Panevėžio apskrities viršininko pavaduotoja Zita Kukuraitienė, gelbėdama savo ir savo vyro reputaciją, viešai apsimelavo.
Maža to. „Panevėžio rytas” išsiaiškino, kad aukšta valdininkė, įdarbinus jos vyrą į apskričiai pavaldžią įstaigą vienu iš vadovų, supainiojo viešuosius bei privačius interesus.
Vyrą atleido kiek kitaip
Praėjusią savaitę „Panevėžio rytui” Z.Kukuraitienė teigė, kad jos vyras Vytautas apskričiai pavaldžioje „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio” viešojoje įstaigoje ėjo ne vadovaujamas pareigas ir iš darbo prieš dvejus metus išėjo savo iniciatyva.
Tačiau tai buvo netiesa.
Išaiškėjo, kad jokių mokslų nebaigęs ir tik vidurinį išsilavinimą teturintis Vytautas Kukuraitis, vos tik nuėjęs dirbti į siaurojo geležinkelio įstaigą, iš karto gavo ūkio skyriaus viršininko pareigas.
V.Kukuraičio atlyginimas buvo vienas iš didžiausių – bene antras po įstaigos direktoriaus.
Iš darbo V.Kukuraitį įmonės vadovas Žydrūnas Kvedaras atleido ne jo paties prašymu, o mažinant etatus.
Z.Kukuraitienės vyras buvo atleistas iš pareigų ne prieš dvejus metus, o pernai.
Buvęs vadovas atskleidė tiesą
Žinias apie tai, kaip buvo įdarbintas V.Kukuraitis, „Panevėžio rytui” patvirtino ir buvęs „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio” įmonės vadovas Gediminas Stonys.
Į žurnalistės klausimą, ar Z.Kukuraitienės vyras buvo įdarbintas jo žmonos – apskrities viršininko pavaduotojos iniciatyva, buvęs vadovas pirmiausia atsakė pasiūlymu spaudai pačiai apie tai spręsti.
Pasakius, kad redakcija turi faktų, jog Z.Kukuraitienė pasirūpino savo vyro įdarbinimu jai pavaldžioje įstaigoje, G.Stonys patvirtino, jog taip ir buvo.
„Taip”, – aiškiai pasakė į telefono ragelį Taline dabar viešintis buvęs „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio” vadovas.
G.Stonys teigė, kad jam, vos tik nuėjus vadovauti šiai įstaigai, iš apskrities buvo gautas nurodymas įdarbinti tiek V.Kukuraitį, tiek ir naują buhalterę.
Kadangi savaime buvę aišku, jog nepaklusti – tai reiškia – patekti į valdžios nemalonę, G.Stonys teigė vykdęs nurodymus nediskutuodamas.
„Kalbėdavo tokiu tonu, kad viską, ką nurodydavo, vykdydavau”, – sakė jis.
V.Kukuraitis gavo pareigas, kurių iki tol įstaigoje nebuvo. Paklaustas, ar šios pareigos buvo sukurtos specialiai dėl V.Kukuraičio, pašnekovas tai patvirtino.
„Taip. Iki tol tokio etato – ūkio skyriaus viršininko – nebuvo”, – prisiminė buvęs vadovas.
Paklaustas, ar V.Kukuraičiui buvo mokama pusantro tūkstančio litų alga, pašnekovas atsakė, kad maždaug tiek, ir patvirtino, jog jam, kaip viršininkui, buvo skirtas vienas iš kelių didžiausių įmonėje atlyginimų.
„Taip, atrodo, stoties viršininkas už V.Kukuraitį gaudavo mažiau”, – prisiminė buvęs direktorius.
Atestatą parodė vėliau
G.Stonys prisipažino, kad iš pradžių jis nežinojęs, kokį išsilavinimą turi V.Kukuraitis. Kai po pusės metų pagaliau jis pamatęs šio vyro tik vidurinės mokyklos baigimo atestatą, aišku, nustebęs, tačiau jau buvę pernelyg vėlu kelti triukšmą.
„Aš į jo darbą nesigilinau, tad galiu pasakyti tik tiek, kad ką reikėjo, tą jis ir dirbo. Gal normaliai dirbo”, – apie savo pavaldinį sakė G.Stonys.
