Lietuvoje minima Skausmo diena

Pasaulinė sveikatos (PSO) organizacija spalio 17-23 dienomis mini Europos skausmo savaitę, o spalio 17 d. yra Pasaulinė kovos prieš skausmą diena. Šiomis dienomis siekiama atkreipti visuomenės, medikų ir sveikatos apsaugos organizatorių dėmesį į skausmo problemą, kuri visuomenei kelia vis daugiau socialinių, psichologinių ir net ekonominių problemų.
Skausmo medicinos pradininkas anesteziologas John Bonica pavadino skausmą mūsų amžiaus epidemija. Lėtinis skausmas Europai per metus kainuoja 34 milijardų eurų. Vidutiniškai 19 proc. europiečių nuolat kenčia lėtinius skausmus.
VU Santariškių klinikų Skausmo klinikos vedėja gydytoja Janė Baublienė teigia, kad Lietuvoje ši padėtis dar prastesnė.
„Lietuvoje medikamentų skausmui malšinti sunaudojama keliasdešimt kartų mažiau nei kitose Europos šalyse. Skausmo klinikų, kurios skirtos gydyti skausmą, efektyviais , pažangesniais metodais, tinklas Lietuvoje nėra plėtojamas. Modernūs skausmo malšinimo būdai mūsų žmonėms labai sunkiai prieinami”, – teigė Skausmo klinikos vedėja.
Jos teigimu, yra įprasta gydyti ligas, tačiau neretai pamirštama, kad lydintys simptomai – stiprus skausmas – žmogui yra dar baisesni nei pati liga. Lietuvoje žmonės dar tebėra įpratę kentėti skausmus ir net nebando jų įveikti.
J.Baublienės teigimu, šiandien lėtinis skausmas medicinoje jau yra vertinamas kaip atskira liga ir yra skiriami specialūs būdai skausmui gydyti.
„Medicinoje tai didelė naujiena – tiek patiems medikams, tiek ligoniams, tiek ir politikams, kurie rūpinasi sveikatos apsauga. Todėl skausmo gydymo klausimas yra taip plačiai akcentuojamas net ir pasaulio sveikatos organizacijos mastu – turi įaugti į žmonių sąmonę, kad skausmą reikia ne kentėti, o gydyti”, – teigia skausmo gydymo specialistė.
Anot jos, negydomi skausmai net ir darbingus žmones pašalina iš aktyvaus gyvenimo, darbo rinkos, jiems dingsta viltis pasveikti, užklumpa depresijos – skausmo kamuojamas žmogus nepajėgus spręsti jokių kitų savo gyvenimo klausimų.
Lietuvoje skausmui gydyti jau yra gana daug efektyvių priemonių ir būdų. Skausmo gydymo priemonių pasirinkimas gana platus. Šiuolaikiškomis medicinos nuostatomis pagrįsto skausmo gydymo propagavimas Lietuvoje yra viena iš sprestiniausių problemų. Silpnas skausmas malšinamas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (pvz., paracetamolis, diklofenakas) – šią nuostatą jau priėmė daugelis gydytojų ir pacientų. Tačiau jei skausmas stiprėja, būtina keisti gydymą. Vidutinis ir stiprus skausmas malšinamas stipresniais analgetikais, toks skausmas malšinamas tramadoliu, morfijaus sulfatu arba šiuolaikiniu ant odos klijuojamu fetanilio pleistru, kuris malšina skausmą tris paras.
Skausmo klinikose taikomas skausmo malšinimas automatiniais švirškštais su vaistais, kurie dozuojami parai ir leidžiami po oda, prie nervų rezginių arba (veiksmingiausias būdas) prie stuburo smegenų dangalo (epiduraliai). Atliekamos įvairių nervų medikamentinės blokados, destrukcija (cheminė ir radiodažnuminė) ir kt.
Gydytojos teigimu, pasaulyje egzistuoja dar daugiau modernių skausmo gydymo būdų, tačiau jau ir turimas Lietuvoje pasirinkimas gali padėti skausmą kenčiantiems žmonėms iš esmės pakeisti gyvenimo kokybę – būtina tik suteikti jiems galimybę pasinaudoti šiomis priemonėmis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.