Panašiai kaip ir turguje, parduotuvėje maisto prekes perkantys pirkėjai kai kurių gali ir paragauti.
Kartais ragauti maisto produktus netgi skatina patys prekybininkai.
Tačiau higienistai įspėja, kad ragauti maistą parduotuvėje ir turguje yra nehigieniška. Ateityje galimybių paragauti maisto prekes Lietuvoje mažės. Jau nuo šių metų pagal naująsias higienos normas parduotuvių savitarnos skyriuose pardavinėjamos prekės privalo būti tik supakuotos.
Įsiberia į kišenę
Ne vienas pirkėjas, nesugalvodamas, kokių riešutų ar vynuogių pirkti, ima ir jų paragauja.
Pakalbinti didžiųjų prekybos centrų atstovai tvirtino, kad paragauti prekių niekas nedraudžia, tačiau tai daryti reikėtų saikingai.
Parduotuvių tinklo „Iki” Klaipėdos regiono valdytojas Gintautas Jazokas žadėjo, kad dėl produkto paragavimo parduotuvės apsaugos darbuotojai tikrai nieko nesakys ir kliento neišvarys. „Produktus ragauti galima, bet ne privalgyti. Pasitaiko klientų, kurie į kišenę įsiberia saują riešutų ir vaikštinėdami po parduotuvę juos valgo.
Tokius pirkėjus sudrausminame”, – pasakojo G.Jazokas.
Pašnekovas sakė, kad kai kuriais atvejais „Iki” parduotuvėse netgi siūloma paragauti vieno ar kito produkto. Vaisių ir daržovių skyriuose būna ir produktų ragavimui skirtos vietos.
Problema – „skaitykla”
G.Jazokas prisipažino, kad ne ragautojai kelia jiems didžiausių problemų, o tie, kurie mėgsta tikrinti prekes ir pažeisti jų pakuotes. Ypač paaugliai mėgsta praplėšti skaitmeninių vaizdo bei garso kompaktinių diskų, kompiuterinių žaidimų pakuotes ir pasižiūrėti, kas yra viduje. Moterys taip pat neretai praplėšia pėdkelnių pakuotę, kad patikrintų jų kokybę, tačiau perka kitą – nepraplėštąją.
Siekiant išvengti pakuočių gadinimo, „Iki” parduotuvėse pateikiami kai kurių prekių pavyzdžiai.
„Pirkėjai mėgsta ne tik ragauti, praplėšti pakuotes, bet ir tuose skyriuose, kur pardavinėjama spauda, įrengti „skaityklą”. Skaityti spaudos parduotuvėse mes nedraudžiame, deja, paskaitytų laikraščių ir žurnalų kiti pirkėjai nenori pirkti ir tokias prekes tenka nurašyti”, – pasakojo parduotuvių tinklo „Iki” Klaipėdos regiono valdytojas.
Įrodo, kad valgoma
Bendrovės „Norfos mažmena” atstovas spaudai Darius Ryliškis sakė, kad ragauti maisto produktus parduotuvėse leidžiama ne tik tada, kai organizuojamos specialios degustacijos, bet ir kai prekė yra neišvaizdi, o pirkėją reikia įtikinti, kad ji – valgoma.
D.Ryliškis teigė, kad niekam neužklius žmogus, kuris suvalgys vieną vynuogę, kad apsispręstų, pirkti visą kekę ar ne. „Tačiau jeigu žmogus pernelyg įninka ragauti, tada į tai reaguojame. Dažniausiai taip „papietauti” į parduotuves ateina vaikai”, – pastebėjo pašnekovas.
Duotų ir pyrago
Bendrovės „VP Market” atstovė ryšiams su visuomene Viktorija Jakubauskaitė mano, kad ragavimas ragavimui nelygus.
„Dėl vieno kito riešuto niekas nieko nesakys. Pirkėjams leidžiame paragauti „Maxima” parduotuvėse prekiaujamų mišrainių ir salotų. Pardavėjos galima paprašyti duoti paragauti ir sveriamo pyrago. Tačiau ragauti galima ne visas prekes. Kaip atrodytų, jeigu žmonės pradėtų ragauti, pavyzdžiui, persikus?” – klausė bendrovės „VP Market” atstovė.
V.Jakubauskaitė sakė, kad nors ragauti maisto produktų niekas nedraudžia, tačiau to ir neskatina. Nes jeigu visi pirkėjai, kurių didesniuose prekybos centruose per dieną apsilanko tūkstančiai, pradėtų ragauti prekes, tai parduotuvėms atneštų nuostolių.
Paiso higienos
Prekybos centruose „Rimi” neapsisprendžiantys, kokį maisto produktą pirkti, taip pat jo gali paragauti.
„Mūsų prekybos centruose ir mėsos gabalėlį atpjaus, ir mišrainės įdės į indelį pasiūlydami paragauti, jei pirkėjas neapsisprendžia, kokį produktą išsirinkti. Taip pat mes rengiame specialias degustacijas, kad pirkėjai galėtų susipažinti su norimo pirkti produkto skoniu”, – pasakojo bendrovės „Rimi Lietuva” atstovė ryšiams su visuomene Raminta Stanaitytė – Česnulienė.
Pašnekovė tvirtino, kad, laikantis higienos normų, parduotuvėse „Rimi” ragauti vaisius ir saldainius draudžiama. Tačiau patikrinti, ar verta pirkti riešutus, galima. „Dėl vieno paragauto riešuto tikrai apsauga neatbėgs, tačiau jei bus valgoma saujomis, tyčia pažeidžiama gamybinė gaminio pakuotė, galima sulaukti ir parduotuvės apsaugos dėmesio”, – aiškino bendrovės „Rimi Lietuva” atstovė.
Teiraujasi apie skonį
R.Stanaitytė – Česnulienė teigė, kad maisto produktų ragautojų jų parduotuvėse nėra daug.
„Pagal dabar Lietuvoje galiojančius Europos Sąjungos reikalavimus dauguma riešutų ir džiovintų vaisių yra supakuoti arba laikomi tokiose talpose, kad jų ragauti beveik neįmanoma. Neretai apie produkto skonį pirkėjai teiraujasi pardavėjų. Tačiau, rinkdamiesi mėsos produktus ir mišraines, žmonės linkę pasikliauti savo skonio receptoriais ir vis dažniau prašo jų paragauti. Mes mielai suteikiame tokią galimybę”, – sakė pašnekovė.
Pirkėjų, kurie pažeistų ir ne maisto produktų pakuotes, kad sužinotų apie jų išvaizdą ir savybes, „Rimi” prekybos centruose taip pat pasitaiko, bet tai nėra dažnas reiškinys.
Turi būti supakuoti
Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gydytoja higienistė Jūratė Mačiulienė sakė, kad ragauti maisto produktus parduotuvėse nėra higieniška, nes vaisius ir daržoves reikia plauti.
„Čiupinėti maisto produktus parduotuvėse taip pat nėra gerai. Todėl nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojusiose naujose higienos normose nurodyta, kad savitarnos skyriuose parduodami maisto produktai neturi turėti tiesioginio kontakto su pirkėju. Jie privalo būti supakuoti. Nuo šiol draudžiama, kaip anksčiau, pardavinėti silkę arba raugintus agurkus iš kibirėlių arba statinių. Naujose normose ypač pabrėžiama, kad draudžiama prekiauti kiaušiniais ne pakuotėse”, – informavo gydytoja higienistė.
Giedrė Balčiūtė