Galima gripo pandemijos – šios užkrečiamosios ligos paplitimo keliose šalyse ar net žemynuose – grėsmė paskatino Klaipėdos savivaldybės Ekstremalių situacijų valdymo centrą jau dabar sudaryti tarpžinybinę darbo grupę, idant būtų pasirengta pačiam blogiausiam visuotinės epidemijos scenarijui.
„Medikai turi tvarką, kaip organizuotų darbą pandemijos atveju, tačiau svarbu išspręsti ir ūkinius klausimus – kas laidotų mirusiuosius, kas koordinuotų ligonių srautus, galbūt reikėtų atidaryti laikinus stacionarus, – teigė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės bei medicininės karantininės apsaugos skyriaus vedėja Ona Sokolova.
– Be to, ir pandemijos atveju būtina užtikrinti žmonių socialinius poreikius, juk sirgtų visi – ir medikai, ir gaisrininkai. Pagalbos nebūtų iš kur laukti, nes žmonės sirgtų visoje šalyje”.
Sirgtų trečdalis Klaipėdos
Pasak Klaipėdos savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Janinos Asadauskienės, jau dabar prašoma, kad įstaigos pateiktų sąrašus tų žmonių, be kurių negalėtų dirbti, tad juos pirmiausiai reikėtų skiepyti.
Tas įstaigas, kurių veikla nėra gyvybiškai svarbi, pandemijos atveju būtų rekomenduojama uždaryti.
Pasak O. Sokolovos, prognozuojama, jog pandemijos atveju naująja gripo forma susirgtų per 30 procentų klaipėdiečių, kai tuo tarpu dabar siaučiant gripo epidemijoms suserga vos 4 procentai žmonių.
„Tad per savaitę susirgtų per 20 tūkst. žmonių. Nesunku įsivaizduoti, koks darbo krūvis tektų medikams ir kokia tai būtų ekstremali situacija, nes medicininė pagalba turėtų būti suteikta labai greitai – per 48 valandas.
Guodžia tai, kad Lietuva greičiausiai nebus pirmoji šalis, iš kur kils pandemija, gal iki tol, kol iki mūsų ateis liga, jau bus išrasta ir vakcina”, – svarstė O. Sokolova.
Bijo naujo viruso
Žinia, baiminamasi, kad gripo pandemija (užkrečiamosios ligos paplitimas keliose šalyse ar žemynuose; visuotinė epidemija) pasaulyje gali kilti tuomet, kai paukščių gripas susimaišys su žmonių gripu ir taip atsiras naujas virusas.
„Prognozuojama, kad pandemija bus, tik neaišku kada. Teigiama, kad ji gali prasidėti staiga, bet kuriuo metų laiku, ir po visą pasaulį išplisti per kelias savaites”, – pasakojo O. Sokolova.
Pasak jos, žmonės turėtų stiprinti imuninę sistemą ir laikytis higienos. Esą pandemijos atveju reikšmės turėtų net elementarus rankų plovimas.
„Iš tikrųjų žmonės turėtų elgtis taip pat, kaip ir dabar susirgę gripu. Stengtis neplatinti viruso ir kuo skubiau kreiptis į medikus”, – sakė O. Sokolova.
Vienintelė priemonė – naikinimas
Tuo metu su pavasarį grįžtančiais paukščiais galimos paukščių gripo epidemijos laukiama ramiau.
Pasak Klaipėdos miesto maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Virginijaus Gailiaus, jau buvo ir dar planuojamos ne vienos pratybos, kaip reikėtų elgtis, jei naminiai paukščiai pradėtų sirgti gripu.
„Vienintelė profilaktinė priemonė tokiu atveju – paukščių sunaikinimas. Žinoma, dėl to labai nukentėtų pramonė. Klaipėda yra specifinis miestas, nes neturime nė vieno paukštyno. Bet mieste turime 120 gyventojų, kurie laiko paukščius. Apklausų metu paaiškėjo, kad net 99 procentai žmonių žino, kas yra paukščių gripas. Gal ne visi žino, kas yra šalies prezidentas, bet apie paukščių gripą išmano visi. Tačiau tikėkimės, kad Lietuvoje jo gali ir nebūti”, – pasakojo V. Gailius.
Edita Užkuraitė