Augins radioaktyvią duoną

Suvalkiečiai, nesibaimindami pavojingų atliekų, lėktuvo avarijos vietoje tęsia sėją.

Mėšlas neutralizuos uraną?

Gali būti, jog kitais metais į parduotuves pateks radioaktyvi duona. Plokščių žemės ūkio bendrovės darbininkai šalia Jotyškių kaimo esančiame žiemkenčių lauke, kur buvo nukritęs rusų naikintuvas, jau dirba išsijuosę.
Į lauką vežamas mėšlas, ruošiamasi sėti naujus žiemkenčius. Praėjusią savaitę lėktuvo nuolaužas iš žemės kapstę kariškiai nelaimės vietoje atrado 2 kilogramus radioaktyvaus metalo. Paaiškėjo, kad tai – 140 kartų natūralų radiacijos foną viršijantis nusodrintas uranas. Nors specialistai puolė aiškinti, jog radiacijos pavojaus nėra, vis dėlto užsimenama, kad šalia nusodrinto urano būti ilgą laiką nepatartina.
Apie radioaktyvaus radinio pavojų iškalbingai liudija ir tai, kad kitą dieną kasinėjimo darbai nelaimės vietoje buvo sustabdyti, vėliau kariai dirbo vilkėdami specialius priešradiacinius kostiumus, radiacijos foną nuolat matavo dozimetrais.

Žemdirbiai radiacijos nebijo

Paklaustas, ką mano apie radiacija užterštus laukus, Plokščių žemės ūkio bendrovės vadovas Vytautas Bitinas tryško optimizmu.
„Aš tikrai nieko nebijau. Sekmadienį čia dar kartą buvo atvykę specialistai, jie prietaisais patikrino kiekvieną metrą, paėmė dirvos pavyzdžius ir radiacinio užterštumo neaptiko”, – „Ekstra žinioms” teigė V.Bitinas.
Iš fizinio asmens žemės plotą, kuriame nukrito lėktuvas, nuomojančios bendrovės vadovas vylėsi šiandien arba rytoj užbaigti sėjos darbus. Kokią kompensaciją už suniokotą žiemkenčių lauką prašys sumokėti, žemdirbys dar negalėjo pasakyti.
„Reikia įvertinti tolimesnį avarijos padarinių poveikį, suplūktą žemę ir sugadintą drenažą. Žala siekia dešimtis tūkstančių litų. Gal tai bus 50 tūkst., o gal ir daugiau”, – svarstė suvalkietis.

Kentėjo JAV kariai

Iki šiol neaišku, ar nelaimės vietoje surinktos visos radiaciją skleidžiančios nuskurdinto urano dalys. Įtariama, kad radioaktyvios medžiagos gali būti išsibarsčiusios beveik 3 hektarų plote.
Nuskurdintas uranas, dar kitaip vadinamas uranu-238, kuris rastas naikintuvo Su-27 avarijos vietoje, seniai naudojamas karo pramonėje.
Dėl ypač didelio tankio ir atsparumo šis metalas naudojamas artilerijos sviediniuose, raketų kovinėse galvutėse jų griaunamajai galiai padidinti.
Nors nusodrintas uranas skleidžia palyginti nedidelę radiacijos dozę, jo poveikis žmogaus organizmui vertinamas itin prieštaringai. Pirmojo Irako karo metu Jungtinių Amerikos Valstijų kariai masiškai ėmė negaluoti, skundėsi galvos skausmais, pykinimu.
Juos tyrę medikai ligos priežasties taip ir nerado, galiausiai nemažai karo veteranų iškeliavo Anapilin.
Išsamų tyrimą atlikę mokslininkai tuo metu spėjo, jog masinį karių susirgimą galėjo sukelti JAV tankų sviediniuose naudotas nusodrintas uranas. Koviniam užtaisui sprogus mikroskopiniai radioaktyvūs šipuliai patekdavo į orą. Neatmetama, kad į plaučius įkvėptos urano dulkės lėmė mirtimi pasibaigusią masinę karių ligą.

„Ekstra žinios”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.