Amžinosios jaunystės kodas

Šiandien grožio pasaulyje vis dažniau minimos kamieninės ląstelės. Apie jų stebuklingą poveikį sugražinti ir išsaugoti jaunystę kalba viso pasaulio kosmetologai ir paprasti žmonės, kurie nėra abejingi grožiui ir jaunatviškai išvaizdai. Kas tai? Amžinosios jaunystės eleksyras ar šarlatanų pramanai?

„Šalutinis poveikis” – jaunatviška išvaizda

Praėjusio amžiaus pradžioje Šveicarijos institute „La prairie” gydytojas Polas Nichansas (Paul Niexans) pradėjo tyrinėti kamieninių ląstelių, kurios buvo išgaunamos iš avių embrionų, poveikį gydant įvairias ligas. Klinikoje gydomiems pacientams gydytojas leido injekcijas su kamieninėm ląstelėm. Po kelių injekcijų gerėjo ne tik bendra ligonio būklė, visi pacientai pradėjo pastebėti labai malonų injekcijų „šalutinį poveikį” – injekcijų vietoje dingo raukšlės ir randai, oda išsilygino ir tapo aksominė tarsi kūdikio.

P. Nichanso atliktų tyrimų metu paaiškėjo, jog kamieninės ląstelės – tai unikalios organizmo ląstelės, kurios gali formuoti, regeneruoti ir gydyti visas kitas organizmo ląsteles: kraujo, vidaus organų, raumenų, odos ir kt. Tai įvyksta todėl, kad kamieninės ląstelės – tai pirmos ląstelės, kurios atsiranda užsimezgus gyvybei ir dalyvauja kuriant visų kitų organų ląsteles. Augant ir bręstant, kamieninės ląstelės padeda visiems kitiems organams atsinaujinti ir atstato jų funkcijas arba, kitaip tariant, atlieka remontuotojo ir statybininko vaidmenį.

Greito reagavimo komanda

Tyrimų metu buvo pastebėta, kad kamieninės ląstelės organizme veikia kaip greito reagavimo gelbėjimo komanda. Jų veiklos principą galima būtų pavaizduoti taip: kai kamieninės ląstelės gauna signalą apie organo „gedimą”, jos operatyviai keliauja į pažeistą vietą, kur transformuojasi į pažeisto organo ląsteles.

Deja, bėgant metams suaugusio žmogaus organizme kamieninių ląstelių skaičius mažėja. Pavyzdžiui, paauglio kraujo čiulpuose kamieninių ląstelių 10 kartų mažiau nei ką tik gimusio kūdikio, o penkiasdešimties metų žmogaus kaulų čiulpuose kamieninių ląstelių ir paprastų ląstelių santykis yra 1: 500 000.

Kaip odą veikia kamieninės ląstelės? Žmogaus odą sudaro tūkstančiai įvairių ląstelių, kurios reguliariai atsinaujina. Šis atsinaujinimo procesas vyksta žmogaus odoje esančių kamieninių ląstelių dėka, kurios reguliariai dauginasi ir atnaujina pažeistą laiko ir įvairių veiksnių odos plotą. Bet kamieninių ląstelių atsargos žmogaus odoje, kaip ir visame organizme su kiekvienais metais senka, todėl žmogus sensta, oda nebeatsinaujina, plonėja ir raukšlėjasi.

„Papildžius” kamieninių ląstelių skaičių odoje, galima stimuliuoti senstančių ir nebefunkcionuojančių odos ląstelių veiklą ir augimą arba, kitais žodžiais, „perprogramuoti” odą funkcionuoti ir atrodyti kaip jaunystėje. Todėl, kai kamieninės ląstelės patenka į viršutinį ar gilesnius odos sluoksnius, pastebimas tiesiog akivaizdus ir visapusiškas odos būklės pagerėjimas – oda išsilygina, dingsta raukšlės, randai, įvairūs bėrimai ir jautrumas, gerėja odos tonusas ir drėgmės lygis. Kamieninės ląstelės taip pat per labai trumpą laiką padeda audiniams atsinaujinti po chirurginių operacijų.

Tačiau kaip padidinti kamieninių ląstelių skaičių odoje ir tokiu būdu priversti odą funkcionuoti kaip jaunystėje? Tai yra išties sudėtinga, nes kamieninės ląstelės ne organizme „gyvena” tik dvi valandas, vėliau jos miršta.

Pirmieji žingsniai

Pirmą kartą mokslininkai bandė panaudoti kamienines ląsteles grožio tikslams 1971 metais. Jie mėgino kremo sudėtį papildyti kamieninių ląstelių kompleksu. Tais laikais kamieninės ląstelės, kurios buvo išgaunamos iš avių embrionų, buvo iš pradžių homogenizuojami šaltyje, vėliau juos pasterizuodavo ir tik po to dėjo į kremą. Ir nors šis kamieninių ląstelių išgavimo būdas buvo saugus, didžioji dalis kamieninių ląstelių funkcijų šio proceso metu buvo prarandamos.

