Noras gerai pagyventi svetima sąskaita dviem buvusioms „Lietkabelio” bendrovės darbuotojoms 49 metų Ramutei Valužienei ir 58 metų Nadeždai Vaitelionienei buvo pražūtingas.
Per 6 metus R.Valužienė ir N.Vaitelionienė sugebėjo iš „Lietkabelio” pasisavinti per 208 tūkstančius litų.
Maždaug tokią pinigų sumą „Lietkabelis” išleidžia per mėnesį darbuotojų atlyginimams.
Nors laisvės nuteistosios ir neprarado, tačiau pinigus grąžinti joms teks su kaupu.
Įvykių, kuriuos narpliojo teisėsauga, metu R.Valužienė dirbo vadovaujančia bendrovės buhaltere, o N.Vaitelionienė – kasininke.
Moterys buvo kaltinamos joms patikėto didelės vertės svetimo turto pasisavinimu, dokumentų klastojimu bei jų panaudojimu.
R.Valužienei skirti 4 metai 6 mėnesiai nelaisvės. Pritaikius amnestiją (moteris augina nepilnametį sūnų), nuo neatliktos laisvės atėmimo bausmės ji buvo atleista.
Laisvės atėmimo vieton neteks vykti ir antrą invalidumo grupę turinčiai N.Vaitelionienei. Teismas ją nuteisė 4 metams laisvės atėmimo. Pritaikius amnestiją, bausmės laikas sumažėjo vienu penktadaliu. Tačiau dėl ligos nuo neatliktos bausmės ir ji buvo atleista.
Abiem nuteistosioms teks solidariai atlyginti „Lietkabeliui” žalą.
Teismas konstatavo, jog R.Valužienė buvo nusikalstamų veikų iniciatorė.
Bendrovės pateiktas 208 tūkst. 345 litų civilinis ieškinys buvo sumažintas 4 tūkst. 300 litų, nes tokią pinigų sumą nagrinėjant bylą teisme atlygino N.Vaitelionienė.
Nebaudžiamai moterys veikė iki 2000 metų liepos, kai patikrinus „Lietkabelio” kasą buvo pastebėta, jog mokėjimo žiniaraščiuose nurodytos neteisingos sumos.
Tardama paskutinį žodį R.Valužienė apgailestavo dėl to, kas įvyko.
„Gaila, kad klaidą supratau per vėlai. Reikėjo abiem su kolege pasakyti: užteks. Turiu darbą, stengsiuosi atlyginti „Lietkabeliui” patirtus nuostolius. Prašau skirti švelnesnę bausmę ir leisti užauginti nepilnametį sūnų”, – jaudindamasi vakar Panevėžio apygardos teisme kalbėjo R.Valužienė.
Grąžinti visą skolą žadėjo ir N.Vaitelionienė.
„Jei nebūtų suprastėjusi sveikata, nebūčiau dariusi lemtingo žingsnio. Niekada daugiau taip nepasielgčiau, jei kas nors pasuktų laiką atgal”, – tikino N.Vaitelionienė.
Nusikalstamos veikos padarytos nuo 1994-ųjų iki 2000-ųjų birželio 14 dienos. Iš viso per šį laikotarpį nustatyti 399 atvejai, kai ūkio ir komandiruočių išlaidos apskaitos registre buvo neteisėtai padidintos ir 208 tūkst. 345 litų suma nurašyta į gamybos sąnaudas.
Visais atvejais buvo veikiama pagal vienodą schemą. Buhalterė R.Valužienė klastojo buhalterinės apskaitos dokumentus, o kasininke dirbusi N.Vaitelionienė pagal juos išmokėdavo pinigus.
Buvo klastojami mokėjimo žiniaraščiai ir kasos išlaidų orderiai. Buhalterinės apskaitos dokumentuose ištaisius įrašus apie išmokamas pinigų sumas komandiruočių ir ūkio išlaidoms, jos buvo padidinamos.
Įrašius naują skaičių ar pertaisius senąją, išmokos padidėdavo, tačiau skirtumas atsidurdavo nesąžiningų darbuotojų kišenėse.
Kiekvieną mėnesį tokiu būdu sukauptas pinigų sumas, kurios siekdavo nuo šimto iki kelių šimtų litų, moterys pasidalydavo.
Darius Krasauskas
„Panevėžio rytas”