Seimo nariai tikisi, kad, sumažinus PVM bilietams į kultūros renginius ir sporto varžybas, mažės jų kaina, tačiau organizatoriai papildomas pajamas ketina investuoti į pramogų kokybę
Vakar Seimas sumažino PVM bilietams į kultūrinius ir sporto renginius, tačiau daugelio naktinių klubų, teatrų ar renginių organizavimo kompanijų vadovai abejoja, ar bilietai gerokai pigs. Jie sako, kad, PVM tarifą sumažinus 13 proc. punktų, gaunamas papildomas pajamas rengėjai bus linkę išleisti pramogų kokybei gerinti bei menininkų ar sportininkų atlyginimams.
Tuo tarpu pataisas siūlę Seimo nariai vylėsi, kad PVM lengvata paskatins mažinti bilietų kainas, kartu suteikiant galimybę juos įsigyti mažesnes pajamas gaunantiems žmonėms.
Naudinga abiem pusėms
Daugelis renginių organizatorių laukė tokio Seimo sprendimo, todėl vakar ypatingos skubos tvarka parlamentas leido taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą bilietams į teatrus, koncertus ir kitus kultūrinius bei sporto renginius.
Už tai numatančias Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko „darbiečio” Jono Liongino parengtas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas balsavo 83 Seimo nariai, o 4 parlamentarai susilaikė.
„Tikiuosi, kad, sumažinus PVM tarifą, turėtų sumažėti ir bilietų kainos. Dabar periferijoje pustuštės salės, nes žmonės neįperka bilietų”, – sakė J.Lionginas. Parlamentarų prognozėmis, bilietai turėtų pigti bent 10 proc.
Jo teigimu, PVM tarifą sumažinus 13 proc. punktų, verslininkai bus paskatinti mažinti bilietų kainas, kad juos galėtų įsigyti daugiau žmonių. „Tai bus naudinga abiem pusėms – verslas gaus daugiau pajamų, o gyventojai pamatys daugiau renginių”, – įsitikinęs J.Lionginas
Pasak J.Liongino, Latvijoje yra „nulinis” PVM tarifas bilietams, Estijoje – 5 proc., Lenkijoje ir Čekijoje – po 7 proc. PVM tarifas bilietams į kultūros ir sporto renginius.
Mažinti kainų nėra galimybės
Patys teatrų, naktinių klubų ir koncertų rengėjai, regis, neskubės mažinti bilietų kainų. Lankomiausiu miesto teatru laikomas Kauno valstybinis muzikinis teatras nesiskundžia žiūrovų stoka. Ypač gruodį sunku gauti bilietų į teatro rodomus spektaklius.
Kauno valstybinio muzikinio teatro rinkodaros vadovė Lina Stankevičiūtė sako, kad kol kas nėra sprendimo, kaip reaguoti į priimtas įstatymo pataisas, tačiau pripažįsta, kad laukti pigesnių bilietų nederėtų. „Kiekvienas papildomas litas – tik į naudą. Pats brangiausias bilietas į eilinį spektaklį – 25 litai. Daugiau sumažinti kainų nėra galimybių, ir iki šiol taikėmės prie kauniečių poreikių”, – sakė teatro rinkodaros vadovė.
Ji prognozuoja, kad papildomas pajamas teatras panaudos kultūros įstaigos išlaikymui. „Iš bilietų tikrai nepragyventume, tačiau galėsime daugiau lėšų skirti spektaklių statymui”, – sakė L.Stankevičiūtė.
Nemokėjo ir iki šiol
Iki šiol PVM buvo neapmokestinamos tik tos kultūros paslaugos, kurias teikia pelno nesiekiantys juridiniai asmenys. PVM lengvatą turėjo ir Kauno valstybinis dramos teatras. Iš esmės beveik analogiškos lengvatos taikymas ir kitiems teatrams, anot Kauno valstybinio dramos teatro vadovės Inos Pukelytės, leis pasitempti ir kitoms kultūros įstaigoms.
„Pinigai, kuriuos sutaupydavome, suteikdavo galimybę statyti naujus spektaklius. Galbūt dabar tai galės daryti ir, pavyzdžiui, Mažasis teatras, kuris iki šiol per metus įstengdavo pastatyti vos vieną premjerą”, – prognozavo puikia kultūros vadybininke laikoma I.Pukelytė.
Ji nemano, kad konkurencinėje kovoje pablogės iki šiol pridėtinės vertės mokesčio nemokėjusių teatrų situacija. „Daugelis ir taip blogai gyvena. Manau, tai tik pagerins kitų teatrų padėtį”, – įsitikinusi Kauno valstybinio dramos teatro vadovė.
Žvaigždžių pasirodymai – 7 proc. pigiau
Viena didžiausių šalies koncertų organizavimo bendrovė „Makrokoncertas” sveikina tokį Seimo sprendimą, tačiau bilietus ketina piginti tik sausio pabaigoje. „Kiti koncertai jau suplanuoti, nustatytos bilietų kainos, todėl pokyčių teks laukti iki kito sezono, kuris paprastai startuoja sausio pabaigoje”, – sakė „Makrokoncerto” ryšių su visuomene vadovė Inga Grigaliūnaitė.
Vėliau bendrovė bilietus ketina piginti vidutiniškai 7 procentais. „Tokiu būdu norime suteikti naudą ir žiūrovams, ir bendrovei. Papildomos pajamos leis planuoti kokybiškesnius renginius”, – sakė „Makrokoncerto” atstovė.
Bilietai į šios bendrovės renginius paprastai kainuoja nuo 60 iki 150 litų. „Suprantame, kad brangiausius bilietus perkančiam žmogui keliolika litų nėra dideli pinigai, tačiau vis tiek – ne iš kišenės”, – įsitikinusi I.Grigaliūnaitė. Ji prognozuoja, kad lengvata suaktyvins koncertų rengimo verslą.
Į klubą – už tą pačią sumą
Tuo tarpu Kauno naktiniuose klubuose permainų nederėtų laukti. Ir iki šiol bilietai į miesto naktinio pasilinksminimo vietas gerokai pigesni nei sostinėje. Kainos svyruoja nuo 10 iki 25 litų. Esminius sprendimus Kauno naktinių klubų vadovai priims artimiausiu metu, tačiau daugelis prognozuoja, kad bilietai pigti neturėtų.
Vieno populiariausio miesto naktinio klubo „Oazė” vadovė Smiltė Mažūnienė sako, kad ir dabar bilietai nėra brangūs, ypač nuolatiniams klientams. „Esame linkę už papildomas lėšas kviesti brangesnius atlikėjus ar šokėjus. Galbūt pavaišinti klubo svečius”, – svarstė „Oazės” naktinio klubo vadovė.
Ji įsitikinusi, kad klubo lankytojai nepajus, kai jų kišenėje atsiras keliais litais daugiau. „Tačiau klube gauta papildoma paslauga ar nemokamas gėrimas pagerins jo nuotaiką ir padidins lojalumą”, – sakė A.Mažūnienė.
Už klube rengiamus koncertus lankytojai moka taip pat 15 litų. Renginiai paprastai būna anšlaginiai, todėl ir jų atpiginti nesirengiama.
Pajamos – žaidėjo išlaikymui
Arvydas Sabonis buvo vienas įstatymo pataisų iniciatorių, todėl A.Sabonio „Žalgirio” krepšinio centro valdybos pirmininko pavaduotojas Gediminas Navikauskas palankiai vertina įstatymo pataisas. „Tai bus didžiulė finansinė paspirtis visam klubui”, – tikino G.Navikauskas.
Tačiau „Žalgirio” aistruoliai, už bilietus į Eurolygos varžybas mokantys nuo 25 iki 70 litų, neturėtų džiūgauti: G.Navikauskas negali pažadėti, kad bilietai pigs. „Nenoriu žadėti, nes bilietų kainos priklauso nuo rinkos sąlygų. Jei bus paklausa, bilietų kainos gali išlikti tokios pačios, juk halė nėra guminė”, – sakė G.Navikauskas.
Jis neįvardijo konkrečių skaičių, kiek papildomų pajamų gaus „Žalgirio” klubas, tačiau, anot jo, tokios sumos užtektų vieno ne itin aukštos klasės žaidėjo išlaikymui.
Remigijus Jurgelaitis