Todėl norint pagaminti ląstelinę kosmetiką buvo ieškoma kitų būdų gauti ir išsaugoti stebuklingas kamieninių ląstelių funkcijas kremo ar kitos kosmetinės priemonės sudėtyje. Vieni ląstelinės kosmetikos gamintojai atkūrė biocheminę placentos sudėtį iš augalinės žaliavos, kiti gamintojai bandė dirbtinai užauginti kamienines ląsteles. Tačiau, mokslininkai vienu balsu teigia, jog tik gyvos ir būtinai gyvulinės kilmės kamieninės ląstelės gali prikelti odos funkcijas antram kvėpavimui. Todėl nenuostabu, kad nors šiandien rinkoje yra daugybė kosmetikos priemonių su kamieninių ląstelių kompleksu, didžioji dalis šių produktų neturi tokių gydomųjų galių kaip gyvos kamieninės ląstelės.

Tačiau šioje vietoje iškyla dilema – kokia turėtų būti kamieninių ląstelių kilmė? Žmogaus ar gyvūno embrionai? Kokia etinė šios kilmės pusė? Daugelyje pasaulio šalių tyrimai ir gydymas su žmogaus embrionais yra uždrausti. „Žalieji” taip pat kyla prieš gyvūnų teises, nes tūkstančiai galvijų nužudomi dėl embrionų.

Kitas aspektas – koks naudojimo būdas efektyviausias? Injekcijos su kamieninėm ląstelėm? Nors Rusijoje injekcijos su kamieninėm ląstelėm – populiariausia grožio paslauga per pastaruosius metus, šis būdas dėl dar neištirto jų šalutinio poveikio yra uždraustas ne tik mūsų, bet ir daugelyje kitų šalių. Išoriškai naudojamos priemonės visiškai saugios ir nesukelia jokio šalutinio poveikio, tačiau kaip išsaugoti trapią, tik dvi valandas išgyvenančių ne organizme, kamieninių ląstelių gyvybę?

Rodos, amžinosios jaunystės ir grožio eleksyras jau atrastas, tačiau jo kelyje atsiranda vis daugiau įvairių kliūčių ir apribojimų. Tačiau mokslininkai nenuleidžia rankų ir suteikia naujų vilčių pasirengusiems bet kokia kaina atjaunėti žmonėms.

Ar galima atsukti laiką atgal?

Vienas iš paskutiniųjų mokslo laimėjimų prieš senėjimą ir įvairias odos ligas yra Kalifornijos instituto „DNA Health Institute” padarytas atradimas. Visai neseniai šiame institute buvo atrastas naujas būdas gauti ir pritaikyti kamienines ląsteles naudojimui estetinėje medicinoje. Šis saugesnis ir neturintis šalutinio poveikio odos atjauninimo ir pagražinimo būdas – tik išoriškai naudojamos priemonės – grynas specialiu būdu užšaldomas ekstraktas iš kamieninių ląstelių.

Šis patentuotas kamieninių ląstelių ekstraktas – serumas yra išgaunamas iš galvijų embrioninio skysčio, nepakenkiant karvei ir jos vaisiui. Todėl nenuostabu, kad šis jaunystės ir grožio eleksyras iš kamieninių ląstelių vadinamas geriausiu šio šimtmečio laimėjimu estetinėje medicinoje.

Didžiulis naujo atradimo privalumas – šis gydymas naudojant kamienines ląsteles nereikalauja jokio chirurginio arba medikamentinio įsikišimo. Šis būdas nesudėtingas ir neskausmingas, o rezultatas matomas labai greitai – po pirmosios procedūros bei vėliau stiprėja. Specialus prisodrintas kamieninėmis ląstelėmis serumas šiek tiek atšildomas ir užtepamas ant odos bei paliekamas įsigerti į odą. Ir jau po kelių minučių galima džiaugtis akivaizdžiai atjaunėjusia ir tobula oda! Aišku, vienos procedūros nepakanka, nes norint atrodyti 10 metų jaunesniam, reikia kelių procedūrų. Kaip žada Kalifornijos instituto mokslininkai, rezultatu galima bus džiaugtis labai ilgai.

Šiandien visame pasaulyje skelbiami vis nauji tyrimų su kamieninėm ląstelėm rezultatai. Ir nors iki šiol klausimų lieka daugiau nei atsakymų, manoma, jog „DNA Health institute” atradimas reiškia tik tai, jog netrukus gali nebelikti paprastos kosmetikos dėl jos neefektyvumo. O pasaulyje bus naudojama tik ląstelinė kosmetika, kuri sugeba atsukti laiką atgal ir pašalinti visus odos defektus ir netobulumus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Mokslas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.