Japonija turėtų turėti tokią kariuomenę, kuri būtų skirta ne vien gynybai, kaip buvo pastaruosius 60 metų, tačiau leistų aktyviau reikštis užtikrinant saugumą visame pasaulyje, penktadienį pažymėjo įtakingiausios valdžioje esančios partijos atstovai.
Ministro pirmininko Džuničiro Koidzumio (Junichiro Koizumi) vadovaujama Liberalų demokratų partija iškėlė idėją peržiūrėti pacifistinę šalies Konstituciją, kuri iki šiol išliko tokia, kokią po Antrojo pasaulinio karo parašė JAV okupacinė valdžia.
Neabejojama, kad šios idėjos realizavimas sulauktų aršios kritikos Azijoje, kuri vis dar jaučia nuoskaudą dėl Japonijos veiksmų Antrojo pasaulinio karo metu. Pastaruoju metu gerokai įtempti Tokijo santykiai su Kinija ir Pietų Korėja dar pašlijo praėjusią savaitę, kai Dž. Koidzumis apsilankė šventykloje, skirtoje karo aukoms. Šią vietą Pekinas ir Seulas laiko Japonijos militarizmo simboliu.
Japonijos Konstitucijos devintas straipsnis draudžia kariauti ar laikyti kariuomenę, tačiau šalyje aiškinama, kad ši nuostata leidžia turėti pajėgas savigynos tikslais.
Be to, išaiškinta, kad devintasis straipsnis nedraudžia 600 japonų karių teikti humanitarinę pagalbą Irake bei padėti šios valstybės atstatymo darbuose. Nepaisant minėtos normos, Japonijos kariniam jūrų laivynui taip pat leista veikti Ramiajame vandenyne per operacijas Afganistane, kurioms vadovavo Jungtinės Valstijos.
Pagal Liberalų demokratų partijos pasiūlymą, Savigynos pajėgos („Jiei-tai”), kuriose tarnauja 240 tūkst. karių, būtų pervadintos „Jiei-gun”. Ši sąvoka į lietuvių kalbą verčiama taip pat, tačiau žodis „gun” yra aiški nuoroda, kad tai yra karinės pajėgos.
„Daugiau niekad nekariausime, – sakė Dž. Koidzumis žurnalistams, kurie paprašė pakomentuoti pasiūlymą. – Tačiau turėtų tapti aišku, kad pajėgų laikymas savigynos tikslais neprieštarauja Konstitucijai”.
Nuomonių apklausos rodo, kad dauguma japonų pritaria idėjai peržiūrėti Konstituciją, tačiau net du trečdaliai nesutinka, kad būtų pakeistas pacifizmą įtvirtinantis devintas straipsnis.
2005-10-28 16:37