Buvęs vadovas teigė, kad siaurojo geležinkelio reikalus apskrities viršininko administracijoje, kol vadovavo jis, kuravo tik Z.Kukuraitienė. Vėliau, jo žiniomis, juos lyg ir perėmęs pats tuometinis apskrities viršininkas Rimantas Sankauskas.
„Taip, nurodymus telefonu duodavo Z.Kukuraitienė”, – teigė G.Stonys.
Atleido mažinant etatus
V.Kukuraitis iš darbo buvo atleistas beveik lygiai prieš metus – praėjusių metų birželio 1 dieną.
Ūkio skyriaus viršininką atleido šiuo metu „Aukštaitijos siaurajam geležinkeliui” treti metai vadovaujantis Žydrūnas Kvedaras.
Įmonės direktorius teigė, kad V.Kukuraitį, kaip ir kitus, tuomet jis atleido dėl etatų mažinimo.
Paklaustas, ar atleisdamas šį asmenį vadovas nepasiklausė apskrities valdžios leidimo, Ž.Kvedaras atsakė, kad ne. Taip pat jis paneigė ir mintis apie tai, kad V.Kukuraitis galėjo išeiti iš darbo savo noru ar jo žmonos nurodymu.
„Pats atleidau, tą nusprendžiau pats, be kieno nors įtakos”, – teigė Ž.Kvedaras.
Dabartinis direktorius nebendravo
Pabandžius pasitikslinti, kiek dar laiko V.Kukuraitis dirbo jo vadovaujamoje įmonėje, direktorius kažkodėl užpyko ir pareiškęs, jog daugiau nekalbės, išjungė telefoną. Vėliau Ž.Kvedaras į skambutį mobiliuoju telefonu neatsakė.
Vakar po pietų nuvykę į „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio” įmonę, žurnalistai Ž.Kvedaro nerado. Jo sekretorė nežinojo, kur yra direktorius.
Vienas savęs nepanoręs įvardinti panevėžietis teigė, kad privačiame pokalbyje Ž.Kvedaras yra išsitaręs, jog jis Z.Kukuraitienei kažkuo neįtikęs ir ši jam keršijusi – ieškojusi su komisijomis „kabliukų”, bet tai jai neišdegę.
Paklausti Ž.Kvedaro, ar tai tiesa, vakar dėl jo slapstymosi nepavyko.
Savo vyrą vadino ūkvedžiu
„Baikit juokauti!” – pareiškė žurnalistei Z.Kukuraitienė, išgirdusi pastabas dėl apsimelavimo.
Apskrities viršininko pavaduotoja teigė, kad jos vyras dirbo ne vadovaujamą darbą.
„Ar ūkvedys yra vadovaujamas darbas?” – klausė pašnekovė ir pridėjo, jog, jos žiniomis, ūkvedys dar niekada jokiai įstaigai nevadovavo.
Priminus, kad V.Kukuraitis gavo tik viršininkams prilygintą atlyginimą, jo žmona pareiškė, kad atlyginimus skirstė ne ji. Taip pat pašnekovė manė, kad jos vyras gavo tik darbininko atlyginimą.
Į klausimą, ar galėtų pasakyti, kiek algos šioje įstaigoje gauna paprastas darbininkas, Z.Kukuraitienė atsakė, jog nežino. Ji žinanti tik koks yra direktoriaus atlyginimas – apie 2 tūkstančius litų, nes jį moka apskrities administracija.
Apskrities viršininko pavaduotoja manė, kad ir pagal išsilavinimą jos vyras negalėtų būti vadovu.
Paklausta, koks tas išsilavinimas, ji atsakė, kad specialusis vidurinis. Paprašyta patikslinti, koks specialusis, pašnekovė to padaryti nebepanoro.
Šį atsisakymą valdininkė motyvavo tuo, kad jos vyras dabar jau dirba privačioje įmonėje. Dar anksčiau kalbėdama su „Panevėžio rytu” ji nepanoro patikslinti, ar tai įstaigai, kuri dabar sandėlininku įdarbino jos vyrą, kartais nevadovauja jos partijos bičiulis, miesto tarybos narys socialliberalas Vidas Balakauskas.
Nebesvarbu, kaip atleido
Anksčiau apskrities viršininko pavaduotoja teigė, kad jai buvę nepatogu kištis į įmonės vadovavimą, kai joje dirbo vyras. Tačiau kartu Z.Kukuraitienė išsitarė, kad jos vyras išėjo iš darbo būtent išsigandus galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto. Aukšta valdininkė dar kartą patvirtino savo žodžius, kad jos vyras buvo atleistas jo paties noru.
„Nesvarbu, pagal ką atleido, svarbu, kad jis išėjo mano prašymu”, – aiškino pašnekovė.
Dar neseniai pliekusi Panevėžio merą Vitą Matuzą už neva jo pastangomis „Babilone” įdarbintą podukrą ir aiškiai įžvelgusi ten privačių bei viešųjų interesų konfliktą, politinių komentarų rašytoja Z.Kukuraitienė teigė, kad jos atvejis yra kitoks. Jokio konflikto savo vyro įdarbinimo atžvilgiu ji neį-žvelgianti.
Z.Kukuraitienė teigė, kad ji nesikišo į siaurojo geležinkelio įstaigos darbą, nes tai esą jai ir nepriklauso.
„Nieko aš nereguliavau, aš visiškai niekas tenai, jokie sprendimai nuo manęs nepriklausė”, – kuklinosi valdininkė.
Išgirdusi, ką apie jos vyro įdarbinimą sakė G.Stonys, Z.Kukuraitienė dar kartą pareiškė, kad tiesa yra tik tai, ką ji sakė. Pamokiusi žurnalistę, jog neetiška kalbėti telefonu, apskrities viršininko pavaduotoja irgi išjungė telefoną.
Viršininkė atsakyti nesiryžo
Panevėžio apskrities viršininkė Gema Umbrasienė vadovauja apskričiai tik pirmus metus, todėl šį incidentą dėl pavaldinės vertino labai atsargiai.
G.Umbrasienė sakė, kad viešųjų ir privačių interesų konflikto klausimu ji galėtų kalbėti tik moraliniu aspektu, nes tai – praeities reikalas.
Paklausta, ar galėtų pati įdarbinti savo vyrą tokiomis sąlygomis, kokiomis buvo įdarbintas V.Kukuraitis, apskrities viršininkė atsisakė kalbėti šia tema.
G.Umbrasienė jau ne kartą spaudai yra prisipažinusi, kad siauruko reikalai jai labai svarbūs. Vakar ji pasakojo, kad siaurojo geležinkelio įstaigos kontrolę ji perėmė į savo rankas praėjusių metų pabaigoje, kai pamatė, kad įstaigai gresia bankrotas.
Ar iš Z.Kukuraitienės rankų ji perėmė kontrolę, viršininkė nepanoro konkretizuoti, tačiau pripažino, kad sprendžiant siauruko reikalus prieš jai įsikišant būta per daug emocijų.
Komentarais pliekia konkurentus
Praėjusią savaitę „Panevėžio rytas” rašė apie valdininkę Z.Kukuraitienę kaip apie politinių komentarų rašytoją.
Z.Kukuraitienė savo komentarus skaito per radiją ir spausdinasi Aukštaitijos interneto naujienų agentūros tinklalapyje.
Tai, kad į Seimą jau pretendavusi socialliberalė Z.Kukuraitienė savo komentaruose pliekia politinius konkurentus, vieni laiko rinkimų kompanijos tąsa, kiti – bandymu sukiršinti apskrities ir miesto valdžią, nes jos komentaruose labiausiai pliekiamas meras V.Matuzas.
Miesto meras, lyg ignoruodamas apskrities administraciją, pastaruoju metu jau nebedalyvauja renginiuose, kuriuose būna Z.Kukuraitienė.
Vienintelis V.Matuzas iš visų apskrities miestų bei rajonų merų nedalyvavo ir apskrities sporto šventėje Paįstryje. Nebuvo šioje šventėje ir miesto komandos.
Manoma, kad, rašydama komentarus ir nenurodydama savo pareigų bei partiškumo, Z.Kukuraitienė pažeidžia politinio elgesio etiką bei apgaudinėja skaitytojus.
Jeigu skaitytojai žinotų, kas tokia ta komentarų autorė, jie kur kas kritiškiau vertintų jos žodžius, lengviau atsirinktų, kuo jos rašiniuose tikėti, o kuo – ne.
Limina Kepalaitė
www.panrytas.lt
Visi meluoja, bet kas pikciausia taip tupai…Matyt, is buvusio prezidento pasimoke, o blogas pavyzdys, kaip zinia, uzkreciamas.
Visa politika šudo kruva. 🙁