Šiandien pasaulyje susiklostė grėsminga situacija dėl paukščių gripo. Prieš dvejus metus Pietryčių Azijoje prasidėjusios šios ligos epidemijos protrūkiai tęsiasi – jau užsikrėtė ir žmonės.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo šios ligos nugaišo ar buvo sunaikinta milijonai paukščių, tačiau infekcija neaplenkė ir žmonių. 2003-2005 metais paukščių gripas buvo diagnozuotas 117 žmonių, iš jų 60 mirė.
PSO ramina, kad užkratas tarp žmonių neplinta greitai.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ULPKC) gydytoja Gražina Mirinavičiūtė teigia, kad paukščių gripo protrūkiai buvo nustatyti Kambodžoje, Kinijoje, Indonezijoje, Tailande, Vietname, Kazachstane, Rusijos Federacijoje. Altajaus, Novosibirsko ir Omsko regionuose nustatyti ir laboratoriškai patvirtinti paukščių gripo atvejai. Čeliabinsko, Tiumenės ir Kurgano regionuose užfiksuotas masiškas paukščių gaišimas.
Neseniai paukščių gripo protrūkiai užfiksuoti Turkijoje ir Rumunijoje, tad šis užkratas – jau Europoje.
Imtasi prevencijos
„Paukščių gripas yra liga, kuri natūraliai egzistuoja tarp paukščių, tačiau gripo viruso infekcija ir žmonėms sukelia sunkią viršutinių kvėpavimo takų ligą, galinčią pasibaigti mirtimi, – aiškina G. Mirinavičiūtė. – Kol kas nėra duomenų, kad paukščių gripo infekcija būtų perduodama iš žmogaus žmogui, tačiau labai svarbu saugotis užsikrėtimo nuo infekuotų paukščių.”
Pasaulyje galimai gripo pandemijai šiuo metu skiriamas ypatingas dėmesys – susirūpinta šios ligos priežiūra bei kontrole, sustiprinta veterinarinė paukščių priežiūra, bandoma kontroliuoti gyvų paukščių įvežimą. Parengtos ir paskelbtos rekomendacijos keliautojams, vykstantiems į endemiškas paukščių gripo šalis.
Informacija keliaujantiesiems
G. Mirinavičiūtė keliaujantiesiems pataria iš anksto sužinoti, ar toje šalyje, į kurią ketinama vykti, nėra nustatyta paukščių gripo atvejų, ar ten masiškai negaišta paukščiai.
„Pasirūpinkite, kad kelionės metu būtų užtikrinta medicinos pagalba – turėkite kelionės vaistinėlę, sveikatos draudimą ir kt. Taip pat pasiskiepykite sezonine vakcina nuo žmonių gripo – šiuo metu vakcina nuo paukščių gripo yra klinikinių tyrimų stadijoje, todėl žmonės ja neskiepijami”, – teigia specialistė.
Ji pataria prieš išvykstant sužinoti, kaip ir kur bus galima gauti medicininę pagalbą pasirinktoje šalyje.
„Kelionėje venkite kontakto su gyvais, net ir sveikai atrodančiais, sergančiais ar nugaišusiais paukščiais – vištomis, žąsimis, antimis, balandžiais, ypač laukiniais paukščiais. Venkite lankytis paukščių fermose ir turgavietėse, nelieskite paviršių, kurie gali būti užteršti paukščių išskyromis.
Nevalgykite patiekalų, kuriuose gali būti termiškai neapdorotos paukštienos. PSO rekomenduoja apdoroti ir kiaušinius, kaitinant juos ne mažesnėje kaip 70 laipsnių temperatūroje”, – sako ULPKC atstovė.
G. Mirinavičiūtė pataria dažnai plauti rankas, o jei nėra tokios galimybės, turėti drėgnas servetėles, impregnuotas alkoholio turinčiu skysčiu.
„Jeigu susirgote kelionės metu, venkite kontakto su kitais žmonėmis – taip sumažinama užkrato plitimo rizika.
Po kelionės 10 dienų stebėkite savo sveikatą. Jeigu ėmėte karščiuoti, kamuoja kosulys ar dusulio priepuoliai, skubiai kreipkitės medicinos pagalbos. Tokiu atveju nurodykite, į kokią šalį buvote išvykęs, ar turėjote kontaktą su paukščiais arba įtariamu sergančiu paukščių gripu asmeniu”, – teigia G. Mirinavičiūtė.
Padidintos rizikos šalys
Šiuo metu šalims, kuriose žmonėms nustatyti paukščių gripo atvejai, priskiriama Indonezija, Vietnamas, Tailandas ir Kambodža.
Laboratoriškai paukščių gripo viruso protrūkiai tarp paukščių nustatyti Laose, Kambodžoje, Indonezijoje, Japonijoje, Tailande, Vietname, Kinijoje, Honkonge, Malaizijoje, Filipinuose, Kazachstane, Pietų Korėjoje, Mongolijoje, Turkijoje, Rumunijoje ir kai kuriuose Rusijos regionuose.
Lora Armonienė