Užsieniečiams reikia Tarptautinės mokyklos klasių

Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, uostamiestyje vis garsiau prabylama apie tarptautinės mokyklos klasių būtinybę.

Specialistų žvilgsniai neatsitiktinai krypsta į nevalstybinę pagrindinę mokyklą „Universa Via”. Dažniausiai ją savo vaikams renkasi Klaipėdoje gyvenantys ir dirbantys užsieniečiai.

Įsikuria Klaipėdoje

Pasak direktorės Reginos Kontautienės, mokykloje kasmet vis daugiau mokosi užsieniečių šeimų atžalų. Šiemet jų yra 22. Tai vaikai, atvykę iš JAV, Indijos, Danijos, Rusijos, Švedijos, Norvegijos, Ispanijos.

Tarp užsieniečių „Universa Via” buvo populiari ir pernai. Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus duomenimis, uostamiesčio mokyklas lankė 31 užsieniečio vaikas. Kai kurie jų mokėsi A.Rubliovo pagrindinėje bei „Žaliakalnio”, M.Gorkio vidurinėse mokyklose, tačiau bemaž pusė visų į Klaipėdą atvykusių dirbti kitataučių pasirinko „Universa Via” mokyklą.

Su atžalomis į Klaipėdą atvykę užsieniečiai studijuoja, įsidarbina uosto bei kitose bendrovėse, taip pat tarptautinėje Lietuvos krikščioniškojo fondo aukštojoje mokykloje. Yra ir politinio prieglobsčio ieškančių šeimų.

Turi patirties

„Dauguma užsieniečių pageidauja, kad mokymas būtų organizuotas anglų kalba pagal Tarptautinės mokyklos programą. Mūsų pedagogai tam pasirengę – sėmėsi patirties Prancūzijoje, Šveicarijoje, Danijoje, kaip vyksta skirtingų kultūrų vaikų integracija bei mokymas. Turima ir praktinės patirties: 1998 – 2001 metais mūsų mokykloje buvo įsteigta atskira klasė vaikams, atvykusiems iš Kanados. Jie buvo mokomi anglų kalba. Todėl neatsitiktinai Didžiosios Britanijos konsulatas pasiūlė vietos valdžios atstovams „Universa Via” mokyklos bazėje įsteigti atskiras klases, kuriose mokymas vyktų anglų kalba pagal Tarptautinės mokyklos programą”, – pasakojo R.Kontautienė.

Ji neslėpė apgailestavimo, jog dėl patalpų stokos negalima komplektuoti atskirų klasių, kuriose mokytųsi tik užsieniečių vaikai.

Šiuo metu jie integruojami į lietuviškas klases ir mokomi pagal Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos programą.

Nemoka lietuviškai

„Europos Sąjungos erdvėje turime būti lankstūs ir įgyvendinti visų besimokančiųjų poreikius. Juk į uostamiestį atvykusiųjų vaikai nemoka lietuviškai, be to, nemaža dalis atvykusiųjų apsistoja Klaipėdoje laikinai. Tam, kad užsieniečių vaikai dėl kalbos barjero nebūtų atriboti nuo mokymo proceso, pasitarnautų Tarptautinės mokyklos klasės, kuriose pamokos vyktų užsienio kalba. Jos galėtų atsirasti didžiausios Klaipėdos apskrityje nevalstybinės pagrindinės „Universa Via” mokyklos bazėje, juolab kad pedagogai jau turi patirties. Šalia veikiančios Lietuvos krikščioniškojo fondo aukštosios mokyklos dėstytojai, atvykę į Klaipėdą dirbti iš užsienio, savo atžalas „Universa Via” mokyklai patiki jau ne pirmus metus”, – pastebėjo Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Valstybinės švietimo priežiūros tarnybos vedėja Birutė Banevičienė. Ji pabrėžė, jog „Universa Via” mokyklai reikėtų daugiau patalpų ne vien dėl Tarptautinės mokyklos klasių. B.Banevičienė girdėjo klaipėdiečių pageidavimų, kad ši mokykla iš pagrindinės peraugtų į vidurinę.

Ji teigė neseniai lankiusis šioje mokykloje ir savo akimis įsitikino, kad estetiška aplinka bei moderniais mokymo kabinetais „Universa Via” galėtų būti pavyzdžiu ne vienai švietimo įstaigai.

Prie to prisidėjo ir vietos valdžia. Šiemet savivaldybė skyrė per 80 tūkst. litų kapitaliniam stogo bei sanitarinių mazgų remontui.

Daugėja mokinių

Geri atsiliepimai „Universa Via” lydėjo ir šią savaitę, kai į šią Klaipėdos mokyklą buvo susirinkę šalies pedagogai į Lietuvos privačių ugdymo įstaigų konferenciją – seminarą „Mokymo individualizavimas ir diferencijavimas šiandieninėje bendrojo lavinimo mokykloje”.

„Universa Via” pagrindinė mokykla šiuo metu yra didžiausia privati mokykla Klaipėdos mieste. Per pastaruosius trejus metus mokinių skaičius šoktelėjo nuo 122 iki 228. Nauji mokiniai į šios mokyklos duris beldžiasi ir prasidėjus mokslo metams.

Pasak direktorės R.Kontautienės, tokį pasitikėjimą reikėjo užsitarnauti.

Mokykloje sustiprintai mokoma matematikos ir anglų kalbos. Vaikai mokosi kelių užsienio kalbų: nuo V klasės – dvi, o nuo VI – tris. Kiekvienos klasės mokinys gali gilinti savo žinias pasirinkdamas papildomo ugdymo pamokas – užsienio kalbų, informatikos, matematikos. Taip pat mokiniai gali lankyti įvairių mokomųjų dalykų konsultacijas, kurių metu mokytojas padeda įveikti spragas arba pagilinti žinias, ruošiantis olimpiadoms ar konkursams.

Ugdymas tęsiasi ir po pamokų. Vaikai gali pasirinkti iš margos pasiūlos – nuo treniruočių plaukimo baseine ar krepšinio aikštėje iki užsiėmimų šachmatų, dramos, dainavimo, pramoginių šokių, lindyhopo, fortepijono, kanklių, pučiamųjų instrumentų būreliuose, pamokose ar studijose.

Talkina universitetas

Ugdymo procesą, taip pat dėmesį gabiems vaikams skatina partnerystė su Klaipėdos universitetu. Su juo bei Tęstinių studijų institutu yra susijusios „Universa Via” steigėjos – mokslų daktarės docentė Regina Kontautienė bei profesorė Dalia Kiliuvienė, mokytoja metodininkė Elona Kerpienė.

Universiteto dėstytojai dažnai tampa mokyklos mokytojų konsultantais rengiant individualias programas bei taikant naujas mokymo technologijas.

Bendros pastangos duoda vaisius. „Universa Via” pedagogai yra žinomi šalyje. Pavyzdžiui, pradinių klasių mokytojai, vadovaujami metodininkės V. Dambrauskienės, parengė ir išleido pasiekimų knygelę jauniausiems mokinukams. Direktorės pavaduotoja – matematikos mokytoja metodininkė Genovaitė Grybienė atstovauja Klaipėdos apskričiai nacionalinio mokinių pasiekimų tyrėjų grupėje.

Audronė Gliožerienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.