Skaldydama valdančiąją koaliciją suskilo Seimo opozicija. Konservatoriams partneriu opozicijoje pasirinkus sostinės mero Artūro Zuoko priešininkų Liberalų frakciją, parlamento opozicijoje užvirė neregėtos pjautynės.
Nuošalyje likusi A. Zuokui ištikima Liberalų ir centro sąjungos frakcija, neslėpdama nuoskaudos, ėmė įrodinėti, kad tai gudrus Tėvynės sąjungos manevras siekiant visą parlamento kadenciją opozicijos lyderio poste išsaugoti partijos lyderį Andrių Kubilių.
Šią savaitę Tėvynės sąjungos ir Liberalų frakcijos pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo opozicijoje. Šis dokumentas yra tęstinis. Po Seimo rinkimų jį konservatoriai buvo pasirašę su liberalcentristais, tačiau jų frakcijai skilus pasirinko iš Liberalų ir centro sąjungos pašalintus parlamentarus.
Tačiau dokumento tekstas buvo paredaguotas, jame neliko rotacinės Seimo opozicijos lyderio ir Seimo vicepirmininko pasikeitimo tvarkos, mat anksčiau buvo susitarta, kad pusę Seimo kadencijos – dvejus metus – opozicijai vadovauja konservatorius, o vėliau – liberalcentristas. Taip pat buvo tartasi ir dėl Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų, kurias dabar eina Liberalų frakcijos atstovas Gintaras Steponavičius.
A. Kubilius yra teigęs, kad prie pakoreguotos sutarties siūlęs prisijungti ir liberalcentristams, tačiau šie esą nesutikę. Liberalcentristų frakcijos seniūnas A. Čaplikas opozicijos lyderį viešai apkaltino melu.
„Niekas mums sutarties projekto nesiūlė pasirašyti, jie nepateikė jokios sutarties. Mes turime vienintelį dalyką – Tėvynės sąjungos prezidiumo sprendimą, į kurį atsakėme partijos vadovybės sprendimu. Tačiau sutarties mums niekas nesiūlė pasirašyti” , – ketvirtadienį „Respublikai” sakė A. Čaplikas.
Pasak jo, po tokių žingsnių A. Kubilius negali sau leisti šnekėti visos opozicijos vardu. Tačiau liberalcentristai klausimo dėl opozicijos lyderio pakeitimo nekels, mat neturi reikiamo balsų skaičiaus.
„Dėl to ir buvo skubama greitai padaryti, kad nekiltų ginčų ir diskusijų, kad turėtų formalų statusą, kabinetus”, – nuoskaudos neslėpė politikas.
Liberalų frakcijos atstovas Eligijus Masiulis „Respublikai” sakė savo akimis matęs, kaip A. Kubilius A. Čaplikui siūlė prisijungti prie bendradarbiavimo sutarties.
Tėvynės sąjungos frakcijos Seime seniūnė Irena Degutienė aiškino, kad konservatoriai siūlę liberalcentristams prisijungti prie susitarimo, tačiau šie esą iškėlė ultimatumą, kad konservatoriai nebendradarbiautų su atskilusia Liberalų frakcija. Ji atmetė įtarimus, kad konservatoriai bendradarbiauti tik su Liberalų frakcija nusprendė dėl to, kad išsaugotų A. Kubiliui opozicijos lyderio titulą, tačiau pripažino, jog postų išsaugojimas buvo svarus sutarimo su Liberalų frakcija argumentas.
2005-11-18 09:44