Uostamiesčio centre, prie senojo turgaus, klesti prekyba nelegaliai į šalį atvežtomis cigaretėmis.
Kol turgaus administracija piktinasi, o policijos pareigūnai teigia kovojantys su vėjo malūnais, kontrabandininkai sulyg kiekviena diena įžūlėja.
Redakcija sulaukė pasipiktinusių turgaus prekeivių skambučių. Žmonės tvirtino bijantys prekiauti šalia nuolat šmirinėjančių „kontrabandininkų”.
Prekeiviai teigė, jog nelegalų rūkalų pardavėjų vis daugėja, jie tampa įžūlesni, plečiasi „prekių” asortimentas.
Perka ir patys
Pasiteiravus vieno iš turguje prekiaujančio žmogaus, ar čia išties galima įsigyti kontrabandinių cigarečių, žmogus nusistebėjo – jis čia dirbantis daugiau nei penkiolika metų, tiek pat laiko čia galima įsigyti ir įvairių kontrabandinių prekių.
„Kodėl jūs norite apie tai rašyti? Tada jų gali apmažėti, o aš esu rūkantis, todėl tik iš jų perku pigesnes cigaretes,” – piktinosi Jonu prisistatęs prekeivis.
Yra sutartinis ženklas
Vis dėlto žmogus išsitraukė kontrabandinių rusiškų cigarečių „Saint George” pakelį, užsirūkė vieną ir papasakojo, kad norint įsigyti nelegalių rūkalų nereikia būti pažįstamam su jų pardavėjais.
Tereikia tiesiog skaičiuojant centus praeiti pro centrinį įėjimą. Tai tarsi sutartinis ženklas, kad nori rūkyti, tačiau trūksta pinigų. Kita vertus, esama ir drąsesnių prekeivių, kurie rūkalų pasiūlo kone kiekvienam praeinančiam.
Anot pašnekovo, kainos pas kontrabandininkus daug mažesnės nei parduotuvėje, o ir „prekių” pasiūla didelė. Čia galima nusipirkti įvairiausių rūšių cigarečių: nuo pigiausios „Primos” iki brangesnių „Marlboro” ar „West”.
Jonas nurodo savo perkamų cigarečių „Saint George” kainą: parduotuvėje pakelis kainuoja per du litus, o turguje – pusantro. „Jei perki bloką ar du, gali ir dar pigiau gauti”, – ekonomikos pradmenis dėstė jis.
Paslapčiomis, kad niekas nenugirstų, vyras pašnibžda, kad kontrabandos nevengia ir kai kurie maisto produktais turguje prekiaujantys žmonės.
Padarė, ką galėjo
Savivaldybės įmonės „Senasis turgus” direktorė Ramutė Kubilienė sako tiesiai – kontrabandininkai esantys sena problema. Kovoje su jais turgaus administracija, anot vadovės, padarė viską, ką galėjo.
Nelegalių prekybininkų turguje buvo galima sutikti visais laikais. Skyrėsi tik mastai ir pobūdis. Prieš penketą metų senajame turguje pastebėtas ypač didelis kontrabandininkų suaktyvėjimas – jie nevaržomi zujo turgavietėje.
Prieš trejus metus, rūpinantis savo ir legalių prekybininkų saugumu, turgaus administracija pasamdė apsaugos tarnybą.
„Mes džiaugiamės kontrabandinių prekių pardavėjus išprašę iš turgaus teritorijos, o kovoti su tuo, kas vyksta už turgavietės ribų, nesame pajėgūs”, – akcentuoja direktorė.
Ji pripažįsta, kad turgaus darbuotojai nuo šių „kaimynų” zujimo pavargo. Svarbiausia, kad su metais nelegalūs prekybininkai tik įžūlėja. Jie gerai žino savo teises, tad policijos iškvietimu jų nepagąsdinsi. „Kontrabandininkai” žino, už kokį cigarečių kiekį gali tikėtis piniginės baudos.
„Nelegalūs prekijai net patys šaukia: „Galite mus vežti į komisariatą, mes nebijome”, – stebisi moteris.
Močiutę pagauti lengviau
Turgaus administracijos vadovė pastebi, kad kaimo močiutė, norinti parduoti „nelegalią” daržovę ar sūrį, greitai nustatoma. Jai įstatymas pritaikomas visu griežtumu, o štai su kontrabandinių cigarečių pardavėjais neįstengiama susitvarkyti.
Direktorė pamena, jog prieš keletą metų šią problemą bandė spręsti mokesčių inspekcija. Į šioje įstaigoje vykusį pasitarimą buvo sukviesti įvairių tarnybų atstovai, deja, po kurio laiko dėmesys kontrabandos pardavėjams išsisklaidė lyg jų parduodamų cigarečių dūmas.
Tokie „prekybininkai” nesigėdi cigarečių pasiūlyti ir į darbą kasdien ateinantiems turgaus darbuotojams, o, jei būna blogesnės nuotaikos, iškeikia.
Pastarieji sako, jog prie turgaus kasdien galima išvysti 8-9 kontrabandinių prekių pardavėjus. Esama ir „dirbančių” šeimomis: mama ir sūnus, vyras ir žmona.
Stebimasi ir tuo, kad pro nelegalius prekeivius ramiai praeina pėsti policijos patruliai.
Anot R. Kubilienės, prekyba kontrabandiniais rūkalais ir jų tiekimas vyksta pačiame miesto centre. Atrodo, kad tik tereikia pasėdėti, pasidomėti, kokie automobiliai atvyksta, kas prie jų prieina ir t.t.
Baudoms pasiruošta
Klaipėdos 1-ojo PK nuovados viršininko Romo Liaudanskio nuomone, pirmiausia reikėtų stabdyti kontrabandos įvežimą į šalį – tada ir nebereikėtų stebėtis, kodėl taip plačiai ja prekiaujama.
Jis pripažįsta, jog kontrabandininkų negąsdina baudos, nes šios esančios nedidelės – pirmą kartą skiriama bauda nuo 100 iki 300 litų, antrą – nuo 1 000 iki 10 000 litų.
Pareigūno teigimu, šios baudos nelegaliems pardavėjams yra niekai, nes tam pasiruošiama iš anksto – jie tampa „beturčiais”. Pavyzdžiui, nelegaliais rūkalais prekiauja vieniša mama su vaiku, gyvenanti nuomojamame bute. Antstoliai negali iš tokio sunkiai besiverčiančio žmogaus išieškoti baudos.
Kontrabandos pardavėjus policininkai sako gaudantys aktyviai, tačiau šį darbą vadina kova su vėjo malūnais. Policijai gerai žinomi šie „prekybininkai”, tačiau surašius protokolą ir paleidus jie ramiai grįžta į ankstesnę vietą.
Per dieną vidutiniškai pagaunami du kontrabandinių cigarečių pardavėjai. Jų pavardės nuolat mirga policijos protokoluose, tad, anot pareigūnų, galima teigti, jog šia veikla verčiasi tie patys asmenys – konkurentai čia neįleidžiami.
Žaneta Skersytė