Šių metų Menų spaustuvės rudens sezonas skirtas jauniesiems menininkams

Sezoną pradės Scenos menų jaunųjų menininkų programai „Ateinantys” sukurtų spektaklių premjeros.

Programoje kviesti dalyvauti neseniai studijas baigę arba tebestudijuojantys režisieriai, choreografai, aktoriai, šokėjai, scenografai, kompozitoriai, vadybininkai, video bei foto menininkai ir kiti jauni kūrėjai. Iš pateiktų 20 paraiškų, Menų spaustuvės taryba atrinko 7 jaunųjų menininkų projektus, kurių premjeros spalio-gruodžio mėnesiais pristatomos Menų spaustuvės „Kišeninėje” salėje.

Jau spalio 21 – 22 d. Menų spaustuvės patalpas projektu „Puota maro metu” apjungti ketina Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) IV kurso studentai aktoriai, vadovaujami režisieriaus Aido Giniočio. Šio netikėto projekto, apimančio įvairias, neįprastas erdves idėja gimė dar 2004 m. vasarą Trebnice (Vokietija) vykusių kūrybinių dirbtuvių „Mocartas, Puškinas, Don Žuanas ir aš” metu. Spektaklio „Puota maro metu” tema – maras, kaip dvasinis užkratas, kaip baigiamasis, tačiau kartu ir pradžios taškas.

Spalio 26 d. bus rodomi du jaunųjų choreografų šokio spektakliai – Editos Stundytės „Plaukia Ofelija, skęsta” bei debiutinis LMTA III kurso studentų šokėjų Petro Lisausko ir Tautvilo Gurevičiaus projektas „Sankryža”. E.Stundytės šokio spektaklio eskizas buvo pristatytas „Vilniaus šokio spaustuvės ’05” metu, taip pat Klaipėdos šiuolaikinio meno festivalyje „PLArTFORMA”. Nors spektaklio siužetas remiasi žymiąja Williamo Shakespeare’o tragedija, tačiau jaunoji choreografė teigia, jog nesiekė „statyti „Hamleto”. Šis šokio spektaklis – tai tarsi kelionė po išprotėjusios, mirštančios Ofelijos vidinį pasaulį. Choreografės teigimu, tai akimirka prieš mirtį, ištęsta iki 60 minučių.

Spalio 28 d. dramos spektaklio „Dumblas”, pagal Marijos Irene Fornés pjesę, premjerą pristatys šiemet Klaipėdos universitete studijas baigusi režisierė Rūta Bunikytė. „Dumblas” – tai 17 ugningų, puolančių scenų, kuriose juokas persipina su saviironija, drama su komedija. Spektaklyje siekiama atskleisti šiandienos jausmų ir laiko sintetinį greitį, į akistatą suvesti gyvulį ir žmogų. Asketiškoje scenos aplinkoje personažams tenka spontaniškai veikti amžinų gyvenimo pasirinkimų fone.

Lapkritį ir gruodį bus rodomi šiuo metu Rusijos kinematografijos institute neakivaizdiniame skyriuje scenarijaus rašymą studijuojančios Ramunės Čekuolytės režisuotas dramos spektaklis „Bukareštas. 1968”, Dalios Jokubauskaitės ir Rūtos Butkutės choreografinis-draminis projektas pagal Ingrid Lausund pjesę „Bestuburiada” ir Irmanto Bačelio šokio spektaklis „Lolita” pagal skandalingąjį to paties pavadinimo Vladimiro Nabokovo romaną.

Moksleivių rudens atostogų metu, spalio 31 – lapkričio 5 d., Menų spaustuvė rengia kūrybinę jaunųjų dramaturgų laboratoriją „Ieškome jaunų talentų!”, skirtą 14-21 metų jaunuoliams svajojantiems parašyti arba jau parašiusiems savo pirmąją pjesę, besidomintiems šiuolaikiniu teatru, literatūra, šiuolaikinio meno siūlomais saviraiškos būdais. Kūrybinėms dirbtuvėms vadovaus garsi serbų kilmės Jungtinės Karalystės režisierė, dramaturgė Svetlana Dimcovič,
keletą metų vykdanti analogišką programą Londono „Gates” teatre. Pagrindinis S. Dimcovič darbo principas yra ne tik suteikti jauniems žmonėms pamatinių žinių ir įgūdžių apie dramaturgijos meną, bet ir sumažinti takoskyrą tarp jaunimo ir likusios visuomenės, dažnai atmetančios, nenorinčios priimti jaunųjų menininkų siūlomų naujų, radikalių idėjų. Lapkričio 5 d. kūrybines dirbtuves užbaigs „Kišeninėje” salėje vyksiantis projekte dalyvavusių jaunųjų kūrėjų bandymų pristatymas, kurio metu jaunuolių pjeses skaitys profesionalūs aktoriai.

Planuojama, kad nuo lapkričio 23 d. iki metų pabaigos kiekvieną trečiadienį „Kišeninėje” salėje įsikurs „Dramaturgų kalvė”, kurios metu bus pristatomos naujausios 5 jaunų dramaturgų pjesės. Projekte dalyvaus jau keletą pjesių parašę, įvairiuose dramaturgų konkursuose, pjesių skaitymuose bei seminaruose dalyvavę dramaturgai: Tadas Vidmantas, Aistė Ptakauskaitė, Monika Kutkaitytė, Marius Macevičius ir Gabrielė Labarauskaitė. Šis projektas Lietuvos kontekste unikalus tuo, kad dramaturgams suteikiama galimybė pasirinkti jų pjeses pristatysiančią komandą. Atsižvelgiant į pjesės specifiką ir dramaturgo poreikius parenkamas režisierius, kompozitorius, choreografas, video režisierius, aktoriai ar šokėjai. Kiekvienas dramaturgas dalyvaus jo pjesę pristatysiančios kūrybinės komandos darbo eigoje, pasilikdamas galimybę keisti pradinį pjesės variantą, tobulinti jį gyvo kūrybinio proceso eigoje.

Nuo spalio pradžios Menų spaustuvė jau turi galimybę tiesiogiai informuoti žiūrovus ir visuomenę apie vykstančius renginius, vykdomus projektus ir ateitie planus. Greta jau nuo birželio veikiančio žiūrovams ir profesionalų bendruomenei skirto Lietuvos teatro procesus ir naujienas komentuojančio tinklalapio www.menufaktura.lt pradėjo veikti ir pačios Menų spaustuvės interneto svetainė www.menuspaustuve.lt . Čia galima rasti informacija apie visus Menų spaustuves vykdytus projektus, artimiausius renginius, taip pat pasižvalgyti po pastatų erdves.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.