskaro Koršunovo režisuoti spektakliai – naujausias jo kūrinys pagal brolių Presniakovų pjesę „Vaidinant auką” bei režisieriaus „vizitine kortele” tapęs Michailo Bulgakovo „Meistras ir Margarita”.
Praėjusių metų rugsėjį O. Koršunovo vadovaujamas Vilniaus miesto teatras XVI Europos teatro sąjungos festivalyje Carignano teatre Turino mieste pristatė ir tarptautinių festivalių favoritą – spektaklį „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džiuljetos istorija”.
Tarp kitų Europos teatro premijų įteikimo renginių – H. Pinter‘io simpoziumas, kuriame bus pristatyta paskutinio jo kūrinio „Nauja pasaulio tvarka” (New World Order) peržiūra (rež. Roger Planchon) ir dvi kitos Pinterio pjesės pastatytos Dublino Gate teatre (Airija).
Bus organizuoti susitikimai su keliais ankstesniais prizų laimėtojais – Luca Ronconi (Italija) ir Levu Dodinu (Rusija). Jų metu bus pristatytas dvikalbis „VIII Europos teatro premijos aktų” leidinys. Programoje numatyti debatai, pokalbiai prie apskrito stalo, kūrybinės dirbtuvės ir moksliniai seminarai, padėsiantys įsigilinti į Europos teatro problemas. Čia įvyks simpoziumas „Kritikos pabaiga?”, skirtas Tarptautinės teatro kritikų asociacijos 22-ajam suvažiavimui.
Europos teatro premijos įteikimas byloja, jog teatras yra glaudžiausiai susijęs su svarbiausiomis šiuolaikinės visuomenės problemomis. Tai yra teatro gyvybingumo požymis, sugebantis įgyvendinti jo kilniausią ir seniausią pilietinį vaidmenį.
Gedmano Kropio nuotrauka