Prieš lemiamą mūšį – be užtarėjo

Kauno policija neteko pagrindinio užtarėjo įtarimais apaugusiuose turto mainuose su privačia įmone. Šiandien Vyriausybės posėdyje vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius negins siūlomo sandėrio, po kurio valstybė gali patirti milijonų litų žalą. „Tegu savo poziciją apgina policijos vadovai”, – sakė jis.

Neseniai paaiškėjo, kad daugiau kaip prieš du mėnesius Kauno miesto vyriausiasis policijos komisariatas (VPK) su verslininkais sudarė preliminarią mainų sutartį, nors Vyriausybė dar nieko nebuvo nusprendusi.

Sandoris pasėjo įtarimų

„Kauno diena” rašė, kad Kauno miesto VPK bando sudaryti abejotiną sandorį. Siekiama komisariatui priklausančias automobilių remonto dirbtuves miesto centre, Miško gatvėje, ir pastatų likučius prestižinėje vietoje Žaliakalnyje perduoti bendrovei STV. Mainais policija gautų 12 km nuo centro Domeikavoje jau įrengtas dirbtuves, kur ir įsikurtų pareigūnų autoparkas.

Pastatai Radvilėnų plente ir Miško gatvėje įvertinti 995 tūkst. Lt. Tuo tarpu STV siūlomi statiniai – 970 tūkst. Lt. Tačiau kartu su pastatais STV įgytų pirmumo teisę iš valstybės išsinuomoti žemę, nors, pagal įstatymus, keičiant turtą, jo skirtumas negali viršyti 5 proc. vertės. Suformuotų sklypų plotai, kurių atsisakytų policija, net 8 kartus yra didesni nei sklypas Domeikavoje.

Kauno policijos vadovas Algirdas Kaminskas dar kartą patvirtino, kad pastatų mainai yra lygiaverčiai, tuo tarpu STV direktorius Otilijus Pajaujis tik užvakar į mainomas patalpas įsileido „Kauno dienos” žurnalistus. Iki šiol bendrovė vengė viešumo.

Premjeras nori tiesos

Praėjusią savaitę Vyriausybės posėdyje G.Furmanavičius pateikė nutarimo projektą dėl Kauno VPK turto mainų su bendrove STV. Tačiau, perskaitęs publikaciją „Kauno dienoje”, premjeras Algirdas Brazauskas suabejojo, ar iš tiesų valstybė nepatirs nuostolių.

Maža to, kitą dieną G.Furmanavičiui teko aiškintis ir Seime per Vyriausybės valandą, kodėl apskritai nutarimo projektas pasiekė Vyriausybę.

„Teikėte projektą, kurio logiškai negaliu suprasti”, – ministrui sakė Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Ačas. Jo įsitikinimu, mainuose visiškai neįvertinti mainomų sklypų dydžiai. „Policija užmiestyje gauna 29 arus, kurių vertė 2003 m. kainomis siekia 62 tūkst. Lt, tuo tarpu atiduodamų sklypų dydis siekia 2,31 ha prestižinėse Kauno vietose. Jų rinkos vertė 2003 m. valstybės įmonės Registrų centro duomenimis – 2,24 mln. Lt”, – sakė R.Ačas.

Ministras jau šalinasi mainų

R.Ačo žodžiais, „G.Furmanavičius pripažino, kad planuojamame sandoryje yra neaiškumų”. Juolab kad, nekilnojamojo turto ekspertų vertinimu, Žaliakalnyje esančių sklypų rinkos vertė siekia 2,6-6,0 mln. litų, o sklypas Miško gatvėje vertinamas 0,5-1 mln. Lt. Vyriausybei palaiminus sandėrį, valstybei kiltų pavojus prarasti kelis milijonus litų.

Kad padėtų ministrų kabinetui apsispręsti, „Kauno diena” pateikia naujų detalių. Užvakar dienraštis išsiaiškino, kad dar spalio 5 d. Kauno VPK vadovas ir STV direktorius pasirašė išankstinę sutartį dėl pastatų mainų. Sutartyje STV įsipareigoja įvykdyti būtinas sąlygas: pastatyti nuotekų valymo įrenginius, aptverti teritoriją 2 m aukščio mūrine tvora, įrengti signalizaciją, praplėsti lengvų konstrukcijų sandėlį. Šiuos trūkumus dar anksčiau konstatavo speciali Policijos departamento komisija.

Ministras G.Furmanavičius prisipažino nežinojęs apie preliminarią mainų sutartį. „Apie ją nieko nežinojau. Bet atmetu bet kokias sąsajas su minėtais mainais, nes nenoriu būti apkaltintas neaiškiais interesais. Tegu policijos vadovai Vyriausybės posėdyje apgina savo poziciją”, – „Kauno dienai” sakė G.Furmanavičius.

Šiandien ministrų kabinetui mainų klausimą turėtų pristatyti policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius ir Kauno VPK vadovas A.Kaminskas.

Suabejojo daugiau parlamentarų

Abejonės dėl sandorio išjudino ir Tėvynės sąjungos lyderius. Rasa Juknevičienė, kiti parlamentarai, išrinkti Kaune, užvakar kalbėjosi su Kauno VPK viršininku. „Jis neužsiminė apie preliminarią sutartį su STV”, – sakė Seimo narys Kazimieras Starkevičius.

Kaune išrinkti konservatoriai, tarp kurių dar yra Rimantas Dagys, Vincė Vaidevutė Margevičienė, Vida Čigriejienė, Rytas Kupčinskas ir Arimantas Dumčius, išplatino kreipimąsi į Vyriausybę. Politikai abejoja mainų tikslingumu ir skaidrumu.

„Turto vertintojų nuomone, policijos atsisakomų pastatų ir sklypų vertė siekia apie 20 mln. Lt”, – teigiama pareiškime. Kartu Vyriausybė raginama skirti lėšų Kauno VPK, kad policija galėtų pastatyti ir įrengti naujas automobilių remonto dirbtuves.

Pastatais apsimainyti Kauno VPK siekia nuo 2003 m. Būtent tų metų kovo – balandžio mėnesiais policija panaudos sutartimi 50 metų gavo valdyti turtą Radvilėnų plente.

Patalpos atrodo tvarkingai

STV direktorius O.Pajaujis užvakar „Kauno dieną” jau įsileido į patalpas, kurias siūlo policijai. Pavakary buvusiame „Renault” aptarnavimo centre vyko darbas. Remontininkai taisė keliolika automobilių. Tarp jų buvo ir Kauno rajono policijai priklausanti tarnybinė mašina su švyturėliais. Dirbtuvėse yra penki keltuvai ir dvi apžiūros duobės. Tiesa, įranga nėra nauja. „Pagal susitarimą turėtume patobulinti šildymo sistemą, atlikti kitus darbus”, – sakė O.Pajaujis.

STV vadovas nepasakė, kiek įmonei teks papildomai investuoti lėšų policijos norams įgyvendinti. STV valdomas turtas neatrodo labai nusidėvėjęs ir iš esmės į Domeikavą perkelti Kauno VPK autoūkį būtų galima nors ir šiandien. Tačiau, O.Pajaujo teigimu, bendrovė nesutiktų mainytis turtu, jei Kauno VPK pasiūlytų tik Miško gatvėje esančias automobilių remonto dirbtuves. Prie jų priskirto sklypo dydis siekia 27 arus. O.Pajaujis davė suprasti, kad sklypą Radvilėnų plente bendrovė panaudotų daugiabučiams statyti.

Kauno VPK vadovas tikino nepažįstąs O.Pajaujo, nes su juo dar nebuvo susitikęs.

Nežinomybė įgriso

Policijos ir privačios bendrovės ketinamų atlikti mainų istorija atskleidė gilią duobę teisės aktuose. Pagal dabar galiojančią tvarką, policija ar kita valstybės įstaiga valdomą turtą gali parduoti tik per Turto fondą. Gautos lėšos patektų tiesiogiai į valstybės biudžetą. „Tokiu atveju pinigus tiesiog atiduotume į biudžetą, o juos susigrąžinti būtų labai sunku”, – sakė Kauno VPK komisaras A.Kaminskas.

G.Furmanavičiaus teigimu, Vyriausybė šiuo metu jau rengia supaprastintą turto pardavimo tvarką, kad „lėšos nukeliautų ten, kur turtas parduodamas”.

„Tegu Vyriausybė pagaliau nusprendžia, ar mainams ji pritaria, ar ne. Mane patenkins bet koks sprendimas. Aš tenoriu, kad pas mane žmonės nedirbtų klaikiomis sąlygomis”, – sakė A.Kaminskas.

Komisaras teigė, kad būta ir daugiau siūlymų dėl mainų, tačiau STV variantas – palankiausias.

Mainytis norėtų ir sostinė

Akivaizdu, kad Miško gatvėje esančiose Kauno VPK dirbtuvėse sąlygos 20 darbuotojų yra iš tiesų baisios. Nepalanki turto pardavimo tvarka užkerta kelią gauti lėšų naujoms statyboms.

A.Kaminsko teigimu, Kauno VPK metinis biudžetas siekia apie 47 mln. Lt, bet didžioji dalis lėšų panaudojama pareigūnų atlyginimams išmokėti.

Pasak Vilniaus miesto VPK vadovo Sigito Metelicos, ir sostinėje atsiranda verslininkų norinčių, apsimainyti su policija patalpomis. „Mainų patirties kol kas neturime, bet į mus jau buvo kreipęsi verslininkai, kurie norėtų, pavyzdžiui, pastatyti pastatą, o mainais gauti dalį sklypo”, – prisiminė S.Metelica.

Jo nuomone, valstybė galėtų parduoti dalį policijai nereikalingų pastatų, bet už gautas lėšas turėtų pastatyti naujus. Tačiau turto pardavimo tvarka šiuo metu nepalanki valstybės įstaigoms.

Gediminas Stanišauskas